Powershift şanzıman Volvo S40’ta!,Powershift nasıl çalışıyor? Güçlü dizel motorlar iç

'Motorlu Araçlar Dünyası' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 4 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Powershift şanzıman Volvo S40’ta!,Powershift nasıl çalışıyor? Güçlü dizel motorlar iç konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Powershift şanzıman Volvo S40’ta!
  Powershift nasıl çalışıyor?
  Sıradan otomatik şanzımanlara göre yüzde sekiz daha az yakıt tüketimi
  Tork kaybı olmaksızın otomatik veya sıralı vites değiştirme
  Güçlü dizel motorlar için en iyi seçenek​

  [​IMG]


  Powershift olarak adlandırılan ve tam otomatik şanzıman olanağı sunan vites seçeneği, Volvo S40’ın 2.0 litre dizel versiyonu ile sunulacak. Yeni Powershift şanzıman, altı ileri vites ve çift hidrolik debriyaj sayesinde tam otomatik şanzımanların rahatlığıyla vites değiştirirken düz vitesin performansını da gösteriyor. Üstelik sıradan otomatik şanzımanlara göre yüzde 8 yakıt tasarrufu sağlıyor.

  Powershift nasıl çalışıyor?
  Volvo Cars ve şanzıman ortağı Getrag tarafından geliştirilen Powershift, prensip olarak birbirine paralel iki düz şanzıman şeklinde çalışıyor. Powershift, düz şanzımanda kullanılan teknoloji üzerine kurulu olmakla birlikte, kendi tahrik millerine bağlı iki ayrı hidrolik debriyajla bu sistemden ayrılıyor. Birbirinin içinde dönen iki tahrik milinden içte olanı birinci, üçüncü, beşinci ve geri vitesleri kontrol ederken, dışta olanı ikinci, dördüncü ve altıncı viteslere kumanda ediyor. Debriyajın elektro-hidrolik kontrol ünitesi, bir debriyaj kavramışken diğerinin açılmasını sağlıyor. İki debriyaj da baskı balata sistemiyle çalışıyor. Bir piston debriyaj balatalarını birbirine doğru iterek bunların oluşan sürtünmeyle birbirine kilitlenmesini sağlıyor. Böylece motor birinci viteste gücünün ve torkunun zirvesinde çalışırken, ikinci vitese geçmeye hazır hale geliyor. İkinci vitese geçildiğindeyse üçüncü vites hazırlanıyor. Bu sayede, güç aktarımında veya torkta herhangi bir kesinti olmazken son derece hızlı ve pürüzsüz bir şekilde vites değiştiriliyor, vites değiştirme sırasında da hızlanma sürüyor.

  Sıradan otomatik şanzımanlara göre yüzde sekiz daha az yakıt tüketimi
  Vites değiştirme rahatlığı ve yüksek performansın yanında yakıt tüketimini de azaltan Powershift, Volvo’nun çevreye verilen olumsuz etkilerin azaltılması konusunda yaptığı çalışmaların bir sonucu olarak ortaya çıkmış.Powershift hakkında Volvo Cars Araştırma ve Geliştirme Başkan Yardımcısı Magnus Jonsson, “Ölçümlerimize göre, Powershift yakıt tüketimini sıradan otomatik şanzımanlara göre yüzde sekiz kadar azaltıyor, bu da çevreye olumsuz etkileri azaltma yarışında önemli bir hamle” dedi.

  Tork kaybı olmaksızın otomatik veya sıralı vites değiştirme
  Powershift, sürücüye Volvo’nun Geartronic şanzımanındaki gibi sıralı vites değiştirme imkânı da sunuyor. Ancak bu sistemde, elle vites değiştirme de bile zaman veya güç kaybı olmuyor. Powershift sıradan bir otomatik şanzıman gibi tork dönüştürücüsüne, hareketli dişliye ve çok sayıda hidrolik debriyaja ihtiyaç duymadığı için, bu parçaların getirdiği tork kaybı da ortadan kalkıyor.

  Güçlü dizel motorlar için en iyi seçenek
  Çift hidrolik debriyaj sayesinde yüksek torkları kolayca aktaran Powershift, dişli oranı seçimi konusunda da sınırsız seçenek sunuyor ve bu da şanzımanı günümüzün güçlü dizel motorları için ideal tercih haline getiriyor.

  “Powershift sayesinde iki litre dizel motorumuzda da otomatik vites seçeneği sunabiliyoruz,” diyen Magnus Jonsson, sözlerini şöyle tamamlıyor: “Üstelik bu, sıradan bir şanzıman değil. Düşük yakıt tüketimi, daha fazla rahatlık ve daha yüksek performans bir araya getirilemez gibi algılansa da, Powershift ile bunun mümkün olduğunu kanıtlıyoruz
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Emeğine sağlık, paylaşım için teşekkürler...
   

Bu Sayfayı Paylaş