Piyanoyu kim buldu - Piyanoyu kim nasıl icat etti

'Müzik Sohbet & Fan Club' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Piyanoyu kim buldu - Piyanoyu kim nasıl icat etti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Org ya da başka bir isimle organ denilen müzik aleti hariç, piyano en karmaşık müzik aletidir. Gerçekte piyano adı yumuşak-kuvvetli anlamına pianoforte deyiminden gelmektedir. Bu da,piyanonun ne kadar değişik tonlarda ses verebilen bir müzik aleti olduğunu belirtmek için düşünülmüştür.

  [​IMG]
  Piyano böylesine karmaşık bir müzik aleti olmasına rağmen, ilk şekli monokord tek kiriş diye adlandırılan son derece ilkel bir kutu yapısındaydı. Bu kutuda sadece bir tel geriliydi ve skala’nın aralıkları kutunun üzerinde işaretlenmiş bulunuyordu. Eski kutsal kitaplarda da böyle bir müzik aletinin bahsi geçmektedir.

  M. S. 1000 yıllarında,Guido d’Arezzo adında bir İtalyan bu müzik kutusunun üzerine uygulanmak için sürgülü bir köprü icat etti. Köprünün varlığından yararlanarak başka teller ve anahtarlar ekledi. 16. yüzyılda.sözkonusu müzik aleti yaygın ölçüde kullanılmaktaydı.

  Sonradan bu müzik aletinden geliştirilen en zevkli,en hoşa giden enstrüman klavye olmuştur. Klavye’de ses, tellerin titreşimleriyle elde ediliyordu. Teller gergin yaylar durumundaydı ve bunların üzerindeki düzleştirilmiş pirinç bir pimle basınç uygulanılmaktaydı. Bu müzik aletinde çalanın isteğine bağlı olarak ses tonunu güçlendirmek ya da düşürmek (azaltmak) imkanı vardı.

  Yine buna yakın başka bir müzik aleti daha yapılmış olup ,bu alet dikdörtgen biçimindeydi.Dört oktavlı bir anahtar düzeniyle çalınıyordu. 17. yüzyılda başka bir müzik aleti yaygınlaştı. Sözkonusu müzik aleti klavye’den daha büyüktü. Genellikle iki dizi anahtar düzeni vardı. Biçim itibarı ile büyük bir piyanoyu andırıyordu.

  En sonunda, 1709 yılında Bartolommeo Christofori bildiğimiz piyanonun ilk örneğini yaptı. Tellerin vurmayla tuşlara basarak ses vermesi, bunu daha önceki örneklerden ayırıyordu. Tuşlarla ses verme düzeni,önceki örneklerin en büyük sakıncası olan sürtünme sesinin bertaraf edilmesini sağlamıştı.

  Bestelerinde piyanonun en yaygın ölçüde kullanılmasına zemin hazırlayan besteci Beethoven’dir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Piyanoyu buldu Piyanoyu Forum Tarih
Piyanoyu Kim Nasıl İcat Etti? Bilim & Teknoloji 13 Şubat 2012
Eski çağlarda insanların sınama yanılma yoluyla bulduklar maddeler kısaca Eğitim Bilgileri Pazar 19:46
Galileo neyi buldu kısaca Düşünürler-Filozoflar 8 Şubat 2017
Dünya'nın yuvarlak olduğunu kim buldu kısaca Uzay ve Gökyüzü 27 Ocak 2017
İnterneti kim buldu icat etti kronolojik İnternet ve Network 10 Nisan 2016

Bu Sayfayı Paylaş