Pollyanna özeti

Eylül

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Pollyanna kitabı özeti,
Polyana kitap özeti,


polyana-207x300.gif


Pollyanna, sert karakterli olan teyzesinin yanında yaşamaya çalışan yetim bir kız çocuğudur. Babası ona “Mutluluk oyunu” öğretmiştir ve bu küçük kız bu mutluluk oyununu kendisiyle özdeşleştirmiştir. Bir gün bir yaşlı kadın Pollyanna’nın babasına hiç gerek yokken iki koltuk değneği vererek bunlara ihtiyacı olmadığı için mutlu olması gerektiğini söylemiştir ve Pollyanna da bu şekilde mutluluk oyunlarını oynamaya başlamıştır.

Sevimli ve sıcakkanlı bir kız çocuğu olan Pollyanna, teyzesinin yanında son derece mutsuzdu ancak ne kadar mutsuz olsa da sürekli mutlu olabileceği bir şeyler buluyordu. Bu mutluluk oyunu sayesinde de teyzesinin katı karakteri onu hiç mi hiç etkilemiyordu. Örneğin; Pollayanna bir gün yemeğe geç kalır bunun üzerine teyzesi çok kızar ve hizmetçi ile birlikte sütlü ekmek yemesini söyleyerek kendince Pollyanna’yı cezalandırmaya çalışır ancak Pollyanna sütlü ekmeği çok sevdiğini dile getirerek teyzesine teşekkür eder.

Kısa bir zaman dilimi geçtikten sonra Pollayanna, kasabada yaşayan herkese mutluluk oyununu öğretmiştir ve artık herkes tıpkı Pollyanna gibi ufacık şeylerden mutluluk payları çıkarmaya başlamıştır. Bu durum ise teyzesini son derece rahatsız ediyordu ancak engellemeye çalışsa da bu durumu engelleyememiştir ve ilginçtir ki zaman geçtikçe teyzesi de bu mutluluk oyununa uyum sağlamaya başlamıştır.

Bir gün Pollyanna’nın başına talihsiz bir olay gelir ve trafik kazası geçirmiştir ve ilk zamanlarda anlayamamış olsa da zamanla yürüyemeyeceğini kabullenmiştir. Bu haldeyken mutluluk nedenleri bulamamaya başlar ve mutsuz bir hale gelir. Bir gün tüm kasaba halkı Pollyanna’ya onun sayesinde mutluluk oyununu öğrendiklerini ve böylece onun sayesinde mutlu olmayı başardıklarını teyzesi aracılığı ile söylerler.

Bir zaman sonra yürümeye başlayan Pollyanna, kullanamadığı bacağının ve yürümenin kıymetini daha iyi anlamıştır.
 

Üst