Photoshop Araç Kutusu Kullanma - Öğrenme Resimli Anlatım

'Photoshop Dersleri' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 20 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Photoshop Araç Kutusu Kullanma - Öğrenme Resimli Anlatım konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Photoshop Araç Kutusu Kullanma - Öğrenme Resimli Anlatım

  [​IMG]

  Photoshop Araç Kutusu (Toolbox)  Photoshop'u kullanmak için öncelikle yanda resmini gördüğünüz "Araç Kutusu" nu iyice öğrenmeliyiz.

  Araç Kutusuna ulaşmak için programın arayüzündeki Ana Menüsünden, Window>Show Tool ile Toolbox'ı açalım (Kapatmak için ise Window>Hide Tool yolunu seçiyoruz).

  Araç Kutusu, yandaki resminde görünen araçlarından başka araçları da içerir.

  Gizli olan bu araçlara, yanında " " işareti bulunan ikonların üzerinde mouse nuzu basılı tutup bir süre bekleterek açılacak olan yeni ikon penceresinden erişebilirsiniz.

  Bunlardan birini seçerseniz Araç kutusunda ki diğer ikon ile yerini değiştirecek, kullanmaya hazır hale gelecektir. Herbirinin yanlarındaki klavye kısa yol tuşlarını da görebilirsiniz.  Şimdi "Araç Kutusu" üzerindeki ikonları sırası ile tanıyalım..

  [​IMG]

  "Rectangular Marquee Tool", Kare, dikdörtgen çizmek için seçili alan yaratır. Klavye kısa yolu gördüğünüz gibi "M" tuşudur. Kare çizmek istersek, kare şeklini seçip, klavyemizdeki Shift tuşuna basılı tutarak imajımız üzerinde mause muzu sürüklemeliyiz. Aksi halde dikdörtgen alan seçer. Elliptical Marquee Tool, Şayet Daire çizmek istersek, daire şeklini seçip yine klavyemizdeki Shift tuşuna basılı tutarak imajımız üzerinde mause muzu sürüklemeliyiz. Aksi halde elips alan seçer iğerleri, tek pixel olarak yatay (Single Row Marquee Tool) veya dikey (Single Column Marquee Tool) alan seçmeye yarar.

  [​IMG]

  "Move Tool", Seçilen bir alanı veya Layer (Katman)'ı taşımanıza yarar.Otomatik seçim özelliği olduğu gibi imajın üzeründe iken sağ tuş yaparsanız hangi Layer de olduğunuzu da belirtir. Klavuzluk görevi vardır. (V)

  [​IMG]

  "Lasso Tool", Kement Aracı denir. İmajınız üzerinde serbestçe çizerek alan seçebilirsiniz. Resmin belli noktalarını tek tek seçmenize Polygonal Lasso Tool ile yapabilirsiniz. Magnetic Lasso Tool ise kontrast ve renge duyarlıdır.

  [​IMG]

  "Magic Wand Tool", İmaj üzerindeki benzer renkleri seçim aracıdır. Benzer renkleri veya tonları seçebilirsiniz.

  [​IMG]

  "Crop Tool", Kesme Aracı denir. İmajınızdaki fazlalıkları kesmenize, fazlalıkları temizlemenize ve imajınızı serbest olarak döndürmenize yarar. &copy


  [​IMG]

  "Slice Tool", Dilimleme Aracı, imaj üzerinde dilimler yaratmanıza yarar. İmajınızı dilimlere bölebilirsiniz. Slice Select Tool ise dilimleri seçmemize yarar.

  [​IMG]


  "Airbrush Tool", Yumuşak kenarlı hat şeklinde boyama yapmamızı sağlar. (Kalem hareketi sağlar.)(J)

  [​IMG]
   

 2. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Pencil Tool", Kalem Aracıdır. Airbrush Tool aksine sert kenarlı çizgiler çekmeye yarar. Adından da anlaşılacağı üzere Kalem olarak kullanılır. Paintbrush Tool ise Fırça etkisi sağlar ve boyama yapmamıza yarar.

  [​IMG]


  Clone Stamp Tool", Istampa Aracı ile İmajın bir yerine Alt tuşu ile tıkladığımızda buranın resim ve doku örneğini alır ve bu örneği istediğimiz yere tıklayarak yapıştırmamızı sağlar. Pattern Stamp Tool ise hafıza-şablon (Pattern) olarak aldığımız görüntüyü kullanmaya yarar.

  [​IMG]

  "History Brush Tool", İmajın arkaplan rengini kopyalayıp imaj üzerine seçilen alanı fırça etkisiyle boyar. Art History Tool ise kullanılan seçili alandaki farklı boyama stillerine bakıp onları taklit ederek, fırça etkisiyle boyama yapar.

  [​IMG]

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Photoshop Araç Kutusu Forum Tarih
Photoshop'ta Araç Paleti ve Kısayolları Photoshop Dersleri 25 Aralık 2009
Photoshopta Araç Modifiye Yapma Anlatım Araba Modifiye Tuning Photoshop Dersleri 29 Kasım 2008
Photoshopla Araca Çift Renk İşleme ( Modifiye ) Photoshop Dersleri 8 Kasım 2008
Photoshopla Araç Boyama Photoshop Dersleri 4 Eylül 2008
Photoshopta Ateş Efekti Nasıl Yapılır Photoshop Dersleri 1 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş