Polis Kolejileri

'Liselerimiz' forumunda sleza tarafından 10 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. sleza

  sleza Üye

  Polis Kolejileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  POLİS KOLEJİLERİ


  Ankara Polis Koleji, lise derecesinde eğitim ve öğretim yapmak üzere 15.06.1938 tarihinde Atatürk’ün direktifleri ile kurulmuş, Anıttepe’deki Polis Enstitüsü binasında faaliyete geçmiştir.1979 yılında yabancı dil gereksinimi duyulup hazırlık sınıfı konularak eğitim süresi dört yıla çıkarılmış olup, 2005 yılında Milli Eğitim Bakanlığının Orta Öğretim Kurumlarındaki Hazırlık Sınıfını kaldırması ile birlikte Polis Koleji Müdürlüğü de Hazırlık sınıfını kaldırarak 4 yıllık Eğitime geçmiştir. Müfredatı geliştirilerek Anadolu Lisesi statüsünde ve fen alanında eğitim yapmaya başlamıştır. Bakanlar Kurulunun 19.09.2004 tarih ve 2004/7935 sayılı kararları ile Bursa İline de Polis Koleji açılmış olup, 2005 yılında 74 öğrenci ile birlikte Eğitim ve Öğretime başlamıştır.

  Polis Koleji mezunları Polis Akademisinde veya Emniyet Teşkilatının ihtiyaç duyduğu fakülte ve yüksek okullarda öğrenim gördükten sonra Komiser Yardımcısı rütbesi ile amir sınıfında Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmaya başlamaktadırlar.

  POLİS KOLEJİ’NİN KURULUŞ AMACI ve HEDEFLERİ Polis Koleji; Emniyet Teşkilatı’na orta ve üst kademe amir yetiştiren Polis Akademisi’ne veya Emniyet Teşkilatı’nın ihtiyaç duyacağı branşlarda fakülte ve yüksek okullara kaynak sağlamak amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı, parasız yatılı ve resmi üniformalı bir okuldur.

  Polis Koleji öğrencilerinin;

  a) Atatürk İlke ve İnkılâplarına ve Anayasa’nın başlangıcında ifadesini bulan Türk Milliyetçiliğine bağlı; Türk Millî Eğitiminin millî, kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren, ailesini, vatanını, milletini seven ve daima üstün tutmaya çalışan, insan haklarına saygılı ve Anayasa’da özellikleri belirlenen Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getiren kişiler olarak yetiştirilmesi,

  b) Emniyet Teşkilatı’nın orta ve üst kademe amir ve yöneticilerini yetiştirmek amacıyla kurulan Polis Akademisi’nin öğrenci kaynağını oluşturmak üzere, meslek terbiye ve disiplin anlayışına küçük yaşlardan itibaren alıştırılması,

  c) Beden, zihin, şahsiyet, ruh ve duygu bakımından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere, hür ve bilimsel düşünce gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip kişiler olarak yetiştirilmesi,

  d) Bilgi, beceri ve yeteneklerini geliştirmek, birlikte iş görme alışkanlığını kazandırmak suretiyle hayata ve polislik mesleğine hazırlamak ve onları kendilerini mutlu kılacak ve toplumun mutluluğuna katkıda bulunacak şekilde millî birlik ve beraberlik içinde Türk Milleti ile polislik mesleğini yapıcı ve seçkin bir ferdi olarak yetiştirilmesi temel ilkedir.

