Plazma- Plazma Hal Nedir- Plazma Hal Hakkında Bilgi

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 15 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Plazma- Plazma Hal Nedir- Plazma Hal Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Plazma- Plazma Hal Nedir- Plazma Hal Hakkında

  Plazma, Kimya ve Fizikte "iyonize olmuş gaz" anlamına gelmektedir... İyonize gaz için kullanılan plazma kelimesi 1920'li yıllardan beri fizik literatüründe yer etmeye başlamıştır. Kendine özgü niteliklere sahip olduğundan, plazma hali maddenin katı, sıvı ve gaz halinden ayrı olarak incelenir.


  Katı bir cisimde cismi oluşturan moleküllerin hareketi çok azdır, moleküllerin ortalama kinetik enerjisi herhangi bir yöntemle (örneğin ısıtarak) arttırıldığında cisim ilk önce sıvıya, sonra da gaza dönüşür
  . Gaz fazında elektronlar gâyet hızlı hareket ederler. Eğer gaz halinden sonra da ısı verilmeye devam edilirse iyonlaşma başlayabilir, bir elektron çekirdek çekiminden kurtulur ve serbest bir elektron uzayı meydana getirerek maddeye yeni bir şekil kazandırır. Atomun bir elektronu eksik olacak ve net bir pozitif yüke sahip olacaktır. Yeterince ısıtılmış gaz içinde iyonlaşma defalarca tekrarlanır ve serbest elektron ve iyon bulutları oluşmaya başlar.. Oluşan bu iyon, elektron ve nötr atom karışımı, plazma olarak adlandırılır.
  Fakat bazı atomlar nötr kalmaya devam eder

  İyonize olma durumu, en az bir elektronun atom ya da molekülden ayrıldığı anlamına gelir
  . Serbest elektrik yükü sâyesinde plazma yüksek bir elektrik iletkenliğine kavuşur ve elektromanyetik alanlardan kolaylıkla etkilenir..
  Atmosferin üstünde, manyetosferde, özellikle kutuplara yakın bölgelerde görülen auroralar, güneş rüzgarından kaynaklanan yüklü parçacıklarla çarpışan oksijen atomlarının iyonize olması ile oluşurlar ve enfes görüntüler verirler

  Evren'de madde dört halde bulunur
  . Bunlar katı, sıvı, gaz ve plazma halidir.. Plazma içinde nötr atom ya da moleküllerin olması plazma halini değiştirmez.
  Plazmanın birim hacmi içindeki negatif yüklü parçacıkların sayısı (genelde elektronlar) pozitif yüklü parçacık sayısına (genelde iyonlar) yaklaşık olarak eşit olduğundan, plazma elektriksel olarak nötraldir.
  Mikroskobik açıdan plazma, sürekli hareket eden ve etkileşen yüklü parçacıklar topluluğu olarak ifâde edilir

  Maddenin dört hali: Katı halde atomlar belirli uzaklıklara sahiptir
  . Sıvı halde atomlar arası uzaklık artar. Gaz halinde ise atomlar arasındaki bağ uzunlukları daha da artar. Plazma halinde ise atomlar iyonlaşır ve sürekli olarak birbirleriyle çarpışırlar.


  İlk bakışta plazma halinin özellikleri açısından gaz halinden çok farklı olmadığı izlenimi oluşmaktadır
  . Oysaki plazma çok önemli özelliklere sahiptir. Plazmanın temel karakteristik özellikleri aşağıda verilmiştir,

  1
  . Yukarıda açıklandığı gibi plazma elektriksel olarak nötraldir ve plazma çok iyi bir iletkendir. Bazen gümüşün ve bakırın iletkenliğinden 102 kat daha fazla iletkenlik gösterebilmektedir.
  2. Plazmanın içinde bir noktada bir pertürbasyon (düzensizlik) oluşursa, bu pertürbasyonun etkisi tüm plazmaya elektromagnetik dalga hızı ile taşınılır.. Gazların taşınımı sırasında parçacıklar arasındaki çarpışma kısa mesafelidir. Plazmanın taşınımı durumunda ise yüklü parçacıklar arasındaki etkileşim elektromagnetik dalgalar yardımıyla uzun mesafede olur.
  3. Plazma elektriksel olarak nötral olmasına rağmen elektrik ve magnetik alanlarla etkileşebilir.
  4. Plazma koşullarındaki kimyasal reaksiyonlar (plazma-kimyasal reaksiyonlar), gaz fazındaki kimyasal reaksiyonlardan büyüklük mertebesi açısından çok daha hızlıdır.
  Gaz halinde bu taşınım, akustik dalgaların hızıyla, akustik sinyalin taşınımına benzer
  Evren'de en çok bulunan hal plazma halidir ve evrenin %96’sından fazlası plazma halindedir. Evren'deki tüm yıldızlar, Güneş, gezegenler ve gezegenlerarası boşluklar, üzerinde yaşadığımız Dünyâ'mız plazma halinden başlayarak bugünkü hallerini almışlardır. Gerçekte plazma hali bir maddenin ilk halidir. Plazma, doğal olarak kendisiyle çevresi, elektrik ve magnetik alanlarla etkileşim biçimleri açısından kendine özgü niteliklere sahiptir..
  Plazma, iyonlar, elektronlar, yüksüz atom ve moleküllerle fotonlardan oluşan, bazı atomlar iyonlaşırken bazı iyonların elektronlarla birleşip atoma dönüştüğü, protonların sürekli olarak bir yandan ortaya çıktığı bir yandan da soğutulduğu bir karışım olarak düşünülebilir

  Dünyâ'mızda bulunan maddelerin büyük çoğunluğu katı, sıvı ve gaz hallerindedirler
  . Maddenin plazma hali örneğin, yıldırımda, mum alevinde, kutup ışığında ve neon lambaları gibi elektrik boşalmalı lambalarda gözlenir.


  Plazmanın temel bir farka karşın gazlarla ortak belli sayıda mekanik özelliği vardır: Coulomb çekim ve itimleri çok uzaklarda etkili olduğundan plazmanın her parçacığı diğeriyle sürekli olarak etkileşim halindedir
  .


  İlginç bir farklılık olarak gazların boşalan her şeyi doldurma özelliği varken plazmanın toplaşma özelliği olduğu görülebilir
  . Bir manyetik alanın etkisiyle elektrikli tanecikler alan çizgilerini etrafında helezonik yörüngeler çizerek harekete başlar.
   

 2. çok güzel ve ayrıntılı
   

 3. gıda sanayinde kullanılan boyar maddeler nelerdir?
   

 4. :);):p:D:oops::rolleyes: harika muhteşem:rolleyes::oops::D:p;):)
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Aralık 2015

Yükleniyor...
Benzer Konular - Plazma Plazma Nedir Forum Tarih
Sitoplazma Nedir? - Sitoplazma Ne Demek - Sitoplazma Hakkında Kısa Bilgi Eğitim Bilgileri 17 Eylül 2013
Protoplazma Nedir,Protoplazma Ne Demektir? Konu Dışı Başlıklar 14 Şubat 2013
Sitoplazmanın görevi nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 4 Ekim 2012
Ektoplazma Nedir - Ektoplazma Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 21 Şubat 2012
Sitoplazma Nedir? Konu Dışı Başlıklar 24 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş