Pozitif Ayrımcılık

'Hukuk' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Pozitif Ayrımcılık konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pozitif Ayrımcılık

  Pozitif ayrımcılık, yalnızca “dezavantajlı” gruplara mensup bireylere verilen ekstra haklardır. Pozitif ayrımcılık, dezavantajlı gruplar herkesin rahatça kullanabildiği bazı hakları çeşitli sebeplerden dolayı kullanamayabileceği için; onlar ancak bazı özel birtakım haklara sahip olurlarsa çoğunlukla gerçekten eşit olma şansını yakalayabilecekleri düşüncesiyle yapılır.


  Örneğin ülkemizde herkesin kamuya açık tuvaletlerden yararlanması bir (negatif) haktır. Ne var ki tekerlekli sandalye kullanan veya başka engeli olan kişiler çoğu zaman bu tuvaletlerden (merdivenler, dar alanlar vb. sebeplerden dolayı) yararlanamazlar. Bu durumda devlet bu tuvaletlerin açılması ve kullanılması ile ilgili düzenlemelere bir madde ekleyerek bu dezavantajlı grup için ekstra pozitif düzenleme yapar ve der ki: "tuvaletlerin girişinde şu-şu ölçülerde rampa, tuvalet kabinleri, kapıları, lavabolar şu-şu özelliklerde olmak zorundadır". İşte bu durumda devlet dezavantajlı kişiler için bir pozitif hak öngörmüş, bu kişilerin herkesle gerçekten eşit olabilmesini ve negatif haklardan yararlanabilmesini sağlamış oluyor.
  Pozitif ayrımcılık fazladan bir hak değildir. Sadece herkesle gerçekten eşit olunabilmesinin garanti altına alınmasıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pozitif Ayrımcılık Forum Tarih
Hamilelik Testinde Pozitif Ne Demektir Gebelik ve Annelik 25 Aralık 2011
Pozitif Düşüncenin Beyne Etkisi Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 1 Mart 2011
İnsanın ister pozitif, ister negatif enerjiyi etrafına yayma gücü var mı? Konu Dışı Başlıklar 6 Ocak 2010
İBB'nin kredi notu pozitife çevrildi Ekonomi Ve Borsa 18 Kasım 2009
Grip virüsleri pozitif insanlardan nefret eder Genel Sağlık 4 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş