Photoshop'u Hızlandırma

'Photoshop Programları' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Photoshop'u Hızlandırma konusu Performans ayarlarıyla oynayın
  [​IMG]
  Photoshop'un performans ayarlarına girdiğinizde ( Edit - Preferences - Performance) hafıza kullanımı ve GPU ayarlarını göreceksiniz. Şimdi isterseniz önce hafıza kullanımı (Memory usage) sekmesi altında yapabileceklerinizi mercek altına alalım.

  Hafıza kullanımı
  [​IMG]
  Photoshop'un özellikle sistem hafızasını fazlasıyla yorduğu iyi bilinir. Ancak isterseniz Photoshop'un kullandığı hafıza oranını kendiniz belirleyebilirsiniz. Ancak bu konuda bir uyarıda bulunmamızda fayda var: Let Photoshop Use sekmesinin altındaki çubuğu maksimum seviyeye çıkarmanız sisteminizin çökmesine neden olabilir. Bu nedenle bu ayarları gerektiği gibi yapmanız yerinde olacaktır.

  Yedek Bellek Diskleri (Scratch Disks)
  [​IMG]
  Sabit diskte geçici veri depolama alanı oluşturan Scratch Disk yani Yedek Bellek Diskleri, özellikle grafik tasarım programlarında yaygın bir şekilde kullanılır. Virtual RAM yani sanal hafıza olarak da adlandırılabilen Scratch Disk özelliği ile eğer ikinci bir diskiniz varsa (ya da bölümlenmiş ayrı bir disk), Photoshop'un ikincil diski kullanmasına imkan verebilirsiniz. Rakamı ne kadar yüksek tuttuğunuzun ise bir önemi yok; zira Photoshop kapatıldığı anda diskler tekrar eski haline döner.

  History & Cache
  [​IMG]
  Photoshop'un History & Cache ayarına girerek geçmişte yapılanları log'ladığı bu bölüme ulaşabilirsiniz. Örneğin "undo" yani "geri al" fonksiyonun da bağlı olduğu bu özellik, Photoshop altında yapılan her adımı kayıt altına alır ve bu da sistem hafızası için ek bir yük demektir. Varsayılan olarak History States'in değeri 20'dir. Ancak bu rakam Photoshop'u fazlasıyla yavaşlatmaktadır. İsterseniz bu rakama 10-15 arası bir değer atayabilirsiniz. Cache Levels bölümüne de 1 ila 8 arası bir değer atayabilirsiniz.

  Clipboard'u temiz tutun
  [​IMG]
  Photoshop'un clipboard (pano) bölümü fazlasıyla RAM kullanır. Eğer birkaç fotoğrafı kopyalayıp yeni bir dokümana kopyalarsanız, bu olduğu gibi clipboard'a aktarılır. RAM'inizi rahatlatmak için clipboard'unuzu bu verilerden temizleyebilirsiniz. Bunun için ise Edit>Purge'a girmeniz yeterli. Ancak bir konunun altını çizmekte yarar var: Clipboard'un temizlenmesi işleminin ardından bu işlemin geri dönüşü yoktur. Bu nedenle bu ayarla oynarken iki kez düşünmeniz yerinde olacaktır.

  Sürücülerinizi birleştirin
  [​IMG]
  Özellikle küçük kapasiteli diskler söz konusu olduğunda, birleştirme işleminin önemi daha da artar. Windows'un Defragmenter yani Birleştirme aracını kullanarak sabit diskinizi optimize edebilirsiniz. Bu işlemi yapmanız sadece Photoshop'u değil, diğer programların çalışma hızını da arttıracaktır.

  Gereksiz uygulamaları kapatın
  [​IMG]
  Her yazılım için geçerli olan bir noktayı hatırlatalım: Photoshop'u kullanırken gerekmedikçe başka bir uygulamayı aynı anda çalıştırmayın. Zira Windows altında çalışan her program, sistem için ayrı bir yük demektir.
  kaynak:chip
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Photoshop'u Hızlandırma Forum Tarih
PhotoShop'u HızLandırmak Nasıl Hızlandırabılırım Photoshop Dersleri 29 Kasım 2008
Photoshop Dersleri: Qiuck Mask + Apply Image Efekti... Photoshop'un müthiş gücü ... Photoshop Dersleri 6 Şubat 2010
Photoshop'unuz Açılmıyor Mu ? Videolu Anlatımlar ve Sorular 15 Eylül 2009
Photoshop'u Sesli ve Görüntülü öğrenmek istermisiniz Photoshop Dersleri 24 Haziran 2009
Android İşletim Sistemli Telefonları Hızlandırma Yöntemleri Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 7 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş