Postkabasakal Köyü Kozan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Postkabasakal Köyü Kozan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Postkabasakal Köyü Kozan Bilgileri-Postkabasakal Köyü Hakkında - Postkabasakal Köyü Tanıtımı - Postkabasakal Köyü Resimleri  İlçe: KOZAN - İl: ADANA
  Köy Muhtarı: ZEKERİYA ŞAHİN  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Telefon:

  0 (322) 528 20 78


  Bilgiler
  Nüfus 1375 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01500
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe Kozan
  Web Sitesi
  Postkabasakal, Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  ŞİMDİKİ ADI İLE POSTKABASAKAL: Bozdoğan aşiretine bağlı Kabasakal aşiretindendir bölgeye Aydın ilinin Söke ilçesinden gelmişlerdir,gelmişlerdir demekten ziyade sürülmüşlerdir..Adana bölgesine 1571 kıbrısın fetihinden sonra kıbrısa yerleştirilmek üzere aydın tarafından kalabalık aşiret gurublarıyla birlikte bölgeye getirlmişlerdir. kendilerinden önce kıbrısa giden aşiretlerden kıbrıs da su olmadığını duyarlar ve kıbrısa götürülmek üzere gemiye bindirldiklerinde, içinde Kabasakal aşiretininde bulundugu kalabalık bir aşiret gurubu gemide isyan cıkartarak gemiyi Anamur sahillerine yanaştırtarak hayvanlarıyla birlikte toroslara dağılmışlardır. Post ekini şimdiki yerlerleşkeden önce Aladağ da pos ağaçlarının çok olduğu bir bölgeye yerleşip burdan da göç ederek Kozan'a şimdiki yere yerleşmşlerdir, sorulduğunda kimsiniz diye postan geldiklerini kabasakal aşireti mensubu olduklarını ima etmek istemişler böylece köyün şimdiki adı ortaya cıkmıştır. LUTFEN KOYUMUZUN RESMINI MEZARLIGIN RESMINI KOYUN BIRAZDA HERKEZIN KOYUNU REMSMI VAR AMA BIZIM YOKKK BUNLARI HIC FARKETMIYORSUNUZ BEN ABDÜLGANİ OKUYUCULAR

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında oldukça çok bilgi vardır.Bazlama,içli köfte,sakız reçeli,incir reçeli,tereyağlı küçük etli bulgur pilavı,patlıcan yemeği enfestir. Köyün okur yazar oranı oldukça yüksektir.Üniversite okumuş ve hala okumakta olan çok sayıda kişi vardır.Köyümüzde kaymakam,doktor,maliyeci,savcı,mühendis,öğretmen,p olis,bankacı gibi çeşitli alanlarda yetişmiş çok sayıda kişi vardır.

  Coğrafya

  Adana iline 80 km, Kozan ilçesine 20 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi,iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 950
  2000 1375
  1997 1450

  Ekonomi

  Ekonomi : Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılıktır. Devekuşu üreticiliği yapmaya elverişli bir iklime sahiptir.Zaman içerisinde Postkabasakal köyünün geleceğide sudan ziyade devekuşu üretimne bağlıdır.(devekuşu yumurtası ve eti ülke içerisindeki oteller ve turzim işletmeleri tarfından değerlendirileceği düşünülürse fevkalede geçim kaynağıdır)
  Muhtarlık Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Zekeriya ŞAHİN
  2004 - Zekeriya Şahin

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak suyun olmaması çok bütük sorunları beraberinde getirmektedi.kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Postkabasakal Köyü Kozan Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş