pramatüre oğlum hk.

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 12 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. pramatüre oğlum hk. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  mrb. oğlum 32 hf. 1160 gr. olarak doğdu...şuaan düzeltilmiş ayı 14,
  Boyu 51 cm. kilo 8400 gr. baş çevresi 45 cm. (İlk 5 ayda kilo alımı gayet güzeldii. Fakat özellikle 7-8 aydan beri çok yavaş büyüyoruzz.) Süt içmiyor, yumurta yemiyor, meyve yemiyorr... yemek az yiyor, gece çok sık uyanıyorr.. Dişleri peşpeşe çıktı, sünnet oldukkk... doğumundan 1 ay sonra kasık fıtık ameliyatı oldukk. Fiziksel gelişimi çok geride görünüyor... Fakat hareketleri, davranışları gayet normalll... Tavsiyelerinizi bekliyrum. çok endişeliyim... tşk..
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  PREMATÜRE BEBEK BAKIMI

  Gebeliğin 40. Haftasından önce doğan birçok bebek düşük doğum ağırlığına sahiptir.

  Ana rahminde birkaç hafta önce çıkmak bir takım gelişme basmaklarını atlamak anlamına gelir. 36-38 haftalardan sonra olan doğumlarda genellikle ekstra sıcaklık, ekstra oksijen ve sık beslenmekle hallolan sorunlar bulunabilir. Ama daha önce doğan çocuklarda daha çok yardıma ihtiyaç vardır. Bu bebekler burunlarından takılan bir tüple beslenmek zorunda kalabilirler. Hatta nefes almasına yardımcı olacak bir takım cihazlar da gerekebilir.

  Zamanına göre küçük bebekler : Miadına göre küçük bebeklerde rahim içi gelişme geriliği denen ve beklenenden daha az büyüme anlamına gelen bir ifade kullanılır. Bu bebekler ana rahminde 40 hafta kalmalarına karşın doğumda akranlarına göre küçük olabilirler. Bu bebeklere yapılan uygulamada prematüre bebeklere yapılana benzemektedir. Miadına göre küçük bebekler rahimde yeterince beslenememiş demektir. Genellikle bebeğin “küçük “ olması gelecekte sorunları olacağı anlamına gelmez. Rahim içi gelişme geriliğinin fetusun kalori ihtiyacını azaltan bir koruma mekanizması olduğu düşünülmektedir.


  Prematüre doğan bebekler ne kadar prematüre doğduklarına göre farklılıklar gösterirler. Bazıları sadece biraz prematüredir ve kısa bir süre hastanede kaldıktan sonra anne-babaları ile evlerine dönerler. Diğerleri aşırı derecede prematüredirler ve hastanede aylarca kalmak zorunda kalırlar. Prematüre doğan bebeğinizle karşı karşıya kalabileceğiniz problemleri bilmek için önce bebeğinizin ne kadar prematüre olduğunu bilmelisiniz.

  Normal bir gebelik 40 hafta ya da 280 gün sürer. Eğer 37 haftadan önce doğum gerçekleşirse bebek prematüre kabul edilir.  Prematüre bebekler gebelik yaşına göre 3 gruba ayrılmaktadır:

  1. Grup : İleri derecede (24-31 hafta)
  2. Grup : Orta derecede (32-35 hafta)
  3. Grup : Sınırda (36-37 hafta)  Prematüre bebeklerin üçte ikisi sınırda preterm bebeklerdir.
  Prematüreliği tahmin etmenin diğer bir yolu da doğum ağırlığıdır. Genel kaide; “ne kadar prematüre ise o bebek o kadar hafiftir” şeklindedir. Bunun için kullanılan çeşitli terimler vardır.  Düşük Doğum Ağırlığı(LBW) : Bebeğin doğumda 2500 gramdan az olması
  Çok Düşük Doğum Ağırlığı(VLBW): Bebeğin doğumda 1500 gramdan az olması.

  İleri Derecede Düşük Doğum Ağırlığı(ELBW): Bebeğin doğumda 1000 gr.dan az olması.


  PREMATÜRE BEBEKLERDE BESLENME
  Zayıf ve küçük doğan bebeklerin beslenmesi güçtür. Çoğunda emme refleksi az gelişmiştir. Doğumdan 4-6 saat sonra prematüre bebeğin emme refleksi yeniden kontrol edilir. Bunun için eller sabunla iyice yıkanır, durulanır, kısa tırnaklı küçük parmak bebeğin ağzına sokularak emip emmediğine bakılır. Emme refleksi varsa annenin sütü sağılarak bebeğe kaşık veya damlalıkla
  ağzının kenarından birkaç damla verilir ve kolayca yutup yutmadığına bakılır. Emme refleksi gelişmemiş bebekler hemen hastaneye gönderilmelidir.

  ANNE SÜTÜ PREMATÜRE BEBEK İÇİN DE EN İYÎ BESİNDİR.
  Anneye bir an önce bebeği emzirmeye başlaması öğütlenir. Bu bebekler emerken çabuk yorulurlar. Bu nedenle sık sık ve azar azar emzirilmeli, günde en az 8-10 kere beslenmelidirler. Beslenme sırasında sık sık bebeğin gazı çıkarılmalıdır. Bebek anne memesini emiyorsa, sütün süt çeker ile memeden sağdırıp, temiz bir bardağa koyarak damlalıkla bebeğe verilmesi gösterilir.
  Anneye, bebeği iki üç gün süreyle biraz daha kuvvetlenene kadar bu şekilde beslemesi söylenir.Annenin ağır hastalığı ya da ölümü gibi nedenlerle anne sütü verilemeyecekse, bebek başka bir sütannenin sütü ile veya prematüreler için hazırlanmış ticari mamalarla, o da yoksa inek sütüyle beslenir. Anne ve 'bebeğe bakan kimseye inek sütünü hazırlarken kullanacağı kapların, sütün

  konacağı şişenin emziklerin, kendi ellerinin, tırnaklarının çok temiz olması gerektiği Önemle anlatılır. Sütün konacağı şişe ve emzikleri tencere içinde en az 15 dakika kaynatması söylenir. Kaynatılmış emzik ve şişeler, kullanılıncaya kadar üzeri kapalı bırakılmalıdır.

  Doğum ağırlığı çok düşük olmayan prematüre bebeğe kilo başına günde 1/2 çay bardağı süt, aynı miktar kaynatılmış soğutulmuş su ile karıştırılıp içine 1 tatlı kaşığı şeker, 1/2 çay kaşığı sıvı yağ konarak verilir.Unutulmamalıdır ki bu
  beslenme şekli kesinlikle anne sütü verilemiyorsa ve prematüre bebekler için hazırlanan mamalar alınamıyorsa yapılacak bir beslenme şeklidir.Aksi takdirde inek sütü bebeklere 1 yaşından önce verilmemelidir.

  Örnek: 2 kg bir bebek günde,

  1 çay bardağı süt
  1 çay bardağı su
  2 tatlı kaşığı şeker
  1 çay kaşığı sıvı yağ

  alabilir. Süt karışımı her seferinde taze hazırlanmalıdır. Bebek bir seferde verilecek sütü bitirmezse bu biberonda bırakılmamalı, atılmalıdır. Prematüre bebeklere, anne sütü alsın almasın ek olarak C ve D vitamini içeren şuruplar verilmelidir. Prematüre bebeğin iyi beslenip beslenmediği her gün
  dikkatle tartılarak kontrol edilir. Bebek iyi besleniyorsa haftada 200 g kadar kilo almalıdır. Eğer kilo eğrisinde düşme görülüyorsa bebek hekime gösterilir.
  Kaynak: Sağlık bakanlığı tarafından hazırlanan " toplumun beslenmede bilinçlendirilmesi "adlı kitaptan alınmıştır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 12 Kasım 2010

Yükleniyor...
Benzer Konular - pramatüre oğlum Forum Tarih
Evde Pramatüre Bebek Bakımı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 30 Mart 2010
Erkek bebeklerin pramatüre doğma riski Gebelik ve Annelik 23 Şubat 2009
Hepsi Oğlumdu Kitabı Arthur Miller Kitap, Resim ve Dergi 24 Eylül 2010
Kızınız Defneyi Oğlumuz İskorpite - Didem Şenol Kitap, Resim ve Dergi 20 Nisan 2010
Ölüm ve Oğlum - Can Yücel Kitap, Resim ve Dergi 2 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş