Pirates of the Caribbean: At World's End incelemesi

'Oyun Haberleri' forumunda UquR tarafından 26 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Pirates of the Caribbean: At World's End incelemesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pirates of the Caribbean: At World's End incelemesi
  Karayip Korsanları 3: Dünyanın sonu. Tüm dünyada hasılat rekorları kıran filmin nihayet oyunu da çıktı. Disnep firması tarafından yapılan oyunun filmle olan paralel konusu dikkat çekiyor. Özellikle videoları birebir film sahnelerinden oluşuyor. Filmle ilgili yapabileceğim bir eleştiri yok,çünki izlerken görsel efektlere hayran kalmıştım;ama,oyunu ile ilgili bir dizi eleştirim olacak.

  [​IMG]

  FİLMİ İZLEDİKTEN SONRA, OYUN ÇOK BASİT GELDİ

  Açıkcasını söylemek gerekirse, ben bu oyunu almadan önce çok büyük bir beklenti içerisindeydim. Beni görsel açıdan doyuracağını, bir God of War ve ya bir Halo kadar kaliteli grafiklerinin olacağını düşünmüştüm. Ama oyunu alıpta oynamaya başlayınca ne kadar büyük bir hayal kırıklığına uğradığımı heralde tahmin edersiniz. Oyunun grafikleri çok basit olmuş filme harcanan devasa bütçenin onda biri oyunu için ayrılsaydı herhalde bundan daha iyi bir sonuç çıkacağı kesin. Daha oyuna başlar başlamaz şevkim kırılmasına rağmen, belki oyundaki aksiyon ve kombolar bunu telafi eder diye düşündüm; ama ,tam tersi üst üste ikinci hayal kırıklığımı da bununla yaşadım. İnanılmaz basit hareketler, saçmalanmış kılıç ve silah changeleri bir de üstüne abes bulmacaları ekleyince tam bir şamataya dönüşüyor. Böyle bir filmin oyunu nasıl yapılmazın, sanki görsel hali gibi önümde duruyordu. Bölümler arası geçişte bile daha çok eğlendiğimi söylersem, herhalde abartmamış olurum. Görsel olarak bana hiç bir zevk vermemesinin yanında basit kaçan karakter uygulamaları da insanın canını sıkmaya yetiyor. Özellikle Jack Sparrow'un sempatikliğini ön plana çıkararak, bir şeyler yapmaya çalışılmışsa da bunda pek de başarılı olduklarını söyleyemem.

  OYUNUN KONUSU NE?

  Oyun, Karayip Korsanları 2: Ölü Adamın Sandığı filmindeki, Jack Sparrow'un tabut içerisinde denizde ki seyahati ile başlıyor. Sırasıyla mahkumları kurtarma ve yamyamlar adasındaki maceraları ile devam ediyor. Tabi ki her bölümde değişik maceraları değişik karakterlerle yapıyoruz. Örneğin Jack Sparrow ile başlayıp, ikinci bölümde Will Turner ile devam ediyoruz. Her karakterden farklı dövüş stilleri bekliyorsanız burda da hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Çünki neredeyse her karakter tipik kılıç hareketlerinden farklı bir şey yapamıyor. Arada silah ve el bombası ile desteklendiğinin müjdesini vereyim bari. Oyunda çözmeniz gereken bulmaca neredeyse yok,çünki tek yolunuz var ve bu yolda ne yapmanız gerektiği zaten görülüyor. Yani zihin yoran bulmacalar oyunda bulunmuyor. Elbette ki bu oyundaki bayalığın da bir göstergesi bence. Grafikler ve aksiyonun çok basit olmasının yanına bir de bulmacasız bir oyun olması oyundan zevk almayı zorlaştırıyor.

  [​IMG]

  KAMERA AÇILARI İDARE EDER

  Oyun içerisinde kamera açıları sizi fazla rahatsız etmeyecek. Bazen açıyı kaybedebiliyorsunuz, hatta bunu manuel olarak düzeltemiyorsunuz da; ama bu kadar sorunu olan bir oyunda böyle bir kamera düzeni bence normal bile sayılır. Oyunun ikinci bölümünde bir yerliyle yaptığımız dövüşte Will Turner ve yerli neredeyse görünmeyecek açılara girdiklerinde fonksiyon tuşları ile kamera açımızı bile düzeltemiyoruz. Gerçekten de bu kadar basit düzenlenmiş oyunun hangi özelliğini ön plana çıkartıp, övgüler yağdırayım diye oyunun epeyce ileri bölümlerine kadar sabrettim; ama taktire şayan bir özelliğini ne yazık ki bulamadım. Bu elbette ki sadece benim görüşüm,oyunu oynayıp beğenen kişiler de olabilir. O nedenle de burda bir açık kapı bırakmak istiyorum.

  MÜZİK DE OLMASA

  Karayip Korsanları filminin orjinal müziklerinin kullanılmış olması, belki de oyunun tek artısı. Oyunda aksiyon neredeyse yok ama müzik bunu yansıtıyor. Keşke bu müziğe uygun da bir oyun olsaymış diye düşünmeden edemiyorum. Hani bazen bir film izlesiniz de bu müziğin bu filmde işi ne dersiniz ya ,bu oyunu oynarken de aynı şeyi söyleyeceğinizden eminim. Mükemmel bir müzik, sürekli bir aksiyon ve macera beklentimizi artırıyor. Ama,dediğim gibi böyle bir aksiyon oyunun hiç bir kademesinde bulunmuyor. Elinizde böyle bir müzik varsa, buna uygun aksiyon ve görselliği de sunmak zorundasınız. Eğer bunu başaramazsanız, oyunun başarılı olduğundan sözetmek pek de mümkün değil bence.

  [​IMG]

  ELEŞTİRİNİN DOZUNU FAZLA MI KAÇIRDIM NE

  İlk defa bir oyunu böyle yerden yere vurarak eleştirdim. Ve bunda da kendimi çok haklı görüyorum. Bir oyun düşünün; filmi inanılmaz başarılı olup da kendisi basit olsun. Böyle bir oyun bu kadar eleştiriyi de hakediyor bence. Gerçi şu ana kadar filmiyle aynı paralellikde başarılı bir oyun neredeyse yok gibi,o nedenle fazla da yüklenmek istemiyorum. Ama bu durum gerçekden de oyun sever biri olarak beni rahatsız ediyor ve gelecekle ilgili beklentilerimi de değiştiriyor. Tıpkı bu oyunda olduğu gibi Fantastic Four 2:Rise of Silver Sulfer,Transformers,Lara Croft gibi oyunlar için de beklentimi kısmama yol açıyor. Ben bir oyun sever olarak daha kaliteli yapımların olmasını ve filmleriyle aynı paralellikte oyunlar çıkmasını arzu ediyorum. Böyle bir oyunun da çıkacağını tahmin etmiyorum zaten.
   

 2. hangı yuşlarla oynanıo :))))))
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pirates Caribbean World's Forum Tarih
Pirates of the Caribbean: At World's End Demo Demo Oyun İndir 26 Ağustos 2008
Age of Pirates - Caribbean Tales - Tam Çözüm Oyunların Tam Çözümü 26 Kasım 2008
pirates icons indir , download Font ve İconlar 26 Ocak 2010
Pirates Of The Seven Seas (java) Java Oyunları 7 Ekim 2009
Tales of Pirates 1.37 Ücretsiz Oyunlar (Free) 18 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş