Peygamber Devesi Böceği Hakkında

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 7 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Peygamber Devesi Böceği Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Peygamber Devesi - Peygamber Devesi Böceği

  Mantid (Mantidae), Mantodea alttakımında yer alan ve hamam böcekleriyle birlikte Dictoptera takımını oluşturan yaklaşık 2.340 böcek türünün ortak adıdır. Tropik ve sıcak bölgelerde yaşayan, başka böcekler üzerinden beslenen böcek türlerinden oluşan bir familyadır. Bazı uzmanlar Dictyoptera’nın bu iki alttakımını takım düzeyinde sınıflandırırlar. Bu türlerin çoğu tropikal ve subtropikal bölgelerde yaşar. Peygamberdeveleri olarak da bilinirler. Ön bacakları dua eder gibi durduğu için bu adla anılmaktadırlar.

  [​IMG]

  Özellikler

  Peygamber develeri yavaş hareket eden ve öngöğüs bölütleri çok uzamış olan böceklerdir. Yeşil renklidirler.Ön bacaklarının birbirini eklemlenen biri dikenli iki uzun parçası (uyluk ve kaval kemikleri) kıvrıldığında avlarını yakalayıp parçalayan bir kıskaca dönüştürür.Peygamber devesi yalnız canlı böceklerle beslenir. Vücutları uzun ve incedir. Üçgen kafa yapıları vardır. Ergin mantid, genelde 5 ile 13 cm arasındadır. Erkekler dişilerden daha küçüktür.
  Kamuflaj

  Kamufle olmak için üzerinde yaşadıkları bitkinin rengini alırlar. Yerde dolaşmaktan çok bitkiler arasında bulunmayı yeğlerler. Bir peygamber devesi yeşil ya da kurumuş bir yaprağa, ince bir dala, bir likene, parlak renkli bir çiçeğeya da karıncaya benzer bir görünümde olabilir.Bu kamuflaj peygamber devesini düşmanlarından gizlemenin yanı sıra avına sezdirmeden yaklaşmaya ya da kurbanını hareketsiz bir biçimde bekleyerek tuzağa düşürmeye yarar.

  Davranış

  Hareketsiz bir şekilde avlarını beklerler. Ön ayaklarında avını tutmak için kancalar ve dikenler vardır. Tehlike karşısında dikleşerek, kanatlı türleri ise kanatlarını hışırdatıp parlak uyarı renklerini göstererek düşmanına gözdağı verir.
  Birçok dilde dinle ya da doğaüstü güçlerle ilintili olan adı gerçekte bir avlanma davranışından kaynaklanır.Peygamber develeri avlarını başları dik, ön bacakları kalkık bir biçimde hareketsiz durarak ya da öne arkaya yavaş yavaş sallanarak bekler. Bu davranışları ona dua ediyormuş görünümü verir.

  Beslenme

  Mantidler kendinden küçük böcekleri ve bitkileri de yer.

  Üreme

  Dişi böcek çiftleşme sırasında, genelde erkek böceği yer ama erkek böcek kafası ve ayakları yense bile dişiyle çiftleşme yeteneğini kaybetmezler ve dişiler kozaya benzer büyükçe bir kapsül içinde yaklaşık 200 yumurta bırakırlar. Kapsül yumurtaları düşmanlardan ve kötü hava şartlarından korur. Dişi mantidlerin yumurtaları ağaç kabuklarında ve çalılarda bulunur. Yumurtaları koyu kahverengi ve çizgilidir. Yumurtadan çıkan nemfin kanatları yoktur. Ama vücudunun öbür bölümleri erişkinlere çok benzer. Nemfler erişkinler kadar oburdur ve birbirlerini bile yerler.

  Yaşam alanı

  Peygamber develerinin büyük bölümü tropik ve astropik bölgelerde yaşar. En iyi bilinen türlerinden olan 7-10 cm uzunluğundaki Mantