Polatyurdu Köyü Hakkında Bilgi Keskin Kırıkkale

'Kırıkkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Polatyurdu Köyü Hakkında Bilgi Keskin Kırıkkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Polatyurdu Köyü Hakkında - Polatyurdu Köyü Resimleri - Kırıkkalenin Köyleri


  Polatyurdu köyü, Kırıkkale İlinin Keskin İlçesine bağlı olup; Kırıkkale iline 39 km, Keskin ilçesine 12 km uzaklıktadır. Köyün kuzeyinde Değirmenözü (Kavurgalı), güneyinde Alibudak, doğusunda Üçkuyu, batısında Beşler, kuzey batısında Koçak, güneydoğusunda Yoncalı köyleri ile komşudur. Köyün komşularından olan Değirmenözü ve Yoncalı köyleri de Kırım Tatarlarınca kurulmuştur.

  Köyün kuruluş tarihi hakkında kesin bir bilgi olmamakla beraber 1877-78 Osmanlı Rus savaşı’ndan sonraki bir tarihte ve 1890’lı yıllar civarında bölgeye gelip yerleşen Kırım Tatarları tarafından kurulan bir köydür. Köyü ilk kuranların torunlarının çocuklarından alınan bilgiye göre bu köyü kuranlardan olduğu söylenen İzzet, Ömer, Mustafa, Ali ve Halil isimli kardeşlerin Kırım’ı henüz çocuk yaşta terk ettikleri ve ilk olarak Romanya’ya geldikleri rivayet ediliyor. Anlatılanlardan edinilen bilgi, 93 Harbi’nden (1877-78Osmanlı-Rus savaşından) yaklaşık 23 önce meydana gelen 1854-56 Kırım Savaşı’ndan sonra 1860-62 yılları civarında önce Romanya’ya geldikleri 93 Harbinden sonra da Romanya’dan Anadolu’ya gelmiş olduklarını ortaya koyuyor. Köyün ilk kurucuları Romanya’daki Çavuşlar, Sıraçali ve Doyuranlar köylerinden göç ederek bölgeye gelmişler. İlk gelenlerden olan Cemil (Çetinerler) ve Manqa Mustafa (Lüy) Akaylar evvela Kırıkkale ilinin Keskin İlçesine bağlı Ahılı köyüne gelip yerleşmişler. Ahılı’dan Ağapınar’ın Hacılı köyüne gelmişler. Ancak orayı beğenmeyip kendilerine daha sonra köyün şimdiki yerine yakın bir yeri göstermişler. O vakitler Değirmenözü (Kavurgalı) köyünde Polat Ağa adında adında biri varmış. Köyün şimdiki yerinin olduğu yer o zamanlar Polat Ağa’nın dedelerinin hayvanlarını otlattıkları ve üç ay boyunca kaldıkları ve sonra da geriye döndükleri bir yayla imiş. Havasının temizliği sebebiyle köyü ilk olarak kuranların Keskin Kaymakamlığı’na müracaat ederek söz konusu yerin kendilerine tahsis edilmesi yönündeki talepleri kabul edilmiş. Köyü ilk kuranlar arasında 5-6 kişinin varlığından söz edilmekle beraber adları hatırlananlar, Feyzullah (İçlek), İzzet (Vurgun) ve Veli (Ilısu) isimli Kırım Tatarlarıdır.

  1960’lı yıllarda 45 hane olan Köyün nüfusu, 1997’de 86 kişi ve 2002 yılında yapılan son sayımda 25 hanede 135 kişi olarak sayılmış.

  Köydeki ilkokul binası 1962 yılında kerpiç malzeme kullanılarak ve beş sınıflı olarak inşa edilmiş; 1972 yılında ise betonarme olarak yeniden inşa edilmiş. Köyün ilk öğretmeni İsmail İçööz’dür. 1970’li yıllarda köy ilkokulunda 40 civarında talebe iki öğretmen 1-2-3 ve 4-5. sınıflarda görevli idi. Halen köyde, ilköğretim okulu kapalı durumdadır, Keskin ilçesindeki ilkokula taşımalı eğitimle eğitim devam ettirilmeye çalışılmaktadır. Köydeki okuma yazma oranı % 100 olup; bu köyden doktor, mühendis, öğretmen, kaymakam gibi çeşitli meslek gruplarına mensup, sayısı elliye yakın üniversite mezunu çıkmıştır.

  Köyün içme suyu şebekesi 2000 yılından bu yana vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan stablize yol 1986 yılında asfalta dönüştürülmüş olup; köyde elektrik 1979’dan beri var olup ve sabit telefon vardır. Isınmada odun, kömür, tezek, sap samanın kullanıldığı Polatyurdu’nda köy camii hariç tüm evler kerpiçten imal edilmiştir. Köyün kuruluşu ile yaşıt olduğu söylenen köy camii yıkılarak öncekinin temelleri üzerine 1968 yılında yenisi betonarme olarak inşa edilmiş; 1993 yılında da minaresi yapılmış ve günümüze kadar üç defa tamir-bakımdan geçmiş. Köyün ilk imamlığını Mehmet Cemiloğlu yapmış.

  Köyde kadastro çalışmaları 1952 yılında tamamlanmıştır.

  Köyün 21.000 dekarlık toplam arazisinin 11.000 dekarı mera vasıflı kayalık ve taşlık arazidir. Köydeki başlıca geçim kaynağı tarım ve haycancılık olup; buğday, arpa, yulaf, mercimek yetiştirilen başlıca ürünlerdir. Köydeki hayvancılık da köy nüfusunun azalmasına paralel azalmaya başlamış; 1960’lı yıllarda 4-5 sürü (bir sürü 300 hayvan) küçükbaş ve 100 kadar da büyükbaş hayvan varken halen bu sayı 150 kadar küçükbaş ve 50-60 kadar da büyükbaş hayvan varlığı mevcuttur.

  1950’li yıllardaki hükümette maliye bakanlığı görevinde bulunan ve kendisi de aynı zamanda bir Kırım Tatar asıllı olan Hasan Polatkan’ın bu köye 1955 yıulında geldiği ve o vakitler çok sayıda çocuk olmasından dolayı burası Polat yurdu değil, ancak bala yurdudur” dediği unutulmamış, köyün tarihi ile ilgili olarak hatırlarda yer etmiş. Bundan başka 1938 yılında meydana gelen depremde köydeki tüm evlerin yıkılmış ve tüm köylüler bir süreliğine inşa edilen dört adet çadırda kalmışlar. 1955 yılında yaşanan dolu felaketi ise köyle ilgili olarak hala hafızalarda kalabilen önmeli olaylardan bazılarındandır. Keza 1930’lu yılların sonlarında Polatyurdu’na Buhara’dan Hacı Ahmet Efendi adında bir zatın geldiği ve 1960’lı yıllara kadar bu köyde talebe yetiştirilmesine ve özellikle dini eğitim verdiği söyleniyor. Söz konusu kişinin gayretleriyle bu köyden ve civar köylerden olmak üzere Kur’an-ı Kerim’i hıfzetmiş, sayısı 200 olduğu söylenen imamın yetiştiği rivayet edilmektedir.

  Polatyurdu köyü, diasporadaki diğer Kırım Tatar köyleri gibi, Kırım kültürüne ait pek çok âdetin var olmaya devam ettiği, çeşitli sebeplerle bir kısmının da artık tarihe intikal köylerden biridir. Bu cümleden olmak üzere eskiden Polatyurdu’nda Perşembe gününden sogumların soyulup (sogum, düğün için gerekli et ihtiyacını karşılamak üzere kesilen hayvana verilen isim olup; sogum soymak, hayvanın kesilmesidir) başlayıp Pazar günü sona eren, güreşlerin, at yarışlarının, cirit müsabakalarının yapıldığı toylar artık yapılmıyor, sadece bunu yaşayan veya görenlerin hatıralarında kalmış durumdadır. Güreşlerde Osman oglu Şevki (İrge), Hüseyin (Ilısu), Mustafa (Kasırga), Yahya (Irge) Aqaylar son dönemde 1970’li yıllara kadar hatırlanan birkaç kişi.

  Polatyurdu köyünden cenazeler olunca eskiden komşular yemek getirirlerken şimdilerde bu âdet, yerini cenaze sahibinin cenazeye gelenlere ekseriyetle pide ve ayrana terk etmiş haldedir. Köyde bayramlarda, arefe gününden ikindi namazını müteakip mezarlık ziyaretleri, bayram günleri de cemaatin bayramlaşması devam ettirilmektedir. Köydeki halkın genel ekeonomik durumu orta ve iyi derecede olup; kurban kesemeyecek durumda olan kimse pek yoktur.

  Kırım Tatar yemek kültürüne ait yemekler yöredeki diğer köylerden alınanlarla beraber yaşatılmaya devam ediyor. Diğer Kırım Tatar köylerinden farklı şekilde koyun sütünden yapılan süt köbetesi, Tatar kömbesi (köbetesi), tabaqbörek, qaşıqbörek, çibörek, sarıburma, qatlama, mamelek, Arap aşı yantıgı (cantıgı) hâlâ unutulmamış; Sütlü komeç ise muhtemelen civardaki köylere ait yemek kültürün bir ürünüdür.

  Köyde eskiden el sanatlarının bir ürünü olarak hemen her evde halı-kilim dokunurdu ve çeyizlere koyulurdu. Kültürün bu kısmı da şimdilerde fabrikasyon üretime yenik düşerek yerini makine halısına bırakmış vaziyettedir.

  Köyde çeşitli kişilerin isimleriyle anılan çok sayıda çeşme vb su kaynağı vardır. Bunlar Şükrü’nün çeşme, Kadir’in çeşme, Cafer’in çeşme, Mahmut’un çeşme, Hasan’ın çeşme, Kör pınar, Kâzım’ın su, Ali’nin çeşme gibi isimlerle anılagelmektedir.

  Bu köyden olup da 1. Dünya Savaşı’nda Çanakkale’ye giden 33 kişiden 29 kişi şehit olmuş, dördü gazi olarak geriye dönebilmiştir. Gazi olarak geri dönenler, Gazi (Ilısu), Çafer (İçlik), İsmail (İncedal) ve Osman (Lüy) isimli Kırım Tatarlarıdır.

  Polatyurdu köyü ile ilgili yakın dönemde PKK terörüne bir şehit vermiş, özel harekâtta görevli Ergun Çetiner ise Şırnak’ın İdil ilçesindeki bir çatışmada sırtından yaralanmıştır.

  Kırım Tatar kültürünün diasporadaki en tanınmış yayın organı olan Emel Dergisi, 1998 yılına kadar düzenli olarak Köy muhtarlığına gönderilmiş ve köy halkı tarafından takip edilmiştir.


  Polatyurdu Köyüne Ait Bir Resim


  [​IMG]

  Kaynak:YerelNET, Vikipedi

  Köyünüze Ait bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Polatyurdu Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş