Peyzaj

'Meslekler Rehberi' forumunda NeslisH tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Peyzaj konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kamuya veya özel sektöre ait kuruluşlarda bahçelerin bakım ve onarımını yapan şirketlerde görev alabilirler.

  Programın Amacı: Peyzaj programının amacı süs bitkilerinin yetiştirilmesi, korunması, pazarlanması, park ve bahçelerin bakımı ve onarımı gibi alanlarda çalışacak elemanları yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Peyzaj programında botanik, istatistik, bitki ekolojisi ve fizyolojisi, süs bitkilerinin gübrelenmesi, sulanması, hastalıkları, korunması ve pazarlanması ile ilgili derslerden başka malzeme bilgisi, çizim tekniği, çim alanı tesisi gibi dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

  Gereken Nitelikler: Peyzaj programında okumak isteyenlerin botaniğe meraklı, açık havada çalışmaktan süs bitkileri yetiştirmekten hoşlanan, estetik görüş sahibi, ve beden ve dayanıklı kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık meslekte başarıyı artırıcı bir etmendir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Peyzaj programını bitirenlere "Peyzaj Teknikeri" ünvanı verilir. Peyzaj teknikeri peyzaj mimarına yardımcı bir eleman olarak bahçe düzenleme planlarının araziye uygulanması çim alanlarının oluşturulması, süs bitkilerinin ekimi, gübrelenmesi, budanması ve sulanması ve pazarlanması işlerini yürütür.

  Çalışma Alanları: Peyzaj teknikerleri kamuya veya özel sektöre ait kuruluşlarda bahçelerin bakım ve onarımını yapan şirketlerde görev alabilirler. Son yıllarda park ve bahçeler ile yerleşim alanlarının çevre düzenlemesine giderek artan önem verilmekte, bu da peyzaj teknikerlerine duyulan gereksinimi artırmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Peyzaj Forum Tarih
Peyzaj Mimarı Ne Görev Yapar? Peyzaj Mimarının Görevleri Peyzaj Mimarlığı Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 13 Aralık 2011
Peyzaj Teknikerinin Çalışma Alanları Nedir Meslekler Rehberi 30 Eylül 2011
Peyzaj Teknikerinin Eğitimi Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 30 Eylül 2011
Peyzaj Programın Amacı Meslekler Rehberi 30 Eylül 2011
Peyzaj Ne Demektir Meslekler Rehberi 30 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş