Photoshop İle Zincir Yapmak

'Photoshop Dersleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Photoshop İle Zincir Yapmak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  1-) İlk önce, 500 x 100 pixels ebadında Resolution 300 pixsels/inch, RGB color ve background contents white seçili yeni bir çalışma sayfası açalımalt resimdeki gibi.
  [​IMG]

  2-) Edıt menüsüne girerek Edit > Preferences > Guides & Grid şıkkını seçelim ve Gridline every 20 pixels Subdivisions: 1. yaparak ok tuşuna basalım.

  3-) View menüsüne girerek, View > Show > Grid şıkkına tıklayalım.

  4-) Sol alttaki renkleri Set foreground color # 362F2D , background coloru # A0410D şeklinde alt resimdeki gibi ayarlıyalım.
  [​IMG]

  5-) Rectangle Tool kutusundan Rounded Rectangle Tool şıkkını seçelim alt resimdeki gibi.
  [​IMG]

  6-) üst kısımdaki ayar çubuğundan Radius: 30 px. yapalım ve 3-5 grid aralıgında alt resimdeki resmi çizelim.
  [​IMG]

  7-) Yine üst kısımdaki ayar çubuğundan Add to shape area (+) butonuna basalım ve zencirimizin diğer halkalarını oluşturalım alt resimdeki gibi.
  [​IMG]

  :cool: Üst kısımdaki ayar çubuğundan Subtract from Shape (-) butonuna basarak zencir halkalarımızın ortalarına, 3 grid aralığında boşluklar açalım alt resimdeki gibi.
  [​IMG]

  9-) Üst kısımdaki ayar çubuğundan Create new shape layer butonuna basarak ilk önce zencirimizin yatay görünümünü oluşturan halkalardan bi adet çizelim ve üst ayar çubugundan Add to shape area (+) butonuna basarak diger yatay halkaları çizelim alt resimdeki gibi.
  [​IMG]

  10-) Yukarıdaki View menüsünden View > Show > Grid şıkkına tıklayarak grid ızgarasını kaldırarak, Sag alt köşede bulunan layer menüsünden Shape 1 layerine tıkladıktan sonra, Add a layer style (f) butonuna tıklayarak açılan pencerede alt resimdeki ayarları yapıyoruz. NOT: Structure deki sarı rengi önce sarı rengin üzerine tıklayıp, daha sonra sol alttaki ayarlamış olduğumuz siyah Set foreground color üzerine tıklayarak ok tuşuna basın.
  [​IMG]

  11-) Bevel and Emboss menüsüne girerek alt resimdeki ayarları yaptıktan sonra ok tuşuna basıyoruz.
  [​IMG]

  12-) Sağ alt köşedeki layer menüsünde bulunan Shape 1 sag tuşla tıklayarak açılan menüden Copy Layer Style seçtikten sonra Shape 2 üzerine gelerek sağ tuşa tıklayıp açılan menüden Paste Layer Style tıklıyoruz ve alt resimdeki görünümü elde ediyoruz.
  [​IMG]

  13-) şimdi arkadaşlar Shape 1 tekrar tıklayarak yukarıdaki Filter menüsünden Filter > Distort > Ocean Ripple tıklayarak açılan menüden Ripple Size: 9 ve Ripple Magnitude: 9 ayarlayarak ok tuşuna basıyoruz. zencirimizin yatay yani Shape 2 halkasını seçerek aynı işlemi onada uyguluyoruz ve zencirimizin görüntüsü alt resimdeki gibi oluyor.
  [​IMG]

  14-) tekrar Shape 1 seçerek Filter menüsünden Filter > Noise > Add Noise seçerek açılan pencerede Amount 5%, Gaussian ve Monochromatic seçili durama getirerek ok tuşuna basıyoruz. zencir halkamızın yatay yani Shape 2 layerinede aynı işlemi uyguluyoruz. ve görüntü alt resimdeki gibi oluyor.
  [​IMG]

  15-) son olarak zencirimize birazda gölge ekleyelim. Shape 1 tıkladıktan sonra Add a layer style (f) butonuna tıkladıktan sonra açılan menüden Drop shadow şıkkına tıklayıp Distance degerini 8 yapıp ok tuşuna basıyoruz aynı işlemi halkamızın yatay yani Shape 2 layerine tıklayarak uyguluyoruz ve sonuç alt resimdeki gibi olacaktır.

  [​IMG]
   

Bu Sayfayı Paylaş