Pirahmet Köyü Merkez Gümüşhane

'Gümüşhane Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Pirahmet Köyü Merkez Gümüşhane konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Gümüşhane Pirahmet Köyü - Pirahmet Köyü Resimleri - Pirahmet Köyü Hakkında - Pirahmet Köyü Tanıtım

  Pirahmet, Gümüşhane ilinin merkezine bağlı bir Köyüdür.
  Gümüşhane Erzurum yolu üzerinde yer alan Pir Ahmet köyü adını Fatih Sultan Mehmet'in hala oğlu olan Karamanoğlu Pirahmet Bey'den almaktadır. 1451'den sonra Osmanlı ile karşı karşıya gelen Karamanoğlu Beyliği'nin Pirahmet Bey zamanında varlığını bir süre daha devam ettirdiği bilinmektedir.

  Osmanlı İmparatorluğu'nun Anadolu'daki Türk beyliklerini egemenliği altına almasından sonra Karamanoğlu Beyi Pirahmet Bey Bayburt'a yerleşmiştir. Bir süre burada kalan Bey'in Gümüşhane'ye 15 km uzaklıktaki adını taşıyan köyde türbesi yer almaktadır. Bu türbe kare bir plan üzerine taştan yapılmış ve üzeri yine taştan piramidal bir çatıyla kapatılmıştır. Kubbe içerden kademeli tromplara oturtulmaktadır. Türbenin alt katındaki mezar odasına beş basamaklı taş merdivenle inilmektedir. Türbenin kuzey cephesinde yuvarlak kemerli alçak bir kapı, güney cephesinde ise küçük bir penceresi vardır.

  Türbenin içinde, batı duvarında grift bir sülüsle yazılmış hat yer almaktadır. Yazı, üzeri onarım sırasında çimentolu sıva harcı ile yer yer kapatılarak zarar görmüştür. Bu nedenle kelimelerin ancak bir bölümü okunabilmektedir. Bu yazıdan türbenin 1550 yılında Kanuni Sultan Süleyman zamanında (1520-1566) inşa edildiği anlaşılmaktadır.
  Gelenek ve görenekleri olarak; Gümüşhane'ye ait bütün gelenekler (düğün benzeri özel günlerde) görülmekte ve yaşatılmaya çalışılmaktadır.

  Köyün geleneksel yemekleri olarak; siron, erişte, patates kavurması, omaç, gendime çorbası, haşıl ve birçok değişik yemek çeşidi bulunmaktadır.
  Gümüşhane merkezine 15 km uzaklıktadır. Köy dağlarının bir çoğu volkanik dağların dış püskürük taşlarıyla ile oluşmuştur. Bitki örtüsü olarakta; kuzeye bakan yamaçlarda sık orman örtüsü görülmektedir. Güneye bakan yamaçlarda ise zayıf bitki örtüsü hakimdir ve makiye benzer çalılıklardan oluşmakdadır. Köy etrafını çevreleyen dağların ortalama yükseltisi 1600-1700 civarındadır. Dağları, birden fazla milli park statüsünde güzellikler ve gizemli oluşumlar barındırmaktadır.
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Gelişen teknoloji şartları ve zorlaşan hayat standartları karşısında, yeni iş sahaları oluşmuş ve köy halkının eğitime olan ilgi ve alakası artmıştır. Ayrıca jandarma örnek köyü olarak boy gösterdiğinden, köy ekonomisinde askeri bir destek görülmektedir

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri :

  lahana yemegi,lahana sulusu,kapuska,gendime,kara pancar,çaşur,gongoroş,hamsi kızartma,hamsi pulama,kuymak,kazı kaldıran,patates kavurması tandır ekmeyi,tandırda güveç.


  İlçe : Merkez Gümüşhane


  İL : GÜMÜŞHANE

  Köy Muhtarı : ESMANİ MERMER

  Muhtarlık Erişim Bilgileri :

  Telefon : 0 (456) 242 25 09

  Cep Telefonu :

  0 (537) 306 69 34

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 / 367

  1997 / 404

  İle Uzaklığı : 17 km

  İlçeye Uzaklığı : 17 km

  Rakım :

  Altyapı bilgileri :

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net
  Gümüşhane Pirahmet Köyüne ait bilgi ve resimleri bizimle bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pirahmet Köyü Merkez Forum Tarih
Pirahmetler Köyü Merkez Bolu Bolu Tanıtımı 2 Nisan 2010
Pirahmet Köyü Soma Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
Pirahmetli Köyü Taşköprü Kastamonu Karadeniz Bölgesi 11 Nisan 2010
Pırahmet İlköğretim Okulu Kayseri Bünyan Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 15 Ağustos 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş