Prematüre Bebek Ve Kanguru Bakımı

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Fatma tarafından 8 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Prematüre Bebek Ve Kanguru Bakımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Prematüre bebek ve kanguru bakımı

  Bir pematüre bebeğin doğumu aile için sıklıkla ekonomik ve duygusal stres yaratır. Aileler bebeğin sağlığı, gelişimi ve evde bakımı konusunda endişelenirler. Buna ilaveten, bebeğin güvenliği ve sıcak tutulması için bir kuvözde bulunması gerektiğinden aileler bebeklerini tutmayı çok istedikleri bir anda bunu yapamazlar. Kangru bakımı, ailelerin bebekleri ile endişe ve korkularını azaltmaya yardım eder ve bebeğin üzerinde oluşabilecek yoğun bakım etkilerini da azaltabilir.
  Kanguru bakımı aile ve erken doğmuş prematüre bir bebek arasındaki tenden tene kurulan bir çeşit iletişimdir. Bebek sadece üzerinde bir çocuk bezi ile dikey pozisyonda annenin çıplak göğsüne yerleştirilir. Bebek bu pozisyonda günde 20 dakika ile 4 saat arasında tutulur. Bebeğin başı yana doğru döndürülerek annenin göğsüne dikey pozisyonda yerleştirilir böylece bebek kulağıyla annesinin kalbinin sesini duyabilir. Bebek, bu fiziksel dokunmadan uyaranlar alır ve bebekle aile arasında bağların artması sağlanır. Genellikle, iki hemşire daha ılık bir yatağa geçilmesine ya da annenin göğsünün izole edilmesine yardımcı olur. Ve bebekler annelerinin göğsünde dikey pozisyonda taşınırak eve dönerler ve sadece anne sütü ile beslenirler. Anneler Kanguru bakımı yaparken, emzirme teşvik edilmiş olur ve daha sonraki denemelerde bebek kolayca emebilir. Babalar da Kanguru Bakımı yapabilirler. Fakat emzirme fırsatı sağlanması için daha çok anneler yaparlar. Bu sisteme Kanguru Bakımı denmesinin nedeni kanguruların bebeklerini aynı şekilde taşıyor olmasından dolayı ortaya çıkan benzerlik nedeniyledir.

  Kanguru bakımının geçmişi

  Kanguru bakımı ilk önce Güney Amerika"da hastanelerde enfeksiyon hastalıklarının artması ve yeterli bebek ekipmanının ve malzemenin olmaması nedeniyle başlatılmıştır. Daha da spesifik olarak bilgi verirsek ilk olarak Colombiya"nın Bogota şehrinde 1983 yılında uygulanmaya başlandı. İlk olarak yeni doğmuş bebeklerdeki yüksek ölüm oranını düşürebilmek için neonatologist Edgar Rey ve Hector Martinez "Kanguru Anne Bakımı" adında bir program geliştirdiler. Anneler erken doğmuş bebekleri günde 24 saat ve haftada 7 gün olmak üzere askıda taşıyarak bu olayı gerçekleştiriyorlar. Böylece erken doğan bu bebeklerin ölüm oranlarında % 70"den % 30" a bir düşüş gerçekleşmiştir.

  Araştırmalar

  Kanguru bakımı programının başarısı az gelişmiş ülkelerde kanıtlanmıştır. Bu konuda yapılan tüm bilimsel araştırmalar kanguru bakımının hiçbir ters etkisi olmayan tamamen pozitif ve yararlı sonuçları olan bir yöntem olduğunu göstermiştir. Ne yazık ki bazı hastaneler hala kanguru bakımının herhangi bir türünü uygulamıyorlar. Kanguru bakımının az gelişmiş ve gelişen ülkelerde uygulanmasıyla elde edilen başarı nedeniyle Avrupa ülkelerinde ve Amerika Birleşik Devletleri"nde de yaygın şekilde uygulanmaya başlanmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Prematüre Bebek Kanguru Forum Tarih
Prematüre Bebek / Prematüre Nedir? / Prematüre Bebekler Hakında Bilgi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 22 Aralık 2009
Prematüre bebek ne zaman beslenir ? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Mart 2009
Prematüre bebeklerde büyümenin izlenmesi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 25 Şubat 2009
Prematüre bebeklerin korkulu rüyası: Körlük Genel Sağlık 20 Ekim 2008
Prematüre bebeğin beslenmesi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 25 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş