Posta Nedir - Posta Tanımı

'FrmArtuklu TatLı SöZLük' forumunda Mavi_Sema tarafından 23 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Posta Nedir - Posta Tanımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Posta Nedir - Posta Tanımı

  Mektup ,kart ve çeşitli haberleşme maddelerinin bir yerden başka bir yere gönderilmesi için hükümet tarafından yürütülen bir kamu hizmeti. Bugünkü anlamında ve en ilkel özellikle posta, yüzyıl sonlarına doğru Almanya'da kurulmuştur.İlk Çağ boyunca hizmetine rastlanmaz. Eski Yunanlılar ve Romalılarda ancak devlet işleri ile ilgili haberleşme maddeleri ve çeşitli askeri haberleşmeler için postalar kurulmuştur, Orta Çağ boyunca, postalar ilkel şekillerine devam etmiştir. Devlet, haberleşme maddelerine ilgi göstermemiş, çeşitli haberleşmeler, ancak özel olarak yapılabilmiştir.

  Yeni Çağ'ın başlarında matbaacılığın icat edilmesi ile posta işleri de gelişmiş, XV. yüzyılın sonlarında Almanya'da halkın ihtiyacını gören iç ve dış (Fransa, İtalya, İspanya'ya) postalar kurulmağa başlanmıştır.

  XVIII. yüzyılın sonlarına doğru posta işi, devlet tarafından düzenlenmeğe başlamış ve bir kamu hizmeti haline girmiştir. Kısa bir süre sonra posta işleri İngiltere'de gelişme göstererek posta 1840 yılında posta pulunun kullanılmağa başlanması ile posta işleri daha genel ve faydalı bir durum almıştır. 1863 yılında da milletlerarası postalar birliğinin kurulması ile posta İşleri milletlerarası bir özellik kazanmış ve dünyanın her tarafına, çeşitli haberleşme maddeleri önceden belirli olan fiyatlarla gönderilmeğe başlanmıştır.

  Bugün posta hizmeti, hemen bütün ülkelerde, en çabuk araçlarla ve en seri bir şekilde yapılabilen önemli kamu hizmetlerinden biri özelliğindedir. Türkiye'de postanın bir kamu hizmeti olarak kuruluşu, 1839 yılında ilân edilen Tanzimat fermanından sonra olmuştur.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  posta - posta nedir - posta ne işe yarar - posta hakkında bilgi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Posta Nedir Posta Forum Tarih
İki Aslan Bir Posta Sığmaz Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 5 Aralık 2011
Posta Borusu Nedir - Posta Borusu Müzik Aleti - Posta Borusu Resmi Müzik Türleri ve Enstrümanları 1 Temmuz 2011
Osmanlı devleti posta teşkilatı tarihçesi kısaca Tarihi Bilgiler 3 Mayıs 2015
Posta Pulu İcadı Kim Buldu Posta Pulunu Kim Bulmuştur Eğitim Bilgileri 7 Ekim 2013
Türkiye'nin Posta Kodu Kaçtır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 3 Eylül 2013

Bu Sayfayı Paylaş