  POLİS KOLEJİ’NİN FİZİKİ DURUMU

  Modern bir çehreye sahip sınıf katlarında; 30 derslik, fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar, Self Access laboratuvarları, resim ve müzik odaları bulunmaktadır. Yatakhane katlarında öğrencilerin dinlenmeleri için koğuşlar ve en alt katında öğrencilerin de faydalandıkları çamaşırhane bulunmaktadır. Spor imkanları açısından; hizmete yeni girmiş olan yüzme havuzu ve yeni düzenlenmiş ve günümüzün en kaliteli kondisyon aletlerinin mevcut olduğu kondisyon salonu bulunmaktadır. Ayrıca Kondisyon Salonu ile bağlantılı olan Havalı Tabanca Atış Poligonu’nda Atış Takımı çalışmaktadır. Spor Salonunda basketbol, voleybol, hentbol, bedmington oynanabilmektedir. Bunların yanında bina dışında futbol, basketbol, voleybol sahaları ve tenis kortu mevcut olup, halı saha hem öğrenci hem de halkın kullanımına açıktır. Öğrencinin dinlenmesi için gazinolarda; kantin, televizyon ve video bulunmaktadır. Öğrenciler boş vakitlerinde gazinolardan faydalanabilecekleri gibi, satranç odası, kütüphane, bilardo, self access, bilgisayar laboratuarlarını da kullanabilmektedirler. Sağlık hizmetleri olarak Başhekimlik bünyesinde üç doktor, bir diş hekimi bulunup öğrencinin sağlık problemlerini imkanlar dahilinde giderirler. Ciddi ve tedavisi kurumda yapılamayacak öğrenciler hastaneye sevk edilirler, tedavi giderleri kurumca karşılanır.

  POLİS KOLEJİNDE YAPILACAK SINAV (POLİS KOLEJİ GİRİŞ SINAVI)

  “Polis Koleji Aday Tespit Sınavı”nda başarılı olan adaylar ayrıca; Polis Kolejinde Mülakat, Beden Eğitimi ve Yazılı Sınav olmak üzere 3 ayrı sınava tabi tutulacaklardır.

  a. Mülakat Sınavında; Adayın konuşma düzgünlüğü, fiziki görünüşü, kendine güven derecesi, kavrama ve ifade kabiliyeti değerlendirilecektir. Mülakat sınavında adaylar yanlarında şort getireceklerdir. Mülakat sınavında başarılı olan adaylar, beden eğitimi sınavına alınacaktır.

  b. Beden Eğitimi Sınavında; Mülakat sınavında başarılı olan adaylar, belirlenen bir parkurda atlama, sıçrama, şınav, mekik, koşu gibi çeşitli hareketleri içeren beden eğitimi sınavına tabi tutulacaklardır.

  c. Yazılı Sınavda; Matematik, Fen, Türkçe ve Dil Yeteneği, Sosyal ve Yabancı dil sorularından oluşan test usulüyle aşağıda belirtilen ağırlıklarda yazılı sınav yapılacaktır.

  KONU
  SORU SAYISI

  Matematik
  30

  Fen Grubu
  25

  Türkçe ve Dil Yeteneği
  20

  Sosyal Grup
  15

  Yabancı Dil
  10

  TOPLAM
  100

  Emniyet Genel Müdürlüğünce görevlendirilecek Değerlendirme Komisyonu sorumluluğunda, yazılı sınav kağıtları optik okuyucu ile bilgisayar ort¤¤¤¤¤ aktarılarak değerlendirilecek ve ilan edilecektir. Değerlendirme 100 tam puan üzerinden 3 yanlış cevap 1 doğru cevabı etkileyecek şekilde yapılacaktır.

  BAŞVURU ŞARTLARI

  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,Yapılacak olan güvenlik tahkikatı neticesinde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48/a-5 maddesinde belirtilen şartları taşımak,Halen ilköğretim okulu 8 inci sınıfında okuyor olmak,04 Ağustos 2003 tarih ve 25189 sayılı Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen sağlık şartlarını taşımak, Yaş yönünden; Polis Kolejine Giriş Sınavının yapıldığı yılın 01 OCAK tarihi itibariyle 16 yaşından gün almamış olmak , “01 OCAK 1991 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak,Öğrenime ara vermemiş olmak, Lise ve dengi okullara devam etmemiş olmak, İlköğretim okulunu üç (3.00) ve daha yukarı diploma notu ile bitirmiş olmak (2005-2006 Eğitim ve Öğretim yılı sonu itibariyle Polis Koleji Giriş Sınavında aranır.) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,Herhangi bir okuldan, ahlâki veya disiplin sebebi ile çıkarılmamış olmak.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Polis Kolejileri Forum Tarih
Polis teşkilatının kuruluş tarihi kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 26 Ocak 2017
Polise röportaj soruları kısaca Sohbet & Muhabbet 22 Ocak 2017
Polisliğinin avantajları ve dezavantajları kısaca Meslekler Rehberi 29 Nisan 2014
Polis haftası kısa yazı Eğitim Bilgileri 26 Mart 2014
Polis ile ilgili sloganlar Güzel Sözler-Mesajlar 24 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş