Poyrazlar Köyü Adapazarı Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Poyrazlar Köyü Adapazarı Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Adapazarı Poyrazlar Köyü - Poyrazlar Köyü Hakkında - Poyrazlar Köyü Tanıtımı - Poyrazlar Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı: Nevzat SAÇAR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 264 3340134

  Cep Telefonu:
  0 532 4984060

  Poyrazlar gölü

  Adapazarı’nın kuzeydoğusunda Sakarya Irmağı’nın yakınındaki 60 hektarlık bu göle, yanındaki Poyrazlar Köyü nedeniyle bu ad verilmiştir. Gölün başka bir adı da Teke Gölü’dür. Sakarya Irmağı’nın eski yatağında oluşan Poyrazlar Gölü, iki sırt arasında uzanmakta olup, Sakarya Irmağı taştığında fazla suları Kapaklı Boğazı’ndan göle boşalmaktadır. Genel olarak bu şekilde beslenen Poyrazlar Gölü, oldukça derin olup yalnızca güney kıyıları sığ ve sazlıktır. Kuzey ucunda bir ayakla fazla suları Sakarya Irmağı’na boşalır. Başta sazan olmak üzere çeşitli tatlı su balıkları bulunan göl, son yıllarda piknik alanları ile gitgide turistik bir önem kazanmaya başlamıştır.

  Poyrazlar Köyü : Genel Yapı

  Poyrazlar köyü Adapazarı içinden geçilip gidilen bir yerleşim birimi. 80 Haneli köyün geçim kaynağı sebzecilik ve mısırdır. Bereketli topraklar üzerinde üç kez mahsul alınmaktadır. Poyrazlar gölü, yaz kış dibinden kaynak suyu ile beslenen bir göldür. Fazla suları Sakarya nehrine karışan gölde sakarmete, karabatak ve ördekleri yaşamaktadır. Göç mevsimi, kuğuların da ziyaret ettiği gölün bir bölümü ise sazlıklarla kaplı, nilüferlerle bezelidir. Çevresinde köy evlerinin haricinde yapılaşmaya rastlanmamaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 338
  1997 - 397

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi (abalıdan ve köyün gölden gelen) vardır ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş