Portage ve küçük adımlar programıyla tuvalet kontrolünün kazandırılması

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Portage ve küçük adımlar programıyla tuvalet kontrolünün kazandırılması konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  cocuklarda tuvalet egitimi-cocuklari tuvalete alistirmak

  Normal gelişim gösteren çocuklar ailelerinin sistemli olmayan çabalarıyla tuvalet kontrolünü kazanabilmektedir. Ancak gelişmesinde sorun olan çocuklar için bu kazanım ya gecikmekte ya da hiç gerçekleşmeyebilmektedir. Ebeveynlerin tuvalet kontrolü konusunda gösterdiği çabalar sonuçsuz kaldığında, bu başarısızlık çocukların sosyal ortamlardan ve okullarından mahrum kalmalarına neden olabilmektedir. Bu durum, ebeveynin öğretme zamanını artırmaktadır ya da ebeveynler olumsuz denemelerden sonra eğitimi sonlandırabilmekte ve birey sistemli tuvalet eğitimi almaması durumunda hayat boyu bez kullanmak zorunda kalabilmektedir.

  Ebeveynlerin, pek çok gelişim alanında olduğu gibi, çocuklarına tuvalet eğitimi verme konusunda da sistemli yardım alma gereksinimleri ortaya çıkmaktadır. Tuvalet kontrolü gibi bir özbakım becerisinin çocuğun ebeveynleri tarafından, en çok zamanını geçirdiği, doğal pekiştireçlerle pekiştirildiği ortam olan ev ortamında kazandırılmasının gerektiği vurgulanmaktadır. Çocuğa tuvalet kontrolünü ev ortamında kazandırmak için ise, ebeveynlere bu konuda hazırlanmış eve dayalı aile eğitimi programının sunulması gerekmektedir.

  Portgage ve küçük adımlar eğitim programı eve yönelik çalışmaladır ve kabaca çözümler içerir, ileri derecede gelişme geriliği olan çocuklara tuvalet eğitimi ne yazık ki hiç bir zaman verilemez.

  Portage erken eğitim programındaki tuvalet kontrolü eğitimine yönelik basamaklar incelendiğinde, beş dakika oturakta oturma, tuvalete gitme isteğini sözle veya hareketle ifade etme, tuvalete gitme isteğini söyleme, haftanın üç günü tuvaleti lazımlığa yapma, kaka için tuvalet kullanma, gündüzleri tuvalete gitme isteğinin belirtilmesi, iki gün sabah kuru kalkma, tuvalet ihtiyacı duyduğunda uyanma, gece hiç tuvalet yapmama, tek başına tuvalete gidebilme, tuvalet sonrası temizlik yapabilme ve giyinme şeklinde bir gelişim sırası beklenir.

  1-2 yaş için önerilen programda:
  Tuvalet için sürekli aynı kelime kullanılmalıdır. Bu sözcük çocuk ya da ev halkından herhangi birinin ihtiyaç gidermesi esnasında kullanılmalı ve değiştirilmemelidir. Çocuk bu kelimeyi kullandığında tuvalete gidilmeli ve davranışından dolayı güzel övgü dolu sözler söylenmelidir. Gündüzleri çocuğa bez bağlamak yerine alıştırma kilotları giydirilmelidir. Çocuk tuvaleti geldiğinde belirlediğiniz kelimeyi söylemez ve kaza olursa bunu dikkate almayın ya da cezalandırmayın. Çocuklar tuvaletleri geldiğinde sallanma gibi hareketler yaparlar. Bunlar gözlemlenerek öğrenilir ve hareketler tekrarlandıgında tuvalete gitme kelimesi söylenerek götürülmelidir. Ev halkı da aynı kelimeyi kullanarak tuvalete giderse bu çocukta pekişmeye neden olacağından faydalı bir davranıştır.

  Küçük adımlar programında basamaklar kakayı kontrol edebilme, gündüz bir kaç saat kuru kalabilme, davranışlarla tuvalet ihtiyacını belirtme, pantolon indirebilme, gece boyunca kuru kalma, tuvalet temizliği ve tek başına ihtiyacını giderebilme şeklinde sıralanır.

  Bu programa göre çocuk bir kaç saat bezsiz bırakılır, vücutta olanları gözlemlemesi sağlanır. Tuvalet için diğer program da olduğu gibi bir kelime belirlenir. Lazımlık ve işlevi anlatılır. Lazımlık seçimi bu programda önelidir. Çocugun güvende hissedeceği arkalıklı, destekli bir oturak seçilir, çocuğun ayakları mutlaka yere değmelidir. Çocuk lazımlıkta başlangıçta çok kısa süre oturtulur ve süre zamanla arttırılır. Çocuk tuvaletini oturağa yaptığında ödüllendirilir, altını ıslatınca cezalandırılmaz ya da yerilmez.
   

 2. emeğine sağlık canım yararlı olur umarım:)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Portage küçük adımlar Forum Tarih
2012 Model Kia Sportage Sx Turbo Resimleri Motorlu Araçlar Dünyası 11 Temmuz 2011
Kia Sportage Motorlu Araçlar Dünyası 6 Şubat 2010
2010 Kia SUV Sportage İlk Görüntüler Motorlu Araçlar Dünyası 28 Ekim 2009
Küçük kan dolaşımının izlediği yol kısaca Eğitim Bilgileri 26 Kasım 2016
Osmanlı küçük bir beylikten nasıl büyük bir devlet haline gelmiştir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş