Pilli oyuncaklar zararlı

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 7 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Pilli oyuncaklar zararlı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uzmanlar anne ve babaları pilli oyuncaklar konusunda uyarıyor.  [​IMG]  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Mustafa Tekin, pilli oyuncakların elektromanyetik radyasyon yayması sebebiyle çocukların sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu söyledi. Tekin, özellikle 0-6 yaş arasındaki çocuklara pilli oyuncak alınmaması uyarısında bulundu.

  Tekin, pille çalışan oyuncakların oldukça yaygınlaştığını belirterek, artık çok küçük çocuklara bile pilli oyuncaklar alındığını, bunun yanlış olduğunu ifade etti. Pilli oyuncakların elektrikli cihazlar gibi elektromanyetik radyasyon yaydığını dile getiren Tekin, özellikle küçük çocukların bedenindeki su oranı yetişkinlere göre daha fazla olması sebebiyle çocukların daha fazla etkilendiğini vurguladı.

  Elektromanyetik radyasyonun bağışıklık sistemini zayıflatarak birçok hastalığa davetiye çıkardığının altını çizen Tekin, "Küçük çocukların sürekli pilli oyuncaklarla oynaması sağlığı için son derece tehlikelidir. Özellikle 0-6 yaş arasındaki çocuklar pilli oyuncaklardan uzak tutulmalıdır. İnsan bedeninin üçte ikisi sudan ibarettir. Çocuklarda bu oran daha fazladır. Bu sebeple elektromanyetik radyasyon çocukları daha fazla etkiler. Elektromanyetik radyasyon bağışıklık sistemini zayıfladır. Bu da çocuğun daha kolay ve sık hastalanmasına sebep olur. Ayrıca oyuncağın piliyle doğrudan temasta çok tehlikelidir. Akan, yıpranmış pilin içeriğindeki bulunan ağır metaller birçok organda tahribata sebep olur." diye konuştu.

  OYUNCAK ALIRKAN YAŞ ÇOK ÖNEMLİ
  Tekin, oyuncak seçiminde yaşın çok önemli olduğunun altını çizerek, alınan oyuncağın kolay temizlenebilir, zehirli maddeler içermeyen ve çocuğun el becerisini artırıcı ve hayal gücünü destekleyici olmasına dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

  Oyuncak üzerindeki yaş uyarısının dikkate alınmasını isteyen Tekin, "Sağlıksız oyuncak seçimi çocuğun hayatını karartabilir. Sadece elektromanyetik radyasyon tehlikesi değil, kalitesiz ve ucuz kimyasal maddeler kullanılan oyuncaklarda çocuğunuzu zehirleyebilir. Ayrıca çocuğun yutamayacağı büyüklükte oyuncaklar tercih edilmeli. Küçük çocuklara en doğrusu yıkanabilir, tahta veya sert kaliteli plastikten pilsiz oyuncaklar alınmalıdır" önerisinde bulundu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pilli oyuncaklar zararlı Forum Tarih
Hibrid ve yakıt pilli araç tanıtılacak Eğitim Haberleri 7 Kasım 2008
Yeni Doğan Bebeklerin Oyuncakları Oyuncaklar ve Tanıtımları 22 Ekim 2012
En Faydalı Oyuncaklar Hangileridir Oyuncaklar ve Tanıtımları 6 Temmuz 2012
Ahşap El Yapımı Oyuncaklar Oyuncaklar ve Tanıtımları 13 Şubat 2012
Çocuklar İçin Sağlıklı Oyuncaklar Oyuncaklar ve Tanıtımları 9 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş