piyanonun orkestradaki yeri nedir

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda maliksrdgn tarafından 15 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. maliksrdgn

  maliksrdgn Üye

  piyanonun orkestradaki yeri nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  piyanonun orkestradaki yeri bu konu hakkında bilgiye ihtiyacım var

  Orkestrada Kullanılan Müzik Aletleri

  Bugünkü biçimiyle bir senfoni orkestrasında kullanılan müzik aletleri kabaca ,üç grupta" toplanabilir: Yaylı, üflemeli ve vurmalı çalgılar. Keman, viyola, viyolonsel, kontrbas ve arptari oluşan yaylı çalgılar orkestranın yaklaşık üçte ikisini ya da dörtte üçünü oluşturur. Bu grupta yaklaşık 40 keman (birinci ve ikinci kemanlar olmak üzere ikiye ayrılır), 14 viyola, 12 viyolonsel, 8 kontrbas, 1 ya da 2 arp bulunur {bak. Arp; Keman Aîlesİ).
  Tahta ve bakır üflemeliler olarak ikiye ayrılan üflemeli çalgılar yaklaşık 25 tanedir. Tahta üflemeli çalgılar flüt, obua, klarnet ve fagot; bakır üflemeliler trompet, korno, trombon, kornet ve tubadan oluşur. Bakır üflemeliler klasik müzikten çok modern müzikte kullanılır (bak. Flüt Aİlesİ; Klarnet Aİlesİ; Korno Aİlesİ; Obua Aîlesî; Trombon Aİlesİ; Trompet Aİlesİ: Tuba Aİlesİ).
  Vurmalı çalgılar, sayıca az olmalarına karşılık, ses özelliklerinden dolayı güçlü bir etki oluşturur. Bu grupta timbal, zil, üçgen, tef ve davul vardır (bak. DAVUL; VURMALI ÇALGILAR). Değişik sesli çanlardan oluşan glockenspiel, vibrafon, piyano, çelesta ve ksilofon gibi akortlu vurmalı çalgılar da kullanılır. Piyano klavyeli çalgıların en önemlisi olarak kabul edilmekle birlikte senfoni orkestrasında az kullanılır.
  orkestra şefinin solunda birinci ve ikinci kemanlar, sağında viyolalar, viyolonseller ve kontrbaslar yer alır. Yaylı çalgıların hemen arkasında ve ortada flüt, obua, pikolo, klarnet ve fagot olmak üzere tiz sesli tahta üflemeli çalgılar; onların arkasında trompet, trombon, korno ve tuba olmak üzere bakır üflemeli çalgılar yer alır. Vurmalı çalgılar orkestranın en arkasındadır.
  Her müzikçinin önünde kendi çalacağı bölümün yazılı olduğu partisyon bulunur. Orkestra şefinin önünde tüm partisyonlar vardır. Orkestra şefi partisyonlara bakarak hangi bölümde kimin çalacağını izler. Partisyonlar her zaman aynı düzendedir. Tiz sesli, tahta üflemeli çalgılar sayfanın başında bulunur. Ardından pes sesliler, trompetler, tubalar ve vurmalı çalgılar gelir. Sayfanın en altında yaylı çalgılar bölümü yer alır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - piyanonun orkestradaki yeri Forum Tarih
Piyano Nedir ? - Özellikleri - Piyanonun Tarihçesi Müzik Türleri ve Enstrümanları 11 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş