Portre Nedir - Portre Örneği - Portre Ne demek

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_Sema tarafından 20 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Portre Nedir - Portre Örneği - Portre Ne demek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Portrenin Tanımı
  Portre Çeşitleri
  Portre Örneği
  Portre Özellikleri

  Portrenin sözlük anlamı, konusu insan olan resimdir. edebiyattaki anlamı ise birisini, okuyucuya fiziksel ve ruhsal yönden tanıtan yazıdır.

  portre, ruhsal portre ve fiziksel portre olmak üzere iki türdür.

  portre, insanın kişilik özelliklerini (duygularını, düşüncelerini, beğenilerini, tutkularını, alışkanlıklarını kusurlarını...) tanıtıyorsa ruhsal portre adını alır. ruhsal portrede kişinin iç dünyasından söz edilir. ruhsal betimleme yapılmadan önce tanıtılacak kişiyle ilgili sağlam gözlemler yapılmalıdır.

  portre, kişiyi dış görünüş özellikleriyle tanıtıyorsa (boyu, ağırlığı, göz rengi, saçları, vücut yapısı, konuşma biçimi...) fiziksel portre adını alır. fiziksel portrede kişinin belirgin, çarpıcı özellikleri kalın çizgilerle anlatılır. anlatıma canlılık katmak, kuruluktan kurtarmak için gerekirse benzetmeler yapılır.

  portre oluştururken fiziksel ve ruhsal nitelikler betimleyici anlatım biçimiyle verilir. bunu yaparken de çok iyi bir gözlem yeteneğine sahip olmak gerekir. portresi yapılan kişinin verilmek istenen nitelikleri okurun gözünde canlanmalıdır; bu bir anlamda sözcüklerle resim çizmedir.

  Portre Örneği :


  ATATÜRK

  Atatürk her şart içinde kendisini empoze edenlerdendi. bakışında, jestlerinde, ellerinin hareketinde, kımıldanışlarında ve yüzünün çizgilerinde bütün bir dinamizm vardı. Bu dinamizm etrafını bir çeşit sessiz sarsıntı ile dolduruyordu. öyle ki birkaç dakikalık bir konuşmadan sonra bu mütevazi ve rahat adamın, bu öğreticinin anında bir uçtan öbür uca geçebileceğini, mesela en rahat ve kahkahalı bir sohbeti keserek en çetin bir kararı verebileceğini ve daha gücü bu kararı verdikten sonra yine aynı noktaya döneceğini düşünebilirsiniz. en iyisi istim üzerinde bir harp gemisi gibi çevik, harekete hazır bir dinamizm diyelim.(Ahmet Hamdi Tanpınar, beş şehir�den)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Portre Nedir Portre Forum Tarih
Portre Nedir - Portre Yazısı Nedir Makaleler-Denemeler 10 Kasım 2010
Portre Nedir? Portre Hakkında El Sanatları 4 Ağustos 2009
Atatürkün Lekesel Portresi Resmi Atatürk Hakkında Herşey 24 Aralık 2012
Kişi betimlemeleri ne demektir - Kişi Betimlemeleri (Portre) Seviyeli-Ciddi Konular 11 Kasım 2012
Su Altından Harika Portreler Doğa Manzara Resimleri 20 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş