Pire - Yunanistan (Pireaus)

'Yabancı Tatil Yerleri Hoteller' forumunda daxe tarafından 8 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. daxe

  daxe Üye

  Pire - Yunanistan (Pireaus) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Yunanistan'ın Phaleron koyunun kıyısında, Atina'nın güneybatısında yer alan ülkenin en büyük limanına sahip turistik şehri Pire (Pireaus), bir tepenin eteğinde kurulmuş çağdaş bir kenttir. Yaklaşık 200 bin nüfusa sahip, görünüm olarak İzmir'i andıran ve tarih boyunca Atina'nın limanı olmuş bir kenttir.

  Genelde yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan bu kent ılıman özellikli Akdeniz iklimine sahiptir. Evlerinin genelde villa tipi oldugu bu kent halkı, Yunanistan'ın bir çok yerinde olduğu gibi Türklere cok sıcak davranmaktadırlar. Kentte yerleşik Türk nüfusu da oldukça fazladır. Fakat Yunanistan Avrupa ulkesi olduguğu icin ve para birimi de Euro oldugu icin burada yaşam biraz pahalıdır.

  Arkeoloji Müzesi, Yunan ve Roma döneminden kalan tunç ve mermer heykel, çanak ve çömleklerin sergilendiği gezilmeye değer yerlerindendir. Güzel bir Akdeniz kenti olarak turizm ve Atina'ya yakınlığı nedeniyle de deniz ulaşımından demiryolu ya da kara ile Atina ve Yunanistan içlerine ulaşım sağlanabilmektedir.

  [​IMG]  [​IMG]


  ALINTI
   

  1 kişi bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş