Prematüre bebeklerde büyümenin izlenmesi

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Prematüre bebeklerde büyümenin izlenmesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Prematüre bebeklerde büyümenin izlenmesi

  Prematüre bebeklerin takibinde önemli bir husus bebeğin düzeltilmiş yaşına göre hareket edilmesi zorunluluğudur. Bebek erken doğduğu için boy ve kilo artışı dışında baş kontrolü, gülümseme gibi nörolojik gelişmelerin de düzeltilmiş yaş göz önüne alınarak takip edilmesi gerekir.

  Pekiyi düzeltilmiş yaş nasıl hesaplanır? Bebeğin kronolojik (doğduğu günden itibaren geçen süre), erken doğduğu hafta veya ayın çıkarılmasıyla elde edilir. Örneğin gestasyon yaşı 30 hafta olan (30. haftada doğan) bir preterm bebek olsun. 40 hafta - 30 hafta = 10 hafta ( 2,5ay) erken doğmuştur. Bu bebek kronolojik olarak (doğum tarihine göre) 6 aylık olduğunda düzeltilmiş yaşı 6 ay – 2,5 ay = 3,5 ay olacaktır.

  Kronolojik yaş 36 aylık olana kadar büyümenin izlenmesinde düzeltilmiş yaş kullanımı önerilir Bundan sonra bebeğin büyümesi kronolojik yaşına göre izlenebilir. Düzeltilmiş yaştan kronolojik yaşa ilk geçişte bebeğin persantil eğrisinin de değişebilir. Ancak büyüme hızının etkilenmemesi gerekir.

  Prematüre bebeklerin ideal büyümelerinin nasıl olması gerektiği kesin olarak bilinmemektedir. Büyüme açısından homojen bir grup oluşturmayan bu bebeklerin büyüme şekillerine ilişkin yapılmış çalışmaları karşılaştırmak zordur. Bu çalışmalarda doğum tartıları, çalışmaya alınan bebeklerin özellikleri, bebeklerin doğduğu yıllardaki uygulamalar ve izlem süreleri önemli farklılıklar göstermektedir.

  Bebek taburcu olduktan sonra ilk haftalardaki sık izlem sırasında veya ölçülerinin henüz standart büyüme eğrilerinin çok altında olduğu dönemde yaşıtlarına göre nasıl olduğunu söylemek mümkün olamadığına göre ne yapılmalıdır? Bu durumda büyüme hızının izlenmesi daha doğrudur. Düzeltilmiş yaşına göre benzer yaştaki term bebeklerin büyüme hızıyla karşılaştırılması yararlı olabilir. Aşağıda bir büyüme hızı tablosu örnek olarak verilmiştir.  T A R T I ..... A L I Ş I ..... (Gram / Gün)
  YAŞ

  10. PERSENTİL
  50. PERSENTİL
  90. PERSENTİL


  Kız
  Erkek
  Kız
  Erkek
  Kız
  Erkek
  1 aya kadar

  20
  18
  29
  30
  39
  42
  2-3 ay

  14
  18
  23
  26
  32
  36
  5-6 ay

  12
  12
  15
  15
  19
  19
  Büyümeyi Yakalama:
  Çok düşük doğum tartılı bebekler doğum sonrası ilk haftalarda beklenen fetal büyüme hızının altında kalırlar. Ancak bir kez doğum tartılarını yakaladıktan sonra intrauterin büyüme hızına benzer hızlarda büyümeye başlarlar ve tartı artışı 15 g/kg/gün, boy uzaması 1 cm/hafta, baş çevresi artışı 0,7 cm/hafta olur. Maksimal büyüme hızı postkonsepsiyonel 36–40 haftalarda görülür. Ancak bu bebeklerin çoğu hedeflenen hızda büyümelerine rağmen büyümeyi yakalayamazlar ve taburcu olurken postkonsepsiyonel haftadaki referans fetal tartı göre 10. persentilin altında kalırlar.

  Düşük doğum tartılı, AGA bebekler için büyümeyi yakalama genellikle ilk 2 yaşta olur. İlk olarak baş çevresi, sonra tartı en sonra da boy büyümeyi yakalar. Üç yaşından sonra büyümeyi yakalama enderdir.
  (Prof. Dr. Zeynep İnce’nin yayınlarından faydalanılmıştır)
   

 2. Benim sorum 31 haftalik dogum yaptim bebeyimin tutma yeteneyi surunme gibi benzeri seyleri gec ilerlermi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Prematüre bebeklerde büyümenin Forum Tarih
Prematüre Bebek / Prematüre Nedir? / Prematüre Bebekler Hakında Bilgi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 22 Aralık 2009
Prematüre bebek ne zaman beslenir ? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Mart 2009
Prematüre bebeğin beslenmesi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 25 Şubat 2009
Aşılar ve prematüre Çocuk Sağlığı ve Bakımı 25 Şubat 2009
Prematüre retinopatisi | (ROP) Çocuk Sağlığı ve Bakımı 25 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş