Poyraz Köyü Salihli Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Poyraz Köyü Salihli Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Salihli Poyraz Köyü - Poyraz Köyü Hakkında - Poyraz Köyü Tanıtımı - Poyraz Köyü Resimleri  Poyraz, Manisa ilinin Salihli ilçesine bağlı bir köydür.


  Poyraz Köyü Tarihi


  Türk Kültürü ve Tarihindeki Yeri ve Önemi Bağlamında Dibek Dağı (Poyraz Köyü) Şaban ÇETİN

  Osmanlı döneminde Poyraz Köyü, Gediz Ovası’nın kuzeyinde, Yanık Yöre (Katakekaumene), Marmara Gölü ve Gördes Çayı’nın çevrelediği Dibekdağı’nın bağrında yer alır. Anayolların Gediz Ovası’ndan geçmesiyle sönükleşen köy, Salihli’ye 30 km. uzaklıkta, bir Yörük Köyüdür. Zengin bir tarih ve kültüre sahip olan yörede, doyurucu bilimsel çalışmalar yapılmamıştır.

  Roma ve Bizans döneminde yöreyi Julia Gordos (Gördes) –Satala (Adala), Thyateira (Akhisar) –Daldis - Loudda (Sacayak) – Saittai (Sidas) yönünde geçen yolların kavşağında, Poyraz Köyü’nün kuzey batısında harabeleri bulunan antik Daldis Kenti yer alıyordu. Bu yollar Gördes Çayı’nı tarihi Hacıhıdır Köprüsü, Gediz Nehri’ni ise Kız Köprüsü’yle geçerdi.

  Saruhanoğulları zamanında Türkleşen ve İslamlaşan yörede, bir çok “zaviye” kurulmuş, bu kurumlar sayesinde Türk nüfus buralarda yoğunlaşmıştır. Poyraz Köyü’nün doğusunda yer alan Saruhanoğulları tarafından da zengin vakıflarla desteklenen Ömer Emre Köyü’ndeki Ömer Emre Yatırı’nın, Kula Yunus Emre Köyü’ndeki Yunus Emre ile olan ilişkisi düşünülebilir.

  1530’larda Adala Kazası’na tabi bir köy olan Poyraz, Nardı’nın yerini almış on bir köyle birlikte 1570’lerde “Nahiye Merkezi” olmuştur. Köprüler, su kemerleri, cumbalı evler, taş döşeli kanalizasyonlu sokaklar, medrese ve çeşmeler köyün merkezilik durumunu ortaya koymaktadır.

  Birçok hayrat sahibi İstillo Hacı Ali Ağa, Müderris Hacı Musa ve Kamil Efendiler, Kuvayi Milliye Teşkilatını kuran Eşref Ağa, İzzet Çavuş vb. birçok tarihi şahsiyetin bulunduğu mezarlık tarihe ışık tutuyor. Ayrıca, Karakeçili Aşireti’nin merkezi olan Dibekdağı, toponomisi, Kütahya “Göç Yolu”yla, kitabeleriyle Türk Kültür Tarihi bakımından zengin malzemeler ihtiva etmektedir.

  Kültür

  Köyümüz Çevresindeki Tarihi Eserler

  Maddi Kalıntılar

  1-Su Sarnıcı (Mülke)

  Kemer Köyünün kuzey doğusunda yerel dilde "Mülke" adı verilen 40X40 ebadında 12 metre derinliğinde bir sarnıç kalıntısı mevcuttur. Dibek dağından getirilen suyun burada depolanarak Nardı ve Kemer köyü'nün su ihtiyacının buradan karşılandığı sanılmaktadır.2- 2-Kız köprüsü Adala'nın doğusunda Dibekdağı'ndan gelen yolun Gediz Nehri'ni geçtiği noktada inşa edilen zarif kemerli bir Osmanlı yapısıdır.

  3-Hacı Hıdır Köprüsü

  Gördes Çayı, Hacıhıdır Köyü hudutları içerisine girince Kumçayı adını alır. Köprü, köyün 5-6 km kuzeyinde Salihli-Gördes karayolunun çayı geçtiği noktadadır. Kitabesi olmayan yapının ilk dönem Osmanlı eseri olduğu sanılmaktadır. Kuzey-güney istikametinde çayı geçen köprü 9 ayak | üzerinde 8 kemerle taşınmaktadır.

  4-İstillo Hacı Ali Ağa Çeşmesi (1883) Köy girişindeki tarihi çeşmenin kitabesinden Şunlar okunur. Sahibü'l-Hayrat Hacı Ali Ağa Mahzara lüf-ü Huda olsun hemân Eyledi İnşâ Bu çeşmayı Nuşeden bulsun Cennet-i cevadanı Sahibü'l-Hayrat ve'l-Hasenat İstillozâde Hacı Ali Ağa, sene 1299/1883

  5-Poyraz Mekteb-i İbtidaiyesi 19.Yüzyıldan kalma binanın Kitabesi hala mevcut olup, Cumhuriyet döneminde de İlkokul olarak hizmet görmüştür. "Poyraz Köyü Mekteb-i İbtidaiyesi, sene 1312/1894"

  6-Poyraz Su kemeri Poyraz köyünün doğusun yer alan Osmanlıca kitabesi kırık, kayrak taş malzemeli hala ayakta olan bir yapıdır.

  7- Hacı Hasan Ağa Konağı Dibek dağı'nın batısındaki bir yaylada kurulu Kurttutan Köyünde bulunmaktadır. İki katlı olup, mimari olarak yörede başka örneğine | rastlanmaz. Poyraz, Hacı Hıdır ve Kemer Köylerinde de Cumbalı Osmanlı evleri görülebilmektedir.

  8-Mezarlıklar Poyraz, Kurttutan ve Kemer Köyü Mezarları eski mezar taşları bakımından son derece zengin olup, tarih ve kültürle ilgili zengin malzeme taşımaktadırlar. Özellikle Poyraz Köyü Mezarlığında bulunan, İstillozâde Hacı Emin Ağa (1336/1920) , Bugün hiçbiri elimizde olmayan odalar dolusu kitaba sahip olan Müderris Hacı Musa Efendi (1344/1928), ünlü eğitimci Nazif Evren'in babası Kadızâde Ahmet (Evren)Hoca, Mestanizâde Hacı Emin Ağa (1344/1928), Kurtuluş Savaşı yıllarında kendi kendine makineli tüfek kullanmasını öğrenerek Yunan kuvvetleriyle kahramanca mücadele eden, ünü herkesçe bilinen İzzet Çavuş (1345/1929), Çerkez Ehem'in Gördes yakınlarındaki Kayacık Değirmeninde Yunan Kuvvetlerine teslim oluşuna şahit olan Poyraz Köylü Jandarma er Veysel Akbıyıkoğlu, Poyraz Kuvayı Milliye teşkilatını kuran, Çerkez Ethem'le cephe komutanlığı mücadelesi yapan Eşref Ağa ve Hacı Ali Bey, Hayırsever bir kişi olan Köyündeki hayratların dışında yeni gelişen Salihli'ye de yardım elini uzatan, ( 1889 da inşa edilen Hamidiye Camisinin minaresini yaptırmıştır. Minarenin kitabesi şöyledir:" 1313 senesi Poyraz karyesi hanedanından El- hac Ali Ağa bu minareyi yaptırmıştır." Bu ifadelere göre minarenin 1897-98 yıllarında yapıldığı anlaşılmaktadır)

  İstillo Hacı Ali Ağa (1314/1898) bunlardan sadece birkaçıdır. Köy Mezarlıklarında yapılacak araştırmalarla bu bilgilerimiz daha da artacaktır.

  Coğrafya

  Köyümüz Hakkında Bilgi Poyraz köyü Ege bölgesinde Manisa ilinin Salihli ilçesinde bir köydür. Manisa’nın 70 km. doğusunda Salihli’nin kuzeyindedir. Manisa’ya 102 km. Salihli’ye 28 km. Gördes ilçesine 32 km. uzaklıktadır. 1997 de nüfusu 1030, 2000’de ise 1018’dir. İklim olarak Akdeniz ve karasal iklim karışımı bir iklimi vardır. Bazı yıllar iklim yumuşak olduğu gibi bazı kışlar da kar yağmaktadır. Rakımı 700 civarındadır. Köy tütün tarımının son yıllarda önemini kaybetmesinden sonra hızla nüfus kaybetmektedir. Ancak etraf köy ve mahallelerden göç aldığı için bu nüfus kaybının bir kısmını telafi etmektedir.

  Tam bir tesbit yapılmamakla beraber köyün dışında Poyrazdamları kasabası, Salihli, İzmir ve İstanbul başta olmak üzere köyün nüfusu kadar insanımız bulunmaktadır. Ne yazık ki doğulu veya Aksekililer gibi memleket düşkünlüğü köyümüz insanında olmadığı için aradaki irtibat ve bağlar zayıftır. Web sitemizin bu irtibat ve bağları güçlendireceğine inanıyoruz.

  Geçim kaynağı olarak Tütün tarımı, tahıl, hayvancılık, az da olsa zeytin ve meyvecilik zikredilebilir.


  Köyün karakteristik özelliği olarak Anadolu ağalarına ait eski konakları, temiz havası, taş döşeme sokakları çok eski tariherde yapılmış altyapısı (su ve kanalizasyon) ile şirin bir Anadolu köyüdür.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1018
  1997 1030
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -Halil İbrahim KANDAN


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ama çalışanı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  web sitesi : http://www.poyraz.org/
  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Poyraz Köyü Salihli Forum Tarih
Poyrazalan Köyü Hakkında Bilgi Artova Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Poyrazlar Köyü Adapazarı Sakarya Sakarya Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Poyraz Köyü Beykoz İstanbul İstanbul Tanıtımı 30 Nisan 2010
Poyrazlı Köyü Erdek Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 20 Nisan 2010
Poyrazlı Köyü Bekilli Denizli Denizli Tanıtımı 7 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş