Photoshopta Manipülasyon Yapmak

'Photoshop Dersleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Photoshopta Manipülasyon Yapmak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  photoshopta manipülasyon yapma
  photoshopta manipülasyon resimli anlatım
  photoshopta manipülasyon nedir

  Önce iki resmimizi de photoshopda açıyoruz

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Gözü "Rectangular Marquee Tool" kullanarak seçiyoruz ve üzerine sağ tıklayıp "Layer via Copy" diyoruz. Yeni layera attığımız gözü sürükleyerek bulut resminin üzerine bırakıyoruz.

  [​IMG]

  Artık göz resmiyle işimiz bittiğinden bulut resmini tam ekran yapıp daha rahat çalışabiliriz. "Eraser Tool" ile yumuşak kenarlı ve büyükçe bir fırça seçip (kafamıza göre) göz dışındaki yerleri siliyoruz. Burada büyük ve yumuşak fırça seçmemiz bir "gereklilik". Silme işlemi bittiğinde gözden geriye kalan yerlerin kenarları hafif transparan olmalı.

  [​IMG]

  Resimdeki gibi gözün kenarlarını sildikten sonra sıra bulutta uygun bir yere yerleştirmekte. Dikkat etmemiz gereken nokta gözün bulutun kıvrılmış ve öbek halindeki kısımlarını kapatmaması. Bulut resminin ortasında tam ona uygun bir boşluk var koyu ve solgun mavi kısma gözü biraz da küçülterek yerleştiriyoruz (Ctrl + T)

  [​IMG]

  Gözü arka plandaki bulutların rengine en yakın tona getirmemiz gerek. Layer modlarından "Luminosity" bunu en iyi yapan moddur. Luminosity seçili olduğu layerın arka planındaki renklerin canlı ve sönük tonlarını en iyi şekilde dışa yansıtır. "Add a layer style" butonuna tıklayıp "Blending Options" diyoruz ve "Blend Mode: Luminosity" yapıyoruz.

  [​IMG]

  Bulutların şekli yoktur sadece sınırları vardır. O yüzden bu resimde işimiz kolay. Yapmamız gereken şekilsiz bulutların şekilli kenarlarını gözümüzün kıvrımlarına en iyi şekilde monte etmek. Bunun en iyi yolu da gözün kıvrımlarına en çok benzeyen bulut kenarlarını bulup "Clone Tool" ile göz kenarlarını doldurmak. Yukarıdaki resimde bahsettiğim benzer noktaları aynı renklerle işaretledim ama onlara bağlı kalmak zorunda da değilsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Photoshopta Manipülasyon Yapmak Forum Tarih
Photoshopta Ateş Efekti Nasıl Yapılır Photoshop Dersleri 1 Ağustos 2012
Photoshopta Fotoğraf Birleştirme Photoshop Dersleri 9 Temmuz 2011
Photoshopta bulut nasıl yapılır Photoshop Dersleri 29 Mart 2011
Photoshopta vektörel çizim resimli anlatım Photoshop Dersleri 28 Mart 2011
Photoshopta Spiral Yada Kıvrımlı şekiller Yapmak (Resimli Anlatım) Photoshop Dersleri 7 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş