Polen Nedir? Nedir Bitkisi Hakkında Şifası Yararları Hakkında

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 25 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Polen Nedir? Nedir Bitkisi Hakkında Şifası Yararları Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Polen Nedir? Nedir Bitkisi Hakkında Şifası Yararları Hakkında
  [​IMG]
  Çeşitli polenlerin elektron mikroskobundaki görüntüleri
  Polen, (çiçek tozu) bitkinin erkek gametini (bu nedenle erkek DNA) dişi gamete taşıyan bir yapıdır. Polen, bu taşınma sırasında erkek gametini çok iyi korumak zorundadır. Polenin dış duvarı eksin olarak adlandırılır. Bu tabaka çok nadir olarak bulunan ve çok dayanıklı olan sporopollenin denilen bir yapıdan oluşmaktadır. İç tabaka ise selülozdan yapılmış olup, tipik bitki hücre duvarının yapısındadır. Polen taneleri mikroskobik olup -genellikle 15-100 mikron- sıkıştırılmış polen tozu binlerce polen tanesi içermektedir.
  Bitkiler, bilindiği gibi yeterince hareket edip, yer değiştiremiyen canlılardır. Bitkilerin büyük çoğunluğu nesillerini devam ettirebilmek için tohum yaparlar. Tohumlar toprağa düşüp veya dikilip aynı cins bitki olarak yeniden doğarlar. Tohumdan hemen önce açan çiçeklerin ortasındaki erkek üreme organlarının başçık kısmında ,çiçeğin genel görünüşünden ayrı ancak bitkinin tüm kalıtsal özelliklerini taşıyan toz şeklinde hücreler kümesi vardır. Bitki cinsine göre bu erkek üreme hücresi tozcuklar ya aynı çiçeğin içine veya başka bir yerdeki aynı cins çiçeğin içine rüzgar sinek, böcek, karınca, kelebek, arı veya insan eli gibi vasıtalarla girerek çiçeğin dişi organını döllendirerek cinslerinin devamını da sağlamış olurlar.
  Polen denilen madde, işte bu çiçek üreme hücreleridir. Bitkilerin çiçekli dönemleri bitince polenler de kaybolurlar. Okullardaki derslerde öğretilen biyolojik polen budur. Ancak 1960'lı yıllardan itibaren İsveç'li bilim adamları bu çiçek üreme organlarının çok yüksek bir besin ve ilaç olduğunu keşfedip dünyaya duyurmasından sonra polen botanik yönden öğretildiği kadar tıbbi yönden de bilim adamlarına ve kullanıcılara tüm özellikleriyle tanıtılmaya ve dünyada bilinçli kesim tüketiciler tarafından yoğun şekilde kullanılmaya başlanmıştır.
  Poleni ilk defa geniş olarak tüm Türkiye'ye 1992 yılından itibaren herbalist Atabay Güveloğlu tanıtmıştır. Bilinçli bir kesim çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde ve genel sağlık kazanmak için koruyucu ve sağlık verici olarak kullanmaktadırlar
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Polen Nedir Nedir Forum Tarih
çok çok özel konu polen nedir? Genel Sağlık 3 Temmuz 2009
polen nedir?polen hakkında Genel Sağlık 8 Mayıs 2009
Hamileler Polen Kullanabilirmi Gebelik ve Annelik 9 Haziran 2011
Çocuklarda Polen Alerjisi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 20 Nisan 2010
Astım Hastaları Polen Mevsiminde Nelere Dikkat Etmeli ? Genel Sağlık 12 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş