Peygamber Efendimiz (sav)'in Şirk ile İlgili Sözleri

'Sünnetler & Hadisler' forumunda Mavi_Sema tarafından 7 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Peygamber Efendimiz (sav)'in Şirk ile İlgili Sözleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  (En büyük günah) [​IMG] seni yaratmış iken, O'na ortak koşmandır.

  (Kütüb-i Sitte, Muhtasarı Tercüme ve Şerhi, Prof. Dr. İbrahim Canan, 2. cilt, Akçağ Yayınları, Ankara, s. 130)  [​IMG] (z.c.hz.)leri buyurur: "Bir adam bilse ki Ben kudret sahibiyim, günahları affederim. O şirk etmedikçe, Ben onu affederim."

  (G.Ahmed Ziyaüddin, Ramuz El Hadis, 2. cilt, Gonca Yayınevi, İstanbul, 1997, 329/1)  Bana göre, sizin için deccalden daha ziyade korktuğum şeyi haber vereyim mi? O, gizli şirktir ki, kişinin kalkıp adamın makamına gösteriş için amel etmesidir.

  (G.Ahmed Ziyaüddin, Ramuz El Hadis, 1. cilt, Gonca Yayınevi, İstanbul, 1997, 163/6)  Şirk ümmetimde düz taşta karanlık gecede karıncaların gezinişinden daha gizlidir. Alameti, adaletsizlikten dolayı muhabbet, ve adaletten dolayı da buğz etmektir. Ve Din, [​IMG] için sevgi ve [​IMG] için buğzdan başka nedir? [​IMG][​IMG]'ı seviyorsanız Bana tabi olun ki [​IMG] da sizi sevsin.

  (G.Ahmed Ziyaüddin, Ramuz El Hadis, 1. cilt, Gonca Yayınevi, İstanbul, 1997, 215/16)
  Peygamber Efendimiz'in Birlik, Beraberlik, Tesanüdle İlgili Sözleri

  Mü'minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.

  (Buharî, Edeb 27; Müslim, Birr 66)  Birbirinizi kıskanmayınız, birbirinize kin tutmayınız, birbirinize çirkin sözler söylemeyiniz, birbirinize sırtlarınızı dönmeyiniz, kiminiz kiminizi arkasından çekiştirmesin. [​IMG]'ın kulları kardeşler olunuz.

  (Buhari ve Müslim; Huccetü'l İslam İmam Gazali, İhya'u Ulum'id-din, 3. cilt, s. 315)  İman bağlarının en sağlamı [​IMG] için dostluk, [​IMG] için düşmanlık, [​IMG] için sevgidir.

  (Kütüb-i Sitte, 10. cilt, s.141)  [​IMG]'a ve ahiret gününe imân eden kimse, komşusuna eziyet etmesin. [​IMG]'a ve ahiret gününe imân eden misafirine ikramda bulunsun. [​IMG]'a ve ahiret gününe imân eden kimse, ya hayır söylesin veya sussun.

  (Buhârî, Edeb, 31, 85; Müslim, Îmân, 74-75)  Hz. Ebû Zerr (radıyallâhu anh) anlatıyor: Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Amellerin en faziletlisi [​IMG] için sevmek, [​IMG] için buğzetmektir (sevmemektir)."

  (Kütüb-i Sitte, 10. cilt, s.140; Ebû Dâvud, Sünnet 3, 4599)  Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "İki kardeş (iki arkadaş) iki el gibidir, biri ötekini yıkar.

  (İhya'u Ulum'id-Din Huccetü'l-İslam, İmam Gazali, cilt. 2, s.365)  Ebu Musa'dan (şöyle demiştir): Peygamber (S): "Mü'min ile mü'min (birbirine karşı) duvar gibidir, birbirini sımsıkı tutarlar" buyurdu da bunu söylerken parmaklarını birbirine geçirip sımsıkı kilitledi.

  (Sahih-i Buhari ve Tercemesi, Mütercim: Mehmed Sofuoğlu, Ötüken Yayınları, İstanbul 1987, Cilt 2 syf.569)  Ebu Musa (el-Eş'ari-R)'dan rivayet edilmiştir: Peygamber (S) " Mü'minin mü'mine dayanışması, parçaları birbirine bağlayıp kuvvetlendiren bina gibidir" buyurdu.

  (Sahih-i Buhari ve Tercemesi, Mütercim: Mehmed Sofuoğlu, Ötüken Yayınları, İstanbul 1987)  "[​IMG]'a ve son güne iman etmekte olan kimse komşusuna eza etmesin".

  (Sahih-i Buhari ve Tercemesi, Mütercim: Mehmed Sofuoğlu, Ötüken Yayınları, İstanbul 1987, Cilt 13 syf.6009)  Ebu Hureyre şöyle demiştir: Rasulullah (S) şöyle buyurdu: "[​IMG]'a ve son güne iman etmekte olan kimse konuklarına ikram etsin. Yine [​IMG]'a ve son güne iman etmekte olan her kişi hayır söylesin yahud sussun".

  (Sahih-i Buhari ve Tercemesi, Mütercim: Mehmed Sofuoğlu, Ötüken Yayınları, İstanbul 1987, Cilt 13 syf.6009)  Ebu hureyre'den haber verdi ki, Peygamber (S) şöyle buyurmuştur: "Sizleri zandan sakındırırm. Çünkü zanla söylenen sözler yalanı daha çok olandır. Birbirinizin eksikliğini görmeye ve işitmeye çalışmayınız, hususi ve mahrem hayatınızı da araştırmayınız. Birbirinize hased etmeyiniz, birbirinize arkanızı çevirip küsmeyiniz, birbirinize buğz ve düşmanlık da etmeyiniz. Ey [​IMG]'ın kulları, birbirinizle kardeşler (mesabesinde) olunuz!".

  (Sahih-i Buhari ve Tercemesi, Mütercim: Mehmed Sofuoğlu, Ötüken Yayınları, İstanbul 1987, Cilt 13, syf.6046)  "Kim bir işe girişmek ister de o hususta Müslüman biri ile musavere ederse [​IMG] onu işlerin en doğrusunda muvaffak kılar.'

  (Alauddin Aliyyu'l-Muttaki, a.g.e. 3, 409, Kütüb-i Sitte, 16. Cilt)  "Hasedden kaçının. Çünkü o, ateşin odunu yiyip tükettiği gibi, bütün hayırları yer tüketir."

  (Ebu Davud, Edeb 52, kütüb-i sitte, 6.cilt s. 325)  "Kim dünyada bir müminin ayıbını örterse, kıyamet günü [​IMG] da onun ayıbını örter."

  (Ukbe r.a. Kütüb-i Sitte, 1.cilt, sf. 368)  "Kardeşini güler yüzle karşılaman, kendi kovandan kardeşinin kabına su vermen de birer maruftur."

  (Tirmizi, Hz. Cabir'den rivayet etti, Kütüb-i Sitte2. Cilt)  ...Ebu Hüreyre (Radiyallahü anh)’den rivayet edildiğine göre Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:
  “Kim bir müslümandan dünya kederlerinden bir keder giderirse [​IMG] ondan ahiret günü kederlerinden bir keder giderecektir. Kim de müslümanı örterse [​IMG] onu dünya ve ahirette örtecektir. Ve kim bir fakir borçluya kolaylık gösterirse, [​IMG] ona dünyada ve ahirette kolaylık gösterecektir. Kul, (din) kardeşinin yardımında olduğu müddetçe [​IMG] da onun yardımcısıdır. Kim bir yola giderek onda ilim ararsa, bu çalışması sebebi ile [​IMG] ona Cennet’e giden bir yolu kolaylaştıracaktır. [​IMG]’ın evlerinden birisinde toplanıp Kur’an okuyarak onu birbirlerine öğreten her cemaatı melekler ziyaret eder, onların etrafından dönerler, o toplumun üzerine iç huzuru ve rahatı iner, ilahi rahmet onları kaplar, katında bulunan melekler yanında [​IMG] onları (övgü ile) anar. Ameli yüzünden geri kalan bir kimse nesebi (nin şerefi) ile sür’at alamaz.”

  (İbni Mace/ 1. cilt/ syf.389)
  Teala buyurdu ki:"Eğer siz ​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Peygamber Efendimiz (sav)'in Forum Tarih
Peygamber Efendimiz (sav)'in Cennet İle İlgili Hadisleri Sünnetler & Hadisler 15 Ağustos 2011
Peygamber Efendimiz (sav)'in Eşitlik ile İlgili Sözleri Peygamber Efendimiz (S.A.V) 15 Ağustos 2011
Peygamber Efendimiz (sav)'in Sünnetini Doğru Anlamak Sünnetler & Hadisler 7 Mart 2010
Peygamber Efendimiz (sav)'in Cennet ile İlgili Sözleri Peygamber Efendimiz (S.A.V) 12 Şubat 2009
Peygamber Efendimiz(sav)'in hadislerinde duanın önemi Peygamber Efendimiz (S.A.V) 14 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş