Plazma TV yasağına yanıt gecikmedi

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 16 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Plazma TV yasağına yanıt gecikmedi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Plazma TV yasağına yanıt gecikmedi.

  Plazma TV'lerin yasaklanacağı haberlerine yanıt gecikmedi. Plazma gerçekten yasaklanabilir mi?

  Avrupa Birliği'nin plazma TV'lerin yasaklanması için çalışma başlattığından bahsediliyordu. Haberin ardından Avrupa Tüketici Elektroniği Birliği'nden (EICTA) jet bir açıklama geldi. Açıklamada özetle plazma TV'lerin yasaklanmasının söz konusu olamayacağından; ancak gerekli düzenlemelerin yapılacağından bahsediliyor. Açıklamada yer alan önemli satır başlıkları şu şekilde:
  * Son zamanlarda basında yer almakta olan haberlerde, Plazma TV teknolojisinin enerji verimliliği sebepleri ile yasaklanabileceği belirtilmektedir. Konu ile ilgili AB direktifine göre plazma veya herhangi bir teknoloji, enerji verimlilik koşullarına uyduğu sürece TV üretiminde kullanılmasının yasaklanması mümkün değildir.
  * AB ve üyeler, TV üretiminde kullanılan Plazma TV, LCD TV, CRT (tüplü) TV ve diğer tüm teknolojilerin daha enerji verimli getirilmesini sağlayacak yeni düzenlemeler üzerinde çalışmaktadır.
  * Tüm üreticilerin Avrupa pazarında TV üretmek, ithal etmek ve satmak için yeni hazırlanacak minimum verimlilik standartlarına uyması istenecektir. Yeni düzenlemenin 2009'un ikinci yarısında yayınlanması beklenmektedir. Geçiş sürecinin ardından ürünlerin 2010 yılının ikinci yarısında uyumlu hale getirilmesi beklenmektedir.

  Peki ama tüm bunlar ne anlama geliyor?

  EICTA'nın yayınladığı bu açıklamada aslında çok da şaşırtıcı bir nokta bulunmuyor. Özellikle bir süre öncesine kadar plazma TV'lerin rakip teknolojilere oranla daha fazla enerji tükettiği biliniyordu. Ancak son gelişmelerin ışığında plazma TV'lerin de enerji tüketimi konusunda önemli adımlar attıkları bilinen bir gerçek. Avrupa Birliği'nin yapmaya çalıştığı da, piyasaya sürülen tüm plazma TV'lerin belli enerji tüketim standartlarına sadık kalmalarını sağlamak.
  Kısacası plazma teknolojisinin tamamen yasaklanması zaten pek de mantığa uygun bir uygulama olmayacaktır. Önemli olan, her üreticinin, enerji tüketim standartlarına uygun hareket etmesini sağlamak...
  EICTA hakkında
  1999 yılında kurulan EICTA, kurulduğu günden bu yana, içinde büyük ve orta ölçekli Telekomünikasyon ve Tüketici Elektroniği sektöründen üretici firmaların oluşturduğu Avrupa Dijital Teknoloji Endüstrisi'nin sesi olmuştur. Avrupa'nın 28 farklı ülkesinden 61 büyük çok uluslu firma ve 39 ulusal oluşumun üyesi olduğu EICTA, bu şekilde 10.000 firmayı, 2 milyon çalışanı ve bin milyar euroluk bir sermayeyi temsil etmektedir.

  veteknoloji
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Plazma yasağına yanıt Forum Tarih
Stoplazmanın görevleri ve özellikleri kısaca Eğitim Bilgileri 29 Eylül 2015
Kan Plazmasının Görevi Genel Sağlık 9 Kasım 2013
Sitoplazmanın hareketleri nasıldır? Eğitim Bilgileri 18 Eylül 2013
Sitoplazma Nedir? - Sitoplazma Ne Demek - Sitoplazma Hakkında Kısa Bilgi Eğitim Bilgileri 17 Eylül 2013
Protoplazma Nedir,Protoplazma Ne Demektir? Konu Dışı Başlıklar 14 Şubat 2013

Bu Sayfayı Paylaş