Piraye'ye Mektuplar Kitabı Özeti - Nazım Hikmet Ran

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda SeLeN tarafından 15 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Piraye'ye Mektuplar Kitabı Özeti - Nazım Hikmet Ran konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Piraye'ye Mektuplar Kitap Özet - Nazım Hikmet Ran Kitapları - Piraye'ye Mektuplar Kitap Tanıtım - Piraye'ye Mektuplar Kitap Fiyatı - Piraye'ye Mektuplar Ön Okuma  Kitap Özet

  Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan Nâzım Hikmet'ten Piraye'ye Mektuplar kitabı, Nazım Hikmet'in eşi Piraye Hanım'a gönderdiği 581 mektuptan oluşuyor. Bu kitabın yanında ayrıca hepsi tıpkıbasım olan ve kitapla birlikte sadece 1000 adet basılan 26 mektubun bulunduğu bir kutu da bulunuyor.

  Mehmet Fuat'ın hazırladığı Nazım Hikmet'ten Piraye'ye Mektuplar, Yapı Kredi Yayınları tarafından özel bir baskıyla basılan bir kitaptan ve içinde 26'sı zarfları ile birlikte birebir çoğaltılan mektupların bulunduğu özel bir kutudan oluşuyor. Sadece 1000 adet basılan ve her ikisi de ortak olarak numaralandırılan kitap ve kutu içinde yer alan mektupların tasarımını GMK Başkanı Grafik Tasarımcı Yeşim Demir, Yapı Kredi Yayınları için özel olarak hazırladı. "Kitapta Nazım'ın eşi Piraye'ye gönderdiği 581 mektup bulunuyor. Kutu içinde yer alan ve tıpkıbasım olan mektupların 26'sı da, Nazım'ın 11 Kasım 1933 - 11 Kasım 1949 tarihleri arasında eşine gönderdiği mektuplar arasından seçilerek hazırlandı.

  Kitapta yer alan mektuplarda karşımıza çıkan, yalnızca hayran olduğumuz şiirlerin yazarı Nâzım Hikmet değil. Eşi, çocukları, aile ve arkadaş çevresi, yaptığı işler, öteki mahkûmlarla ilişkileri, ülkenin, dünyanın, insanların durumları üstüne düşünceleriyle bir hayatın olabilecek en geniş görünümü" Çoğu, şairin eşine yazdığı aşk mektuplarından oluşan bu çalışma, büyük bir aşkın nasıl olduğunu ve ne anlama gelebildiğini gözler önüne seriyor. Kutu içinde tıpkıbasımları yapılan 26 mektubun içinde Nazım'ın Bursa Cezaevinden yazdığı 33.11.11 tarihli ünlü "Karıma Mektup" şiiri de bulunuyor. Diğer mektubunda ise Nazım'ın, Piraye'ye ithaf ettiği büyük yapıtı Memleketimden İnsan Manzaraları'nı yazmaya başladığını öğreniyoruz.

  (Tanıtım Bülteninden)


  [​IMG]

  Piraye'ye Mektuplar
  Tıpkı Basım Mektuplar Özel Kutu İçinde
  Nazım Hikmet Ran
  Yapı Kredi Yayınları
  Fiyatı : 175,00 TL
  Şubat 2012
  400 sayfa
  ISBN: 9789750821837
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Piraye'ye Mektuplar Kitabı Forum Tarih
Resmi mektuplar ve iş mektuplarının özellikleri kısaca Eğitim Bilgileri 19 Nisan 2014
Çanakkale Savaşında Yazılan Bazı Mektuplar Tarihi Bilgiler 17 Mart 2012
Otuz Yaşa Mektuplar Kitabı - Meri İstiroti Bahar Kitap, Resim ve Dergi 3 Şubat 2012
Yaşanmamış Mektuplar Kitabı - Belgün Bilgeman Kitap, Resim ve Dergi 9 Ocak 2012
Dünyanın En Ünlü Mektupları Konu Dışı Başlıklar 21 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş