Platon

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
PLATON

Platon M.Ö. 427 yılında Atina’nın seçkin ailelerinden birinin oğlu olarak dünyaya geldi.

Atina Yunan dünyasının en güçlü kentiydi. Ancak Peloponnesos Savaşı sonucunda üstünlüğünü Sparta’ya kaybetti. Tarih kitaplarından biliriz, Sparta katı yönetimin , Atina ise demokrasinin simgesiydi. Tabi kölelerin bir sınıf olduğu, kadınların ikincil sayıldığı bir demokrasi. Konumuz bu değil, ancak Platon’un yaşama dünyasında önemli bu bir olguydu Atina ‘nın Sparta karşısında çökmesi.
Daha yirmi yaşına gelmişken , Platon Sokrates’in derslerini izlemeye başladı. Bu sıralarda Atina’da “otuzlar” rejimi vardı. Bu otuzlar arasında, Platon’un dayısı,Harmides ve annesinin yeğeni olan Kritias vardı. Bu kişilere şunun için değindim. Hem Platon’un ne kadar etkin bir aileden geldiğini göstermek, hem de diyaloglarından ikisinin bu adları taşıması.
M.Ö 403 de demokrasi yeniden kurulunca , Sokrates oligarşi yönetimine olan sempatisinden dolayı yeni rejimle sorunlar yaşamaya başladı. Bildiğiniz gibi baldıran zehiri içmek zorunda bırakıldığı yargılama süreci sonunda öldü. Platon hocasının savunmasını “Sokrates’in Savunması “ adlı yapıtta günümüze ulaştırdı.
Sokrates’in ölümü Platon’u politikadan uzak yaşamaya itti. 389 yılında o zaman “Büyük Yunanistan” denen Güney İtalya’ya gitti. Daha sonra Sicilya, Atina’ya dönüş ve Akademi’yi kurması... Hayatının son 20 yılı boyunca ders verdi. 347 de 80 yaşında öldü.

Alıntı.
 

Üst