Portre Nedir - Portre Yazısı Nedir

'Makaleler-Denemeler' forumunda SeLeN tarafından 10 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Portre Nedir - Portre Yazısı Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Portre Yazısı Nedir - Fiziksel Portre - Tinsel Portre - Portre Yazma

  PORTRE; konusu insan olan resim; bir kimseyi okuyucuya tanıtmak gayesiyle o şahsı tasvir etmektir. Portrelerde en çok bir insanın, bazen bir hayvanın fiziksel ve tinsel yönden tasvirleri yapılır. Portrelerin bazılarında fiziksel portre ile tinse-lruhsal portre birbirinden ayrılır, bazen de dış ve iç görünüşle ilgili ayrıntılar, yazının bütünü içine ustaca serpiştirilir.

  Fiziksel portre; tanıtılmak istenen kimsenin dış görünüşünün; yüzünün, boyunun, giyinişinin, hareketlerinin tasviri. Tinsel yani ruhsal portre; tanıtılmak istenen kimsenin iç âleminin, fikirlerinin, duygularının, zevklerinin, alışkanlıklarının, meziyetlerinin, kusurlarının, kısaca karakterinin tasviridir.

  Başarılı bir portre yazısı için; dış gözlem yoluyla fiziksel portre; iç gözlem yoluyla tinsel portre yapılmalıdır. Dış gözlem yapılırken; anlatılan kimsenin genel, belirtisiz çizgileri bir yana bırakılmalı, belli başlı özellikleri kalın çizgileriyle ortaya çıkarılmalıdır.

  Yazı ile portresi çizilen şahıs, ne derece, yaşantılı, ne derece canlı, üzerimizde ne derece gerçek etkisi bırakabiliyorsa potre o derece başarıya ulaşmıştır. Portreye fiziksel yönden girmek gerekirse de, çoğunlukla fiziksel ve tinsel portre birbirine karışmış durumdadır.


  Portre yazma;İnsanı, dış ve iç görünüşleriyle tanıtıp canlandırmak gayesinden doğan portre; masallarda, hikâyelerde, romanlarda ve diğer kompozisyon türlerinde bir kerede yazıldığı gibi, parça parça serpiştirilmiş bir halde de olabilir.

  Fiziksel portre yazılırken, o kimseyi diğerinden ayıran dış özellikler belirtilmelidir. Anlatılan kimsenin, saçı, rengi, yüz çizgileri, burnu, gözleri, kirpikleri, kaşları, ağzı, dişleri, kulakları, vücudu, hareketleri, duruşu, kılık kıyafeti, giyinişi orijinal bir görüşle ortaya konulmalıdır.

  İç görünüşü anlatan tinsel portrede ise, anlatılan kimsenin davranışları, düşünceleri, alışkanlıkları akıcı, ilgi çekici bir üslûpla canlandırılmalıdır. Portresi yapılan kimsenin karakterini belirten sözlerine de yer vermek portreye ayrı bir özellik kazandırır.  alıntı
   

Bu Sayfayı Paylaş