Plates (Pilates) Nedir? Plates'in Faydaları

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 2 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Plates (Pilates) Nedir? Plates'in Faydaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Plates (Pilates) Nedir?
  Pilates tekniğine ismini veren Joseph Plates, 1880'de Düsseldorf'ta dünyaya geldi.
  Astım ve romatizmayla boğuşan ve çelimsiz bir çocuk olan Plates, genç yaşta kayak ve jimnastikle ilgilenerek vücudunu geliştirdi. 1912'de İngiltere'de sirk cambazı, boksör ve dedektiflere kendini koruma dersleri veren Plates, Birinci Dünya Savaşı döneminde düşman ilan edilerek Lancaster bölgesinde kampa alındı.
  Kampta hastabakıcılık yapan ve burada kendi tekniğini geliştiren Plates, burada askerlere tekniğini öğretti. İngiltere'de 1918'de pekçok kişinin ölümüne neden olan grip salgınından Plates'in kampındakiler etkilenmeyince uyguladığı teknik ön plana çıktı. Savaştan sonra Almanya'da metodunu geliştirmeye devam eden ve şehir polislerine öğreten Plates, 1926'da ABD'ye göç etti ve stüdyosunu açtı. Graham, Balanchine gibi ünlü dansçıların da öğrencileri arasında yer aldığı Pilates'in yöntemi giderek yaygınlaştı.
  21. yüzyılda hala gözde olan plates, Madonna, Hugh Grant, Britney Spears, Julia Roberts gibi ünlüler tarafından benimsendi. Güçlü bir vücut yaratmayı hedefleyen pilates, 30-40 temel hareketle tüm vücut için kondisyon sağlıyor.
  Joseph Plates’in “kontroloji” adını verdiği metodu, zihin ve beden bütünlüğü öngören denge nefes ve hareket sistemlerinin bir sentezidir. Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kas güçlendiren, esneten ve özellikle içsel karın kaslarının kuvvetlendirilmesi esasına dayanan bir sistemdir.
  Joseph Plates, egzersizlerini şöyle tanımlamıştı:
  “Sadece üç derste farkı hissedecek, on derste farkı görecek ve 20 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız”.
  Pilates egzersizlerinin amacı; karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudumuzun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmaktır. Pilatese göre vücut merkezi, derindeki kaslarla bel kemiğine en yakın kaslardan oluşur. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Bu da dengesiz adale yapısına, kronik bel ağrısı ve sakatlıklara yol açabilir. Pilates’te kas yapısı bir bütün haline getirilir. Kilo vermeseniz de ince görünürsünüz. Sakatlanmaları zorlaşır. Dayanıklılık artar, metabolizma hızlanır.
  Her 10 kişiden 8′i, yaşamının bir döneminde, iskelet ve kas sistemi sorununun etkisi altında kalıyor. Omurganın düzgün kullanılmadığı, vücut dengesinin bozuk olduğu oturuş şekilleri, duruş bozuklukları, yanlış oturuş pozisyonlarında uzun süre kalınması ve tekrarlanan hareketler; kaslarda gerilme, yorgunluk ve stres giderek ağrılı kas spazmlarına yol açıyor. Sonucunda kişilerde sırt ve boyun ağrıları şikayetleri ortaya çıkıyor.

  Altı Plates Prensibi
  1. Konsantrasyon: Plates yaparken hareketlere yogunlaşmak bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına ve hangi kasları kullanıp ve hangilerinin kullanılmadığına dikkat etmek gerekmektedir.
  2. Kontrol: Plates metodunda konrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması olası sakatlıkların önlenmesi gerekir.
  3. Merkezleme: Plates metodun'da doğru hareket göbek, bel, ve kalça çevresidir. iç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezleme esnemeyi ve uzamayı sağlar.
  4. Akıcı Hareket: Hareket acele edilmeden her noktadan tek, tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır.
  5. Kesinlik: Hareket belirsizce değil tam yapılmalıdır. Hareketler birbiri ile koordineli olmalıdır.
  6. Nefes: Nefes alıp verme panik olmadan sırtın arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi tamayıyla dışarı üflemek yoluyla olmalıdır. Böylece yapılan nefes verme hareketinde kanımızı tamamen temizlemiş oluruz.
   

 2. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Pilates, Doğu ve Batı felsefelerini barındıran yoga, dans, dayanıklılık-kuvvet antrenmanlarından ve jimnastikten parçalar taşıyan bir metottur. Joseph Pilates tarafından 1920 yılında zihni ve vücudu ilişkilendirmek, çalıştırmak amacıyla geliştirilmiştir.

  500’ e yakın kontrollü hareketler içeren egzersiz yöntemi dayanıklılık, esneklik ve kas gelişimi ile vücudun hareket kabiliyeti ve vücut duruşu (posture) geliştirilmektedir.

  “10 seans sonunda kendinizi iyi hissedecek, farkı hissetmeye ve vücudunuzu tanımaya başlayacaksınız.

  20 seans sonunda yeni bir vücuda sahip olmaya başlayacak, farkı görecek ve fiziksel uygunluk
  düzeyini arttıracaksınız.

  30 seans sonunda tamamen yenilenmiş bir vücuda, özellikle de sağlıklı, sıkı karın ve sırt kaslarına sahip olacaksınız.”

  Pilates’in diğer egzersizlerden farkı yöntemi ve uygulama biçimidir. Pilates, zihni vücut
  hareketlerine, karın-sırt bölgesini geliştirmeye, vücut koordinasyonu kazanmaya odaklamaktadır.

  “Pilates sizi asla yarı yolda bırakmaz”
  Pilates’te tüm vücut çalıştırılmaktadır. Karın-sırt (core) bölgesini çalıştıran, omurganın dayanıklılığını arttırmaya ve eklemlerin hareket kabiliyetini geliştirmeye yönelik hareket zincirlerinden oluşur.

  “Bu egzersiz sistemi ile zihinsel ve fiziksel olarak yenilenmiş hissedersiniz”
  Özetlemek gerekirse Pilates core bölgesini geliştiren, kasların dayanıklılığını arttıran, vücut duruşunu düzelten mükemmel egzersizleri içerir.

  Kimler Yapabilir?

  Pilates egzersizleri her yaştan insanın rahatlıkla uygulayabileceği bir egzersiz sistemdir. Ayrıca
  Pilates egzersizleri engelli bireyler adapte edilebilir böylece fiziksel ve zihinsel rahatlama,
  uyum ve vücut farkındalığı sağlanabilir. Dansçılar ve sanatçılar tarafından özellikle tercih edilmektedir çünkü kas gelişimini sağlarken kasları kalınlaştırmadan sıkı bir görüntü sağlamaktadır.

  Ayrıca Pilates duruş bozukluklarının tedavisinde, esneklik kazanmada ve denge gelişiminde, sakatlık rehabilitasyonunda etkili olarak kullanılabilmektedir.
  Hamile kadınlarda konsantrasyon ve nefes çalışmalarından programlı olarak yararlanabilirler.

  Özetle faydaları

  Sıkı ve kuvvetli karın kasları sağlar.
  Kuvvetli ve esnek kaslar oluşturur.
  Vücut duruşunu destekler.
  Kas kontrolünü sağlar.
  Dolaşım sistemini etkileyerek rahatlamayı sağlar.
  Fiziksel uygunluk düzeyini arttırır.
  Sakatlanma riskini azaltır.
  Konsantrasyon gücünü arttırır.
  Atletik performansı arttırır.
  Kendine güveni geliştirir.
   

 3. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Plates Nerede ve Nasıl Yapılır ?  Hem formda bir görüntüye sahip olmak, hem de ağrılarınızdan kurtulmak için pilates yapın! İşte size pilates dersi alabileceğiniz bir kaç adres...

  [​IMG]

  "Duruş bozukluklarını düzeltmeyi sağlıyor"
  Serhat Sıdal (Hillside City Club)

  Pilatese öncelikle duruşunu düzeltmek, vücudun tüm kas gruplarını güçlendirmek, esneklik kazanmak ve kalori harcayarak yağ yakmak amacıyla geliyorlar.

  Pilatesi diğer egzersizlerden ayıran özellik; daha durağan olması, denge ve nefes koordinasyonunu içermesi, kasları çalıştırması ve fizyoterapi özelliği taşıması.

  Pilates tüm vücudu çalıştırıyor ama asıl hedef denge kaslarımız. Böylece duruş bozuklukları düzeltiliyor.

  Madonna'nın açıklamalarından sonra ilgi ve katılım bir hayli arttı.

  Derslerimizin süresi 50 dakika ile 1 saat arasında değişiyor. Derslere Hillside City Club üyesi olan herkes katılabiliyor.


  "Sürekli hareket halindesiniz"
  Ekrem Öztürk (Mayadrom Sports Center)

  Pilatesin asıl amacı sağlam bir omurga, kas ve kemik sistemi yaratmak. Pilateste tüm kas gruplarına yönelik bir çalışma yapılıyor. Tüm hareketlerde karın kaslarınız devrede oluyor.

  Ağırlık çalışmalarında bir dinlenme süreci varken pilateste sürekli hareket halindesiniz.

  Madonna'nın pilates yaptığı duyulduktan sonra kayıt sayısında artış oldu.  "Unutulmuş kasları kullandırıyor"
  Ayşe Orhon (Motus Wellness Club)

  Duruşunu düzeltip daha sağlıklı bir bedene ve zihne sahip olmak isteyenler pilates derslerine geliyor.

  Pilatesi diğer sporlardan ayıran şey; kullanmaya alışık olmadığımız hatta unuttuğumuz bazı kasları kullanmaya başlamamız.

  Pilatesle bedenin zayıf kasları şişmeden, esnekliği de artarak güçleniyor. Böylece vücutta denge sağlanıyor, vücudun boyun, bel, üst sırt gibi bölgelerdeki yük azaldıkça gerginlik ve ağrı da gideriliyor.


  "Diğerlerine göre daha yavaş ve statik"
  Aynur Yılmaz (Polat Renaissance Oteli)

  Pilates kasları sıkılaştırıp toparladığı, omurgadaki problemleri ortadan kaldırdığı için genel anlamıyla fizik tedavi amaçlı. Sıçrama egzersizlerinden hoşlanmayan kişilerde de rahatlıkla uygulanan bir çalışma.

  Vücudun tüm bölgelerine yarıyor. Pilatesi diğer sporlardan ayıran şey; daha yavaş ve statik olması.  "Tüm vücudu çalıştırıyor"
  Jüdi Ataman (CityZen)

  İnsanlar bu derse fit olmak için geliyorlar. Bel fıtığı olanlar veya fizik tedavi amaçlı gelenler de var.

  Pilates fizik tedavi yöntemi olarak başladı. Vücudu doğru çalıştırmak, yürüyüşü düzgün yapabilmek için bir alternatif. Baştan ayağa tüm vücudu çalıştırıyor.

  Derslerimiz 1 saat sürüyor. Grup dersi veya özel ders imkanı var.  "Ağrılarını dindiriyorlar"
  İnci Çalışkan (Sports International)

  Duruş bozukluklarını düzeltmek için geliyor. Fıtığı olanlar, romatizma ağrısı çekenler bu derse gelip ağrılarını dindiriyor.

  Pilates küçük kas gruplarından büyük kas gruplarına doğru çalıştıran bir spor olarak diğer sporlardan ayrılıyor.

  Derslerimizin süresi 45 dakika.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Plates (Pilates) Nedir Forum Tarih
Hamileler Plates Yapabilirmi Gebelik ve Annelik 9 Haziran 2011
Plates ile Bölgesel İncelme Kitabı - Umay Villa Kitap, Resim ve Dergi 6 Kasım 2010
Templates for Picture Album Creation Diğer Grafik Paylaşımları 25 Nisan 2010
Web site design templates indir Webmaster Genel 23 Şubat 2010
Red flash website templates (Japan) indir Webmaster Genel 23 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş