Pirahmetli Köyü Taşköprü Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 11 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Pirahmetli Köyü Taşköprü Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  pirahmetli köyü bilgileri - pirahmetli köyü resimleri - pirahmetli köyü tanıtım  Pirahmetli, Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adı Kastamonu'nun fethi sırasında 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet askerleriyle bu bölgeye gelir, çok şiddetli savaş olur Fatih Sultan Mehmet'in hocası olan Akşemsettin'i yetiştiren Pirahmet ismindeki hocası şehit olur, günlerden salıdır Fatih'e Akşemsettin askerin yorgun olduğunu ve dinlenmeleri için birkaç gün müsade etmesini ister. Pirahmet şehit olduğu yere gömülür , Fatih ve Akşemsettin çok üzgündür, Fatih bu üzüntüden kurtulmak için hemen mezarın yanına cami yapılması için emir verir cuma gününe kadar BAYAT CAMİSİ yapılır. Bölge orman olduğundan camide ahşaptan üç katlı yapılmıştır.1904 yılında cami dere yatağında olduğundan alt katı tamamen mil basmış ve alt kat kullanılamaz duruma gelmiştir. Daha ileriki senelerde üst katları bazı tamiratlar görmüşse de halen kullanılmaktadır. Köyün adı Akşemsettin'in hocası Pirahmet'ten gelmiş olup zamanla Pirahmetli olarak kalmıştır. Caminin yanına mermer bir kitabe yapılmış ve bu olaylar Osmanlıca olarak yazılmıştır. Ne yazık ki defineciler bu taşı gece vakti caminin köyün dışında kalmasından yararlanarak çalmışlardır. Ayrıca köyün yukarı bölümünde Çal dağı olarak anılan yerde o gün şehit olan iki adet askerin mezarı vardır ve mezarların boyu yaklaşık 10mt civarındadır. Yalnız burada herhangi bir mezar taşı veya kitabe yapılmamıştır. Köylüler yağmur duasına buraya çıkmaktalar ve işin ilginç yanı her yağmur duasından sonra müthiş bir yağmur yağdığı köylülerce söylenmektedir. Köyde intaş denilen bölgede çok büyük kayalara oyulmuş 2mt yüksekliğinde ortasında sutun bulunan içerisine 10 kişinin rahatça oturabileceği yerler vardır, mağaralar mevcuttur. Ayrıca köyün Çatalçam denilen yukarı bölümünde yaklaşık 60mt yüksekliğinde 2.5mt çapında devasa çam ağacı vardır.köyün teka mahallesinde bu şekilde yüzlerce çam ağacı vardı vancak orman işletme md ğü bu ağaçları kesip götürdü.şimdi köylüler bu çatalçam bölgesindeki anıt ağaçları kestirtmiyor.bu anıt ağaçlara sahip çıkalım bu güzellikler hepimizin.(birol aslan pirahmetli köyü taşköprü kastamonu)
  Coğrafya

  Kastamonu iline 85 km, Taşköprü ilçesine 45 km uzaklıktadır.arazi yükseltisi 750mt ile 1985mt arasında değişiklik göstermekle beraber karasal iklim hükümsürmektedir.arazinin %90lık bölümü çam ormanları ile kaplıdır.1943 yılında çıkan yangında büyük bölümü yanmış olmasına rağmen köylüler ve idarecilerin gayretli çalışmaları neticesinde 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamı ağaçlandırılmışve günümüze ulaşmıştır.ayrıca taşköprü ilçesine bağlı olan karadere ve doğankuzu bölgelerinde boyları 80mt ile120mt arasında devasa çam ve köknar ağaçları mevcuttur.gerçi orman işletme md sistematik olarak orman kesimi yapmakla beraber ,bu anıt ağaçları koruma görevini yerine getirmemektedir.yine bu bölgede bulunan saymer mermer ocağıda ormanı katletmektedir.ancak her nedense hiç bir yetkili bu konu ile ilgilenmiyor yüzlerce yıllık köknar ve çam ağaçları mermer ocağının molozları altında kalıyor.sn çevre ve orman bakanımız VEYSEL EROĞLU beyin dikkatine önemle ifşa olunur.gereği ricasıyle.taşköprü köylerinin yol durumu genelde stabilizedir,yalnız ilçeler arasındaki ana yol güzergahları soğuk asfalt olup,buda ağır tonajlı vasıtalar nedeni ile aşınmaktadır ve yol çift şeritli denmesine rağmen sadece tek aracın geçebileceği genişliktedir.her yıl kaymakamlık yol yapımı adı altında stabilize sermekte ve bunun üzerine zift dökerek yapmaya çalışmaktadır.fakat bu dökülen stabilize mıcır hemen yol ziftlenmediği için geçen araçlar nedeniyle dağılmakta ve yol gerektiği gibi yapılmamaktadır.sn kastamonu valisine duyurulur,pirahmetli köyü ise tamamen topraktır asfaltlanması gerekmektedir.pirahmetli köyüne ağustos ayında bile gitseniz yün yorganla yatarsınız çünkü geceleri çok soğuk olur.(birol aslan pirahmetli köyü)
  Kültür

  Köy kıyafetleri eski Osmanlı Motifleri ile süslüdür ,kadınlar yakın zamana kadar üç etek tabir edilen ince yün ve ipek karışımı kumaşta genelde sarı ırmızı ve mavi renklerin yoğun olduğu kıyafetleri giymekteydiler ama zamanla hazır giyim sektörü bu kıyafet biçimini değiştirdi .şimdi sadece özel günlerde bu kıyafetler giyilmekte,düğün ve nişan vb.erkekler vala kumaştan yapılmışyörede kilot pantol denilen paçaları kapalıüst bölümü geniş su ve soğuk geçirmeyen pantolonları giymekteydiler.ayrıca bu pantolonların diğer iki özelliği ise yanmaz ve ata binerken kolaylık sağlaması nedeni ile çok tercih edilir.düğünlerinde simsim denilen insanları güldürmeye yönelik bir oyun oynarlar,birnevi tiyatrodur.hasat sonunda bütün köy gençleri hasatın bitişini harmanda gece yapılan eğlence ile kutlarlar,şarkılar ve türküler söylenir gelecek hasat döneminin bereketli olması içi dualar edilir,dini günler kandil ve bayramlarda ziyrat kesme dedikleribir adetleri vardır,köyde yaşayanherkes evinde yaptığı çeşitli yemek ve helvaları köy odasına getirir ve civar köylerdende gelen misafirler ile beraberbu yemekler yenir kuran okunur ,burada amaç insanların kaynaşmasının sağlanmasıdır.ramazan gecelerinde teravi namazından sonra köy odasında köylüler değişik kıyafetler giyerek güldürü ammaçlı tiyatro oynarlar burada herhangi bir yazılı kısım yoktur,oyuncu kişi laf canbazlığı ve temaşa sanatını çok iyi icra eden kişilerden seçilir .düğünlerde çeşitli yarışmalar hazırlanır,eşek yarışı,çuvala girip ağzındaki kepçeye konulan yumurtayı taşıma yarışı,ince çoraplara konulup iki ağaca havadan gerdirilen yumurtaları vurma yarışı,yapamayanlar kazanan kişi tarafından cezalandırılır.düğünler yemekli olarak yapılır genelde köy harmanında ,yemekler keşgek,pilav,taskebabı ,tatlı ve içecekten oluşur.köyün yöresel yemekleri:keşkek,mantar kavurma kanlıca,kuyu kebabı,sırık kebabı,hindi dolması,banak,mantarlı gözleme,keş,mancar kavurması,ıstapan,katmer,tereyağlı tereekmek, mancar böreği,ayrıca ahlatve elma bunlar çok değişik tatlarda olan ağaçlardan toplanıp kurutularak kışın değirmende çekilerek un haline getirilir sıcak suya atılarak meyve suyu olarak içilir,kışburnu reçeli,dağ çileğive ahududu reçeli ,kiren [kızılcık]reçeli ve turşusu meşhurdur,gazsız kuru fasulyesi,somun ekmeği ,yemeklerine doyum olmaz,etli ekmek,etli pide,çiğ börek. (birol aslan pirahmetli köyü taşköprü kastamonu)
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 88
  1997 109
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Kastamonu iline 85 km, Taşköprü ilçesine 45 km uzaklıktadır. Pirahmetli ...Detaylı bilgi için linke tıklayınız.Kastamonu ilinin Kastamonu Karadeniz Bölgesi]']inde yer alan il. Batı Karadeniz bölümünde Karadeniz, Sinop, Çorum, Çankırı ve Zonguldak illeri ile çevrilidir. 35°45’ ve 42°00’ kuzey enlemleri ile 32°43’ ve 34°37’ doğu boylamları arasında yer alır. Trafik numarası 37’dir. Kastamonu akarsu, dağ, orman ve deniz ilidir. Kuzey Anadolu’nun orta kısmındadır. Yerleşim Birimi .
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  İçme suyu şebekesi dağın hemen zirve altından çıkan ören ve koşaca isimli kaynak sularının köyün yakınına kadar borularla getirilerek45 tonluk bir beton havuza doldurulması ve evlere bağlantısı yapılarak karşılanmaktadır ve köylüler kendi imkânları ile yapmışlardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pirahmetli Köyü Taşköprü Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş