Piller Hakkında Bilgi

'Elektronik Genel Bilgi' forumunda Siraç tarafından 12 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Piller Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Piller Hakkında Bilgi

  Pil, bilim ve teknolojide kimyasal enerjinin depolanabilmesi ve elektriksel bir forma dönüştürülebilmesi için kullanılan bir aygıttır. Piller, bir veya daha fazla elektrokimyasal hücre, yakıt hücreleri veya akış hücreleri gibi, elektrokimyasal aygıtlardan oluşur.
  Bilinen en eski insan yapısı piller, Bağdat Pilleridir. M.Ö. 250 ve M.S. 640 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Pillerin gelişimi, 1800 yılında İtalyan fizikçi Alessandro Volta tarafından geliştirilen Voltaik (Voltaic) pil ile başlamıştır. Dünya çapında pil endüstrisi (2005 yılı yaklaşık değeri) 48 milyon A.B.D doları ciroya sahiptir.1

  Pil kapasitesi
  Pil kapasitesi [değiştir]
  Eğer bir pilin voltajı genel olarak sabitse, bir pilin enerji depolama kapasitesi pilin içinden geçebilen enerji miktarına göre değişir. Bu amper-saat olarak tanımlanır ve A-h ile gösterilir. 1 A-h 3600 coulomba eşittir. Eğer bir pil 1 saat boyunca kesintisiz 1 A veya 1 coulomb/sn. enerji üretebiliyorsa bu pilin kapasitesi 1 A-h’dir. Pilin içinde ne kadar elektrolit ve elektrot varsa pil kapasitesi o kadar fazla olur. Bu yüzden içinde aynı voltajı sağlayan kimyasal reaksiyonlar meydana gelse bile küçük pillerin kapasitesi büyük pillere göre daha azdır. Hücreler içindeki kimyasal reaksiyonlardan dolayı, pillerin bitme süreleri akımın büyüklüğü, akım süresi, sıcaklık ve diğer başka faktörler gibi çevresel etmenlere göre değişebilir.
  Pil üreticileri pillerini derecelendirmek için standart bir yöntem kullanmaktadırlar. Pil sabit akım ve sabit zamanda (10 saat 20 saat gibi) her hücre için belirlenmiş voltaja düşürülür. Mesela 100 A-h ‘lık bir pil, 5 A'lık bir akım ve oda sıcaklığında 20 saat dayanmaktadır. Bir pilin verimliliği farklı boşalma hızlarında farklıdır. Düşük hızda boşaltılırken pilin enerjisi yüksek hızdaki boşalmaya göre daha verimli dağıtılır. Buna "Peukert Yasası" denir
  Kalıcı Bağlantı Yorum (0) Yorum yaz!
  Pil çeşitleri
  Çeşitleri
  Genel olarak piller, kullanıldıktan sonra atılan (Non-rechargeable) ve tekrar şarj edilebilen (Rechargeable) piller olarak ikiye ayrılır.

  • Kullanıldıktan sonra atılan (şarj edilmeyen) piller:
   • Çinko-karbon pil - Düşük maliyetli - az enerji gerektiren uygulamalar için.
   • Çinko-klorid – Çinko–karbon pilden biraz daha uzun ömürlüdür.
   • Alkalin pil - Alkaline/manganez "uzun ömürlü" pillerdir , daha fazla güç ihtiyacı gerekriren uygulamalarda da kullanılabilir.
   • Gümüş-oksit pil – Genelde işitme cihazlarında kullanılır.
   • Lityum (Lithium) pil – Genelde dijital kameralarda kullanılır. Saat ve bilgisayar saatlerinde de kullanıldığı görülür.Çok uzun ömürlüdür, fakat pahalıdır.
   • Merküri (Mercury) pil – Genelde dijital saatlerde kullanılır.
   • Çinko-hava pil – Genel olarak işitme cihazlarında kullanılır.
   • Isıl (Termal) pil – Yüksek sıcaklık depolar. Askeri uygulamalarda önem taşır.

  • Şarj edilebilen (tekrar kullanılabilen) piller:
   • Kurşun-asit pil – Araçlar, alarm sistemleri ve kesintisiz güç ihtiyacı olan yerlerde kullanılır.
   • Lityum-iyon pil – Oldukça yaygın olan türdür. Yüksek şarj yoğunluğu vardır. Dizüstü bilgisayar, cep telefonları, mp3 çalarlar ve daha birçok taşınabilir dijital cihazda kullanılır.
   • Lityum-iyon polimer pil – Lityum iyon pilin temel karakteristiklerini taşır, farkı daha az şarj yoğunluğu olmasıdır. Bu pilin kimyası üreticinin ihtiyacına göre kullanım yeri avantajı yaratabilmesidir. (Örneğin; ultra –ince pil)
   • Sodyum-sülfür (NaS) pil
   • Nikel-demir pil
   • Nikel metal hibrid (Ni-MH) pil
   • Nikel-kadmiyum pil - Li-Ion ve Ni-MH pil tiplerinin tüm uygulamalarında kullanılabilir. Bu pil, uzun şarj adedine sahiptir (1500 defanın üzerinde). Fakat diğer tiplere göre daha az enerji yoğunluğuna sahiptir. Ni-Cd piller eski teknolojide kullanılmakta olup, hafıza sorunlarına yol açmalarından dolayı yerini modern pillere bırakmaktadır.
   • Sodyum-metal klorid pil
   • Nikel–çinko pil
   • Erimiş tuz pili

  Çevreye etkisi
  Çevreye Etkisi
  250 yıllık gelişiminden beri piller en pahalı enerji kaynakları arasında yer almaktadır, ayrıca bünyesinde çok pahalı ürünler hatta bazen riskli kimyasallar bulundurmaktadır. Bu yüzden günümüzde kimyasal madde içerdigi olduğu için insan metobolizmasını etkilemekte ölümcül sebeblere neden olmaktadır. Piller yutulduğunda tehlikeli ve ölümcül olabilirler.Artık coğu bölgelerde kullanılmış pillerdeki toksit maddelerin geri kazanımı için (geri dönüşüm)merkezleri kurulmuştur.Çevreye atılan atık piller çevre kirliliğine sebep olduğu gibi güneş ısısının etkisiyle patlama olasılığı kaçınılmaz olduğu için patlama sonucu içindeki kimyasal maddelerin dışarı çıkması sonucu insan sağlığı için risk taşımaktadır

  Limondan pil üretilir mi?
  Limondan Pil Üretilir Mi? [değiştir]
  Limondan ya da asit içerikli başka meyvelerden basit piller yapmak mümkün. Bu tip pillere, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmeleri nedeniyle “voltaik piller” adı veriliyor. Piller, asidik bir çözelti içerisine iki farklı metalin yerleştirilmesi mantığıyla yapılıyor. Buna göre, limona örneğin çinkoyla kaplanmış bir çivi ve bakır bir madeni para batırdığınızda, limon suyu gerekli asit çözeltisini oluşturuyor ve elektrik üretebiliyorsunuz. Tabii ki elde ettiğiniz elektrik akımı oldukça zayıf ama bir LED’de hafif bir ışıma sağlamaya yeterli oluyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Piller Hakkında Bilgi Forum Tarih
Atık pillerin toplanması hakkında bilgi Doğa ve Bitkiler 26 Şubat 2013
Atık Pillerin Geri Dönüşümü Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 19 Ocak 2013
Atık Piller Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 21 Aralık 2011
Atık piller ile ilgili evinizde okulunuzda ne gibi faaliyetler yapıyorsunuz kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Atık Pillerin Çevreye Zararları ve Bu Zararlardan Korunma Yolları Doğa ve Bitkiler 15 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş