Priene Antik Kenti

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Priene Antik Kenti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Priene Antik Kenti

  Batı Anadolu’da (Söke’nin 20 km güneyinde Güllübahçe beldesinde), antik İonya kenti. MÖ I. binde iki limanı olan bir kıyı kenti olarak kuruldu. MÖ 4. yüzyılda Büyük Menderes Irmağı’nın taşıdığı alüvyonlarla limanlarının dolması üzerine terk edildi. Daha sonra bugünkü kalıntılarının bulunduğu yerde, Atina örnek alınarak yeniden kurulan Priene’nin bu kez denizle ilişkisini Naulokhos limanı sağlıyordu. Büyük Menderes’in taşıdığı alüvyonlarla limanının yeniden dolmasıyla Bizans döneminde önemini yitirdi ve 12. yüzyılda tamamen terk edildi.

  Priene bir surla çevriliydi ve bu surlarda yer alan üç kapıdan kente giriliyordu. Tiyatro Caddesi başlıyor ve batıya doğru uzanıyordu. Tiyatro Caddesi’nin güneyinde kentin kutsal alanı bulunuyordu. Caddenin kuzeyinde, sahnesi, Roma döneminde yapılan Helenistik bir tiyatro ve onun karşısında da gymnasium bulunuyordu.

  Kentin en eski yapısı olan Athina Tapınağı, Tiyatro Caddesi’nin güneyinde yer alıyordu. Ayrıca kentte Zeus Tapınağı, İskender Evi, ikinci bir gymnasium ve stadion vardı.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Priene Antik Kenti Forum Tarih
Aydın Priene Aydın Tanıtımı 22 Mart 2009
AYDIN Priene (Güllübahçe-Söke) Ege Bölgesi 22 Mart 2009
Muğlanın antik kentleri kısaca Muğla Tanıtımı 1 Nisan 2015
Sevgilime Romantik Sözler Kısa Aşk-Sevgi-Evlilik Sözleri 26 Temmuz 2013
Mantık Hatası Nedir Mantık Hatası Ne Demektir? Eğitim Bilgileri 18 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş