Portwall LD (İnceleme)

'Oyunların Tam Çözümü' forumunda Mavi_Sema tarafından 20 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Portwall LD (İnceleme) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yapım X-0ut | Dağıtım Ludumdare | TürPuzzle / Strateji | PlatformPC

  Download
  http://xout.blackened-interactive.com/dump/new/X0UTLD14Final.zip


  İki “masum” daire sizi ne kadar sinirlendirebilir? Portwall LD, bu sorunun cevabını bizlere yaşatarak veriyor adeta.  Oyundaki amacımız, kırmızı renkteki çıkışa iki daire arasından geçiş yaparak ulaşmak. Bu zorlu bölümleri geçmeye çalışırken bir yandan da zamana karşı yarışıyorsunuz. Çünkü arkanızdan ya da üstünüzden gelen büyük duvar sizi canınızdan ediveriyor. Mesela; ilk bölümde bir an önce karşıya geçmezseniz arkanızdan yaklaşan duvar sizi ezip geçiyor. Daireleri nereye koyacağımıza kendimiz karar veriyoruz. Mouse’un sol tuşu ile mavi daireyi, sağ tuşu ile de sarı daireyi yerleştiriyoruz etrafımızdaki duvarlara. Yerleştirdiğimiz dairenin birisi bizim erişim sağlayabileceğimiz yerde olmalı, diğeriyse çıkışa ulaşabileceğimiz şekilde yerleştirilmeli. Her bölümde çıkışa nasıl ulaşmamız gerektiği birkaç sözcükle söyleniyor. Bundan sonrası tamamen bizim yaratıcılığımıza, özgür düşünce gücümüze kalıyor.

  [​IMG]

  Yaratıcılık ve özgür düşüncenin yanında sabırlı olmak gerektiğini söylememe bilmem gerek var mı. Çünkü daha ilk bölümden itibaren oyun saç baş yoldurmaya başlıyor. “Bu kadar zor olmamalı!” diye isyanlara başladığınızda o bölümü nasıl geçebileceğinizi öğreniyorsunuz ve daha önceki tüm uğraşlarınız bir anda komik ve anlamsız geliyor, “Aslında basitmiş be!” diyerek bir sonraki bölüme geçiyorsunuz. Bir önceki bölümü geçmiş olmanın verdiği mutluluk maalesef çok kısa sürüyor. Çünkü karşı karşıya olduğumuz, bir öncekinden daha da zor. Her bir duvara daire yerleştiremiyoruz, sadece beyaz renkteki duvarlara daire yerleştirebiliyoruz. Yerleştirdiğiniz daireler arasındaki geçiş çok ani ve hızlı oluyor. Bu yüzden geçişten önce bir sonraki adımınızı belirlemelisiniz. Örneğin; çıkacağınız dairenin çıkışına göre yön vermelisiniz kendinize; aksi bir durumda iki daire arasında sürekli gel - git yaşarsınız ve başınız döner, mideniz bulanır hatta...


  Oyunun kontrollerini ise mouse ve klavye ikilisi oluşturuyor. Klavyeden W, A, S, D ya da yön tuşlarıyla hareket ediyoruz. Boşluk tuşuyla da zıplayabiliyoruz. Grafikler konusundaysa herhangi bir söz söylemeye gerek görmüyorum. Çünkü tüm oyun boyunca göreceğiniz en büyük görüntü renkli duvarlar olacak.
  Kendinize ve pratik zekanıza güveniyorsanız Portwall LD’ye bir şans verin. Eğer benim gibi tez canlı biriyseniz ruh sağlığınız için pek yararlı olmayabilir oyun. Zorlu bölümleri, zamana karşı da yarışma stresi ve “Bir yolu olmalı mutlaka!” dedirten yapısıyla Portwall LD özgün bir çalışma olmuş.
  6,0
  Ekran görüntüleri için tıklayın.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Portwall (İnceleme) Forum Tarih
Split/Second Oyunu (İnceleme) Oyunların Tam Çözümü 16 Ağustos 2010
Blur Oyunu (İnceleme) Oyunların Tam Çözümü 16 Ağustos 2010
Alpha Protocol Oyunu (İnceleme) Oyunların Tam Çözümü 16 Ağustos 2010
Metal Gear Solid: Peace Walker Oyunu (İnceleme) Oyunların Tam Çözümü 16 Ağustos 2010
Sniper: Ghost Warrior Oyunu (İnceleme) Oyunların Tam Çözümü 16 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş