Peygamber Efendimizden (sav) öğütler

'Peygamber Efendimiz (S.A.V)' forumunda Dine tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Peygamber Efendimizden (sav) öğütler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Peygamber Efendimizden (sav) öğütler - Resûlullah ve öğütleri - Ahir zaman öğütleri - Kıyamet günü ögütler -Nefsini müdafaa etmek - İyi Müslüman kimdir?


  'Onlara hizmette cihad et' Abdullah İbn Amr (ra)'nın bildirdiğine göre bir adam Peygamber (sav)'a gelerek cihada çıkmak için izin istedi. Ona, annen-baban hayatta mıdır, diye sordu. Adam evet deyince: "Onlara hizmette cihad et" buyurdu.

  Ahir zaman topluluğuİmran İbn Husayn (ra) Resûlullah (sav)'ın şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:

  "Sizin en hayırlını benim çağımda olanlardır. Sonra onların ardından gelenler... Sonra da onların ardından gelenlerdir...
  Daha sonra bir grup insanlar gelir ki, kendilerinden istenmeden şahitlik ederler. Güvenli değillerdir. Hıyanet ederler. Söz verirler sözlerinde durmazlar. Aralarında şişmanlık yaygındır."

  Kıyamet günü hangi sorulara cevap vereceğiz ?

  Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Hiçbir kul, kıyamet gününde, ömrünü nerede tükettiğinden, ilmiyle ne gibi işler yaptığından, malını nereden kazanıp nerede harcadığından, vücudunu nerede yıprattığından sorulmadıkça bulunduğu yerden kıpırdayamaz." [Tirmizi]
  İki Müslüman birbirine kılıç çektiği zaman...Ebu Bekre Nüfey İbn Haris es-Sekafî (ra)'dan rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "İki Müslüman birbirine kılıç çektiği zaman, öldüren de, ölen de cehennemdedir."
  Bunun üzerine ben: 'Ya Resûlullah! Öldürenin durumu belli, ama ölen niçin cehennemdedir? diye sordum.
  Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Çünkü o, arkadaşını öldürmek istiyordu" buyurdu. [Buhari, Müslim, Ebu Davud]

  Nefsini müdafaa eden

  Kendisine silah çekilen bir kimse, hasmını öldürmeyi düşünmeden, sadece nefsini müdafaa etmek için silahını çekse ve onu öldürmek zorunda kalsa, katil sayılmaz. Çünkü o nefsini müdafaa etmek zorunda kalmıştır. Nefsini müdafaa etmek ise, dinin emridir. Nitekim sahabelerden biri ile Peygamber Efendimiz arasında şöyle bir konuşma geçer:
  - Ya Resûlullah! Adamın biri gelip malımı elimden almaya kalksa, ne yapmalıyım?
  - Malını ona verme!
  - Ya adam benimle kavga etmeye kalkarsa?
  - Sen de onunla dövüş!
  - Ya beni öldürürse?
  - Şehid olursun.
  - Ben onu öldürürsem?
  - O cehennemlik olur. [Müslim, İman 225]

  İyi Müslüman kimdir?

  Ebu Hureyre (ra)'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Kendisini (doğrudan) ilgilendirmeyen şeyi terk etmesi, kişinin iyi Müslüman oluşundandır."

  Peygamberimizin Muaz'a tavsiyesi

  Muaz (ra)'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem onun elinden tuttu ve: "Muaz! Vallahi seni gerçekten seviyorum" buyurdu.
  Sonra sözüne şöyle devam etti: "Muaz! Her namazdan sonra şu duayı mutlaka okumanı tavsiye ediyorum: "Allahümme einnî ala zikrike ve şükrike ve hüsni ibadetik" (Allah'ım! Seni anıp zikretmek, nimetine şükretmek, sana layık ibadet etmek için bana yardım eyle)

  Borcunu geciktiren zengin

  Ebu Hureyre (ra)'ın rivayet ettiğine göre Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: "Borcunu ödeyebilecek durumda olan zengin kimsenin ödemeyi geciktirmesi zulümdür."

  Kıyamet günü Peygamber'e en yakın olan kişi?

  İbn Mes'ud (ra)'nın rivayet ettiğine göre Resulullah (sav) buyurmuştur ki: "Kıyamet günü bana insanların en yakını, bana en çok salâvat okuyandır." [Tirmizi'de Hz. Ali (ra)'dan kaydedilen bir rivayette şöyle denir: "Resûlullah (sav) buyurdular ki: "Gerçek cimri, yanında zikrim geçtiği halde bana salavat okumayandır."]

  Gıybet nedir?

  Ebu Hureyre (ra)'nın rivayet ettiğine göre Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: "Gıybetin ne olduğunu biliyor musunuz?"
  "Allah ve Resulü daha iyi bilir!" dediler. Bunun üzerine: "Birinizin, kardeşini hoşlanmayacağı şeyle anmasıdır!" açıklamasını yaptı. Orada bulunan bir adam: "Ya benim söylediğim onda varsa" (Bu da mı gıybettir?) dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Eğer söylediğin onda varsa gıybetini yapmış oldun. Eğer söylediğin onda yoksa bir de bühtanda (iftirada) bulundun demektir."
  Ey Cebrail, bunlar da kim?Enes (ra)'nın rivayet ettiğine göre Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: "Miraç gecesinde, bakır tırnakları olan bir kavme uğradım. Bunlarla yüzlerini (ve göğüslerini) tırmalıyorlardı. "Ey Cebrail! Bunlar da kim?" diye sordum: "Bunlar" dedi, "insanların etlerini yiyenler ve ırzlarını (şereflerini) payimal edenlerdir."

  'Size Ümem-i Kadime hastalığı sirayet etti'

  Zübeyr (ra)'nın rivayet ettiğine göre Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: "Size 'Ümem-i kadime' hastalığı sirayet etti: Bu, hased ve buğzdur. Bu kazıyıcıdır. Bilesiniz; kazıyıcı derken saçı kazır demiyorum. O dini kazıyıcıdır. Nefsimi kudret elinde tutan Zat-ı Zülcelâl'e yemin ederim, sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Birbirinizi sevmeye yardımcı olacak şeyi haber vereyim mi: Aranızda selamı yaygınlaştırın."
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Peygamber Efendimizden (sav) Forum Tarih
Peygamber Efendimizden Nasihat Peygamber Efendimiz (S.A.V) 24 Mart 2010
Peygamber Efendimizden, Çocuklara Nasihatlar Çocuk ve İslamda Eğitim 28 Haziran 2009
Peygamber Efendimizden (s.a.v.) Bir Dua Dualarımız Dua paylaşımları 26 Şubat 2009
Peygamber Efendimizden Rüya Hakkında Nakledilenler Rüya Tabirleri 5 Aralık 2008
Peygamberler insanlar arasından seçilmeyip meleklerden gönderilseydi ne olurdu Dini Sorular ve Cevaplar 14 Ekim 2017

Bu Sayfayı Paylaş