Peygamber Efendimizin Cenaze Namazını Kim Kıldırmıştır?

'Peygamber Efendimiz (S.A.V)' forumunda Eylül tarafından 8 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Peygamber Efendimizin Cenaze Namazını Kim Kıldırmıştır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Peygamber Efendimizin Cenaze Namazını Kıldıran Kişi

  Hz. Muhammed'in (s.a.s) Cenaze Namazını Kim Kıldırdı


  Peygamberimiz'in (s.a.s) cenaze namazını Hz. Ebubekir kıldırmıştır.

  Peygamber Efendimiz, Medîne’de, Hicretin on birinci yılının Rebîülevvel ayının on ikisinde (8 Haziran 632) Pazartesi günü öğleye doğru vefat etti.Hz Ebû Bekir (ra) gelip Peygamber Efendimizin öldüğü gerçeğini ilan ettikten sonra herkes O’nun vefat ettiğini kabul etti. Bilindiği gibi Hz Ebû Bekir, Sevgili Peygamberimizin kayın pederiydi. Peygamberimiz, onun kızı Âişe’nin odasında vefat etmişti. Bu odaya herkes giremiyordu; buradan çevreye yayılan vefat haberine kimi sahâbîler inanıyor, kimileri de bu acı haberi kabul edemiyorlardı. Bu acı haberi kabul edemeyenlerden biri de Hz Ömer’di.

  Hz Ebû Bekir, Hz Peygamber’in iyileştiğini zannederek kendisinden izin alıp ev işleri ile meşgul olurken gelen vefat haberi ile sarsıldılar ve hemen mescide koştular. Mescid ve çevresi çok kalabalıktı; çünkü, bu acı haberi duyan herkes oraya koşmuştu. Hz Ebû Bekir geldi ve kızının odasına girdi, Hz Peygamber’in yüzüne örtülen yüz örtüsünü açtı ve ağlayarak alnından öptü, sonra da örtüyü örttü ve şunları söyledi:

  “Vallâhi, Rasûlullah (sav) vefat etmiş! İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn Babam, anam sana fedâ olsun! Allah’a yemin ederim ki, Allah sana hiçbir zaman iki kere ölüm acısı tattırmayacak Sen, bir kere ölmüş ve mukadder olan ölüm geçidini geçmiş bulunuyorsun Bundan sonra senin için bir daha ölmek yoktur Vâh benim peygamberim!”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Peygamber Efendimizin Cenaze Forum Tarih
Peygamber Efendimizin Cenaze Namazı Peygamber Efendimiz (S.A.V) 9 Ağustos 2012
Peygamber Efendimizin Cenazesini Kim Yıkadı Peygamber Efendimiz (S.A.V) 9 Ağustos 2012
Peygamber efendimizin veda hutbesinde üzerinde durduğu konular hangileridir kısaca Peygamber Efendimiz (S.A.V) 12 Şubat 2017
Peygamber efendimizin yaşadığı ders verici olaylar Peygamber Efendimiz (S.A.V) 1 Mart 2016
Peygamber efendimizin Kabe hakemliği nedir? Peygamber Efendimiz (S.A.V) 7 Ocak 2016

Bu Sayfayı Paylaş