Pirhasanlar Köyü Elmalı Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 31 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Pirhasanlar Köyü Elmalı Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pirhasanlar Köyü Elmalı - Pirhasanlar Köyü Bilgileri - Pirhasanlar Köyü Hakkinda -Pirhasanlar Köyü Resimleri  Pirhasanlar, Antalya ilinin Elmalı ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: ELMALI - İl: ANTALYA

  Köy Muhtarı: Mustafa Yılmaz

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 126 km

  İlçeye Uzaklığı: 16 km

  Rakım: 1032 m

  Tarihi
  Elmalı kültür havzasının Vahhabi Ümmi, Eroğlu Nuri, Sinan-ı Ümmi silsilesinden halveti ocağı erenlerinden Pirhasan Efendi tarafından 1800'lü yıllarda kurulduĞu tahmin edilmektedir. halvetiliğin son kuŞaklarından olan pirhasan efendi bu bölgeye yerleşmiş, çocukları ve torunları tarafından köy haline getirilmiştir. Köydeki ailelerin çoğunluğunun akraba olması bu yüzdendir. Pirhasan Efendinin Sinan-ı Ümmi Hazretlerinin 5. torunu olduğu tahmin edilmektedir. Şu an, köydeki orta yaşlarda 6. kuşak Pirhasan efendinin torunlarıdır. Pirhasan efendinin mezarı, köy meydanındaki caminin güneydoğusunda bulunmaktadır. YÖRÜKLER,hacıhasanlar, Hacılar, Veliler,haceller,çiller gibi sülale isimleri de bunu desteklemektedir.Büyük çoğunluğu yörüklerden oluşmaktadır. Yakın tarihimizin karanlığı Elmalı Canlarının eserleri çözüldükçe daha net ortaya çıkacaktır.

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Elmalı ile farklılık göstermemektedir. Köy halkı genelde hayvancılık ve tarımla uğraşmaktadır. Elmalı'ya çok uzak olmaması dolayısıyla köyde ilme saygı duyulmaktadır. Köy nüfusuna kayıtlı olup Antalya'da yaşayan çoktur. Okuma yazma oranı yarı yarıya değişmektedir. Okuyan ve kültürlü kesim genelde ilçe merkezinde ve Antalya'da yerleşmiştir. Hayvancılık ve tarım dolayısıyla köye gelip giderek ikametlerini hem köyde hem de ilçe merkezinde geçirmektedirler.

  Coğrafya
  Antalya iline 126, Elmalı ilçesine 10 Km. uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2010 380 2007 350
  2000 308
  1997 335

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009.devam - Mustafa Yılmaz
  2004.2009 -Hasan Dönmez
  1999.2004 - Yusuf tak
  1994.1999 -salih yılmaz
  1989.1994 -salih yılmaz
  1984.1989 -mehmet özmen

  Sosyal Tesisler
  Köy meydanında bulunan fiskiyeler yazları harmandan dönen emektar köylülerin eğlence merkezidir. Kumkuyu'da bulunan 1412 hektarlık alan üzerine kurulu tenis kortu, futbol sahası; Harmanardı'nda bulunan 213 hektarlık tam olimpik yüzme havuzu; Karalıkuyu'da bulunan Outlet Center ve 1500 araç kapasiteli kapalı otopark, küçük çocuklar için mini araba yarışı pistleri köyde mevcuttur.Elmalarıyla türkiye çapında ün kazanmıştır.Ayrıca köyde villa çalısmaları başlamıstır.Gençler için bir hali saha,voleybol ve basketbol sahaları mevcuttur.bunların dışında çocuklar için oyun parkı bulunmaktadır.Havası,suyu,bol yeşillikleri ve muhteşe güzelliğiyle tam anlamıyla şirin görülmeye değer bir köy...

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pirhasanlar Köyü Elmalı Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş