Pirahmey Köyü Hakkında Bilgi Bünyan Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Pirahmey Köyü Hakkında Bilgi Bünyan Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pirahmet köyü - pirahmet köyü bünyan - pirahmet köyü hakkında - pirahmet köyü resimleri  İlçe: BÜNYAN - İl: KAYSERİ

  Pirahmet, Kayseri ilinin Bünyan ilçesine bağlı bir köydür.

  Pir kelimesi Farça "yaşlı" ya da "ihtiyar" anlamındadır. Dini - tasavvufi anlamı ise; "bir tekkenin mürşidi ya da hocası" anlamındadır. Bundan dolayı burada Ahmet isimli bir dervişin yaşadığı düşünülmektedir. Pirahmet'in bu köyde mezarının yeri bilinmektedir. Kabri "Taşın Başı denilen bölgedeki Harman Yerindedir.

  Köyün tarihi hakkında ise yaşlıların anlattıklarının dışında kesin bilgiler yoktur. Nüfus müdürlüğünden alınan bilgilere göre, köyün kuruluşu 1820-1830 arasındadır ve Türkmen boyundan olduklari sanilir. Mevcut nüfus bilgilerine göre ilk yerleşim 2-3 aileden ibarettir. Cumhuriyet döneminde 21 haziran 1934'te ki soyadı kanunundan sonra aileler değişik soy isimleri almışlardır. Bunlardan bazıları: Şahin, Dumlupınar, Karataş, Çam, Sağnak, Bozkurt, Ssarıaslan ve Ardıç'dır.

  Kayseri iline 56 km, Bünyan ilçesine 17 km uzaklıktadır. En büyük dağı Karataş dağıdır. Köyün çevresindeki dağlara Kurttepe, Çamtepe gibi isimler verilmiştir. Köyün çevresindeki bazı çoğrafi yer isimleri: Çatalağaç, Kırkı, Ağrı, Atdüşen Kaya, Böyüğüz, Dölek, Gediğin Ardı, Kel Tepe... vb.

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Karasal iklimin etkisiyle su sıkıntısı mevcuttur. Su sıkıntısı on yıldır kendini iyice hissetmeye başlamıştır. Karasal iklimin elverişli olduğu arpa, buğday, mercimek ve nohut ekilmektedir. Köy meyve ağacı yönünden oldukça fakirdir.

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünleri olarak arpa, buğday, mercimek ve nohut yetiştirilir. Hayvancıık bakımından büyük baş hayvancılık ağırlır. Son yıllarda da küçük baş hayvancılıkta ilerlemeye başlamıştır.

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içmesuyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pirahmey Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş