Poyra Köyü Bozüyük Bilecik

'Bilecik Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Poyra Köyü Bozüyük Bilecik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Poyra Köyü Bozüyük Bilgileri -Poyra Köyü Hakkında - Poyra Köyü Tanıtımı - Poyra Köyü Resimleri

  İlçe: BOZÜYÜK - İl: BİLECİK

  Köy Muhtarı: MUHTEREM BORA  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:

  0(228)3254228
  Cep Telefonu:

  535 3788295

  Bilecik
  Bilgiler
  Nüfus 320 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 11300
  Alan Kodu 0228
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Bilecik
  İlçe Bozüyük
  Web Sitesi
  Poyra, Bilecik ilinin Bozüyük ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün ilk kuruluş adı Hatıkoy'dur.Bugünkü adı köyün arzilerinin çok yağış alarak çamurlu oluşu sebebiyle at arabalarının tekerleklerinin orta kısımlarındaki çelik silindire kadar çamura batmasından dolayı bu parçanın adından gelerek Poyra olmuştur.

  Poyra Köyü;Ruslar ile Osmanlı Devleti arasında yapılan savaşlarda;Rusların,Osmanlı tarafında olan Kafkas halklarını sürgün ve göçe zorlaması neticesinde 1864 yılında yurtlarından ayrılan ve Çerkes olan Hatıkoy'ların bir kısmının 1870-1873 yılları arasında bu köye gelerek yerleşmesiyle kurulmuştur.

  1864 yılında Kafkasya'lı bir Çerkes ve aynı zamanda Rus Generali olan Musa Kundakov'un çabalarıyla Osmanlı Sadrazamı Fuat Paşa'nın da iskan izni vermesinden sonra Kafkasya'dan Osmanlı topraklarına başlayan zorunlu bu göçte Hatıkoy'lardan oluşan 250 civarında bir kafile atlı,arabalı ve yaya olarak diğer Kafkas göçmenlerinin çoğunun aksine denizyoluyla değil de karayoluyla Kırım ve Azak Denizi'ni dolaşarak Balkanlara gelmişlerdir.

  Bugünkü Bulgaristan sınırları içinde olan Saracaali'ye gelerek oradaki bir Türk köyünde birkaç yıl kadar kalmışlardır. Osmanlı'nın İskan Politikası neticesinde ikinci kez yurtlarından ayrılarak Anadolu'da kendilerine Bursa'nın İnegöl ilçesi yakınlarında bir yer gösterilmiş ve bu bölgede de birkaç yıl kadar kalmışlardır.Yaşam tarzı olarak dağ yaşamına daha alışkın olan Hatıkoy'lar İnegöl ovasında iklimin kendilerine uygun olmaması nedeni ile bugünkü köyün arazi durumunu uygun bularak zamanın İskan Dairesi'nin de izniyle buraya yerleşmişlerdir.Köye ilk yerleşen aile Macar Hothoş'lardır.Daha sonra yerleşen aileler Boron,Bilmah,Malboh,Hanebşe,Yevtıh,Zoromko ve Haguce'HACMAFKOLAR dir.Hatakoy'ların tamamı Poyra Köyü'ne yerleşmemiştir.WowstvaşYevtıhHuacemkove Yoruko'ların bir kısmı ile Kolevko ve Karşeyko'ların tamamı bugünkü Çerkes Çepni Köyü'ne yerleşmiştir.

  Hatıkoy'lar Balkanlarda Saracaali'de birkaç yıl kadar kalmışlar ve buradaki Türklerle iyi bir komşuluk ilişkileri kurmuşlardır.Saracaali Türkleri de 10 yıl sonra sürgüne maruz bırakıldıklarında İstanbul İskan Dairesi'ne gelerek kendileriyle daha evvel birkaç yıl da olsa yaşamış olan Çerkeslerin bulundukları bu köye gitmek isteklerini bildirirler.İstanbul İskan Dairesi'nin izniyle onlar da Poyra Köyüne gelerek yerleşirler.

  Poyra Köyü nüfusu kurulduğu günlerde 250 aile civarında iken Saracaali'den gelen Balkan Türkleri'nin de köye katılması ile 300 aileyi geçmiştir.

  Kültür

  Kendileri ile yıllarca birlikte yaşamış olan Balkan Türkleri ile Çerkesler'in birbirlerini benimsemiş olmaları dikkat çeken güzel bir durumdur.Aynı kaderi paylaşan Balkan Türkleri kendilerini Çerkes olarak tanıttıkları gibi bazılarının ise düğünlerini Çerkes düğün adetlerine göre yapmaları,Çerkesçe konuşmaları da gözlenmektedir.

  Coğrafya

  Poyra Köyü;Bilecik iline 49 km,Bozüyük ilçesine 14 km,Eskişehir iline 30 km uzaklıktadır. Bilecik ilinin Bozüyük ilçesine bağlı bir köydür.Eskişehir-Bozüyük yolu üzerinde bulunmaktadır.960 rakımlı bir yüksekliğe sahiptir.

  İklim

  Poyra Köyünün iklimi Marmara Bölgesi iklim şartları etki alanı içerisindedir.Kış aylarında çevrenin en sert iklim şartları ve yağışları bu köyde görülmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 320
  1997 280

  Poyra Köyünde 110 aileden oluşan 400 kişi civarında insan yaşamaktadır.Ekonomik göçler nedeni ile köy halkının üçte ikisi köyden ayrılarak yakın ilçe ve şehirlere yerleşmişlerdir.Nüfusunu Çerkes ve Balkan Türkü olan Muhacir'ler oluşturmaktadır.

  Ekonomi

  Poyra Köyünde ekonomi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy halkının bir kısmı ise Bozüyük'de bulunan fabrikalarda çalışmaktadır.

  Muhtarlık

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Muhterem BORA
  2004 - Sadrettin GÖKÇE
  1999 - Sadrettin GÖKÇE
  1994 - Sadrettin GÖKÇE
  1989 - Ahmet KIRAY

  Altyapı bilgileri

  Poyra Köyünde, İlköğretim okulu bulunmakta fakat öğrenci azlığı sebebiyle kullanılmamaktadır.Köyün İçme suyu şebekesi ve Kanalizasyon alt yapısı vardır. Sağlık ocağı hizmet vermektedir.Köye ulaşımı sağlayan yol Asfalt kaplamadır. Elektrik ve Sabit telefon hattı vardır.Tüm GSM hatları faaldir.
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Poyra Köyü Bozüyük Forum Tarih
Poyrazalan Köyü Hakkında Bilgi Artova Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Poyralı Köyü Pınarhisar Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Poyrazlar Köyü Adapazarı Sakarya Sakarya Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Poyraz Köyü Beykoz İstanbul İstanbul Tanıtımı 30 Nisan 2010
Poyrazlı Köyü Erdek Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 20 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş