Pozitif Düşüncenin Beyne Etkisi Nedir

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda SeLeN tarafından 1 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Pozitif Düşüncenin Beyne Etkisi Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  pozitif düşünce nedir - olumlu düşünce biçimi - olumu düşünmenin beyne yararları


  Nasıl ki olumsuz, korku verici uyaranlar bizde stres tepkilerini tetikliyorsa, olumlu düşünceler de gevşeyerek rahatlamamıza, fizyolojik denge yani "homeostaz" durumuna geçmemizi tetikliyor.

  Bu denge durumu beden içindeki fizyolojik ve duygusal kararlılığı sağlıyor. Parasempatik sinir sistemimizin kontrolündeki bu denge durumu sırasında enerji birikimi ve bedenimizdeki hücre yenilenmeleri de gerçekleşiyor.

  Diğer bir deyişle, "genç"leşiyoruz. Tüm bu fizyolojik yanıtlar, ister istemez hastalıklara karşı bizleri daha da dayanıklı kılıyor. Çünkü stresin bağışıklık sistemine olan olumsuz etkisi pek çok çalışmayla desteklenmiş durumda.

  Ancak olumlu düşüncelerle gelen rahatlama hissi, stresle de savaşımda en büyük desteklerden biri oluyor. Olumlu düşüncelerin hastalıkların tedavisindeki yararını, bağışıklık sistemiyle olan bu ilgileşimle açıklayabiliriz.

  Olumlu düşünmenin motivasyon üzerinde de tetikleyici bir etkisi bulunuyor. Herhangi bir işe başlama, o işi tamamlama konusunda gerekli enerji ve gücü hisseden kişi, hedeflerine daha sıkı tutunuyor.

  Çalıştığında başaracağına inanan biri, karamsar birine oranla daha çok çabalayacağından performansı da yükseliyor. Bu nedenle de iş ya da okul başarısı yükselebiliyor. Sonuç olarak olumlu düşüncenin başta sağlığımız olmak üzere pek çok konuda büyük bir önem taşıdığının altını çizmekte fayda var.

  Ancak üretkenlikten kastımız sanatsal bir üretkenlikse, o noktada çok da net yargılara varamayacağımız açık. Çünkü dünya tarihi, ağır depresyon geçirip de sanat alanında saygın pek çok yapıtın altına imza atmış büyük isimlerle dolu.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pozitif Düşüncenin Beyne Forum Tarih
Pozitif Düşüncenin Beyne Etkisi Psikoloji 22 Nisan 2009
Hamilelik Testinde Pozitif Ne Demektir Gebelik ve Annelik 25 Aralık 2011
İnsanın ister pozitif, ister negatif enerjiyi etrafına yayma gücü var mı? Konu Dışı Başlıklar 6 Ocak 2010
İBB'nin kredi notu pozitife çevrildi Ekonomi Ve Borsa 18 Kasım 2009
Pozitif Ayrımcılık Hukuk 5 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş