Pilates Nedir? - Pilates Nasıl Yapılır?

'Diyet Beslenme' forumunda gül_üm tarafından 21 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. gül_üm

  gül_üm Üye

  Pilates Nedir? - Pilates Nasıl Yapılır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pilates Nedir? , Pilates Nasıl Yapılır? , Pilatesle Zayıflama


  Pilates son dönemlerin en popüler sporlarından. Bu sporla ilgili bilinmeyenleri keşfedip saklıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

  Pilatesin amacı
  Karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip vücudun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmak. Pilatese göre vücut merkezi derindeki kaslarla bel kemiğine en yakın kaslardan oluşur. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Bu da dengesiz adele yapısına kronik bel ağrısı ve sakatlıklara yol açabilir. Pilates’te kas yapısı bir bütün haline getirilir. Kilo vermeseniz de ince görünürsünüz.
  Yapılan araştırmalara göre her 10 kişiden 8’i yaşamının bir döneminde iskelet ve kas sistemi sorunlarıyla karşılaşırmış. Vücut dengesinin bozuk olduğu oturuş şekilleri duruş bozuklukları yorgunluk ve strese neden olur. Bütün bunları en etkili şekilde önlemenin yolu Pilates…
  Çalıştırmayı hedeflediği ana bölge karın ve sırt kasları olduğu için omurganın daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Ayrıca tüm vücudu esneterek omurların arasını açıyor. Böylece vücutta zamanla meydana gelen yığılmalar yok oluyor hatta omurların açılmasıyla boy 2 santimetre kadar uzayabiliyor.


  Pilates’in yararları o kadar çok ki


  * Vücuda denge güç ve esneklik katar.
  * Duruş bozukluğuna neden olacak kas iskelet sistemi problemlerinden korur.
  * Vücut farkındalığı yaratır.
  * Boyun fıtığında kolda oluşan uyuşma ve ağrıları azaltır.
  * Kilo vermeseniz bile vücudunuzu inceltir ve toparlar.
  * Kasları uzunlamasına çalıştırır vücudun dayanıklılığını arttırır ve sakatlığı büyük ölçüde önler.
  * Vücudun duruşunu düzeltir.
  * Kireçlenme sonucu eklemlerde oluşan problemlerde ağrıları kontrol altında tutar.
  * Bel ve sırt ağrılarının oluşmasını engeller.
  * Eklem içi sıvıları dengeler.
  * Bel fıtığında bacakta oluşan ağrıları azaltır.
  * Gün içinde yaptığımız aktivitelerde omurgamıza yüklenmeden hareket etmemizi sağlar.
  * Skolyoz sorunu çözülür.
  * Osteoporoz vakalarında kemik erimesinin önüne geçilir.
  * Vücudun her iki yanını eşit oranda güçlendirir.
  * Günlük performansınızı arttırır.
  * Bilgisayar başında çalışmanın verdiği duruş bozukluklarını giderir ve bunların yol açtığı ağrılardan kurtulmayı sağlar.
  * Hücre yaşlanmasının önüne geçer.

  Pilatesin altı prensibi


  1. Konsantrasyon: Pilates yaparken hareketlere yoğunlaşmak bedenin uyum içinde nasıl çalıştığının ve hangi kasların kullanılıp hangilerinin kullanılmadığının hissedilmesi gerekir.
  2. Kontrol: Pilates metodunda kontrol çok önemlidir. Kontrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması olası sakatlıkların önlenmesi gerekir.
  3. Merkezleme: Pilates Metodu’nda merkez göbek bel ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir ve üst bedenin esnemesini uzamasını sağlar.
  4. Akıcı hareket: Hareketler acele edilmeden her noktadan tek tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır.
  5. Kesinlik: Hareketler belirsizce değil hakkı verilerek tam yapılmalıdır. Hareket sekansları birbirleri içinde ve birbirleri arasında koordine olmalıdır.
  6. Nefes: Nefes alıp verme derin nefes alıp bütün nefesi tamamıyla dışarı üflemek yoluyla olmalıdır. Böylece nefes tamamen boşaltılır ve kan temizlenmiş olur.

  Pilates’in 3 yöntemi var

  Pilates yapılış yöntemlerini üç gruba ayırmak mümkün. Bunlar:
  Aletli (reformercadillactrapeze table)
  Yer hareketleri (matwork)
  Yardımcı aletler kullanılarak yapılan pilates (flexband top circle ahşap bloklar vs)
  hızlızayıflama
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Son dönemlerin en popüler sporu olan Pilates dünyada Madonna, Türkiye de ise Sezen Aksu ile gündeme oturdu.

  Pilates bir rehabilitasyon ve kondisyon sporu olduğu kadar aynı zamanda da kişiye özel programları da olan bir egzersiz türü olarak ilgi çekmeye devam ediyor.

  Pilates günümüzün yoğun ve stresli koşullarında sağlıklı ve zinde kalmanın en etkili yolu olarak kabul ediliyor.Ancak uzmanlara göre bu çalışmalar kesinlikle bir merkezde ve uzman eğitmenler eşliğinde yapılmalıdır. Çünkü, ancak eğitmenler kontrolünde yapılan pilates çalışmaları kişinin maksimum etkiyi almasını sağlayabilir.

  Eğitmenler eşliğinde alet gruplarıyla desteklenen pilates, bütün kas gruplarına yönelik hareketlerin yapılabileceği, zorluk seviyeleri yaylarla belirlenmiş REFORMER aletlerle çalışılır.

  Pilateste doğru nefes ve beli iyi kontrol etme zorunluluğu vardır. Doğru nefes tekniği, tam konsantrasyon ve çalıştırılan bölgeye odaklanma ile egzersizlerin doğru yapılması PİLATES’ i amacına ulaştırır.

  PİLATES İLE İLGİLİ ÇOĞUNLUKLA SORULAN SORULAR

  1) BOY UZATIR MI?

  Tabiki fizyolojik anlamda boy uzatmasından söz etmiyoruz. Pilates yetişkinlerde kemikleri uzatır anlamında boy uzatmaz ama vücuttaki kas sisteminin çalışma biçimini etkilediği ve değiştirdiği için ve kasların omurgayı desteklediğinden boyunuzun daha uzamış olduğunu hissedersiniz. Çünkü eklemlerin arası rahatlar ve açılır dolayısıyla daha dik durursunuz ve vücudun kas kapasitesini en ucunda kullanmaya başlarsınız. Bu duruş sizin boyunuzun uzadığı görüntüsünü verir.

  2) PİLATES ZAYIFLATIR MI?

  Pilates bir zayıflama yöntemi değildir. Ama bedeninizi belli bir ritimde çalıştırdığı için zayıflamaya doğrudan bir katkısı vardır. Kan sirkülasyonunu arttırır ve düzenler. Nefes ve dolaşımı düzenleyip hormonları çalıştırdığı için zayıflamaya yardımcı olur. Vücudun kas kitlesini arttırır.

  3) PİLATES FİZİKSEL AĞRILARA İYİ GELİR Mİ?
  Duruş bozukluklarından kaynaklanan ağrılara doğrudan etkisi olur. Kasları eğittiği ve omurgayı desteklediği için özellikle omurga ile ilgili fıtık gibi ağrılara iyi gelir.

  Pilates karın ve üst gövde kasları ve sırt kasları, kalça ve bacak kasları dahil olmak üzere bütün vücudu toplu bir biçimde çalıştırmak ve şekillendirmek için çok faydalı olduğu artık kanıtlanmış bulunuyor. Vücudun esneklik kazanmasında yardımcı olur. Kan ve nefes dolaşımının aktif olmasını sağlar. Bunun beraberinde tansiyonu düzenler, vücuttaki gerilimin atılmasını sağlar. Duruş bozukluklarına doğrudan müdahale eder ve nefesin etkin bir biçimde kullanılmasını sağlar.

  Bedenin kontrollü ve koordineli çalışmasına yardımcı olur. Dolaşım sistemini rahatlattığı için yorgunluk ve stresi alır.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pilates Nedir Pilates Forum Tarih
PiLates *Aerobik-Fitness* nedir Diyet Beslenme 15 Şubat 2009
Plates (Pilates) Nedir? Plates'in Faydaları Genel Sağlık 2 Eylül 2008
Hamilelikte pilates yapılırmı? Gebelik ve Annelik 15 Aralık 2011
Hamileler İçin Pilates Gebelik ve Annelik 27 Mayıs 2011
Pilates Resimli Anlatım - Pilates Nasıl Yapılır Diğer Spor Dalları 3 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş