Peygamberin insanlardan seçilmesinin sebepleri nedir?

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda SeLeN tarafından 4 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Peygamberin insanlardan seçilmesinin sebepleri nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Peygamberin insanlardan seçilmesinin nedenleri kısaca bilgi,

  Hz. Muhammed (s.a.v) yeryüzündeki insanlara gönderilmiş olan son peygamberdir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e ilk vahiy 610 senesinde Hıra Dağında gelmiştir ve o andan itibaren Hz. Muhammed peygamber olarak insanlara İslam dinini yaymaya ve öğretmeye başlamıştır, her ne kadar zorluklarla karşılaşmış olsa da Mekkeli müşriklerin eziyetlerine maruz kalmış olsa da Hz. Muhammed amacından asla geri dönmemiştir.

  Hz. Muhammed peygamber olarak insanların arasından seçilen bir kişidir. Peki peygamberin insanlardan seçilmesinin nedenleri nelerdir? Neden peygamber meleklerin arasından seçilmemiştir?

  Hz. Muhammed, peygamber olmadan önce tıpkı bizler gibi yaşayan bir insandı ve o, Allah tarafından peygamberliğe layık görülmüştür. Çünkü Hz. Muhammed, peygamberlikten önceki hayatında da insanlara örnek hal ve davranuşlar göstermiştir, insanlara örnek olmuştur ve Allah için yaşamıştır. Peygamberin insanların içinden seçilmesinin temel sebebi ise; peygamberin insanlara yakın olması ve insanların bu durumu kabullenerek anlamalarının daha kolay bir hal almasıdır.

  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) eğer insanlardan değil de meleklerin arasından seçilmiş olsa idi insanlar Hz. Muhammed’i gözle göremezlerdi. Peygamber doğa üstü bir varlık olsaydı insanlarla iletişim de kuramazdı ve bu nedenle de insanların İslam dinini öğrenmesi ve İslam dinine ve Allah’a inanmaları zor bir hal alırdı. Tüm bu nedenlerden dolayı peygamber insanlar arasından seçilmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Peygamberin insanlardan seçilmesinin Forum Tarih
Yahudiler geleceği bildirilen son peygamberin varlığından neden çekinmiş olabilir? Dini Sorular ve Cevaplar 7 Eylül 2016
Sahabelerden Bazıları Hz. Peygamberin Ölümüne Neden İnanmak İstememişlerdir? Dini Sorular ve Cevaplar 5 Aralık 2013
Musa Peygamberin Mucizeleri Nelerdir? Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 18 Mayıs 2012
Hz. Yahya Peygamberin Hayatı Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 14 Şubat 2012
Hz. Yusuf Peygamberin Hayatı Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 4 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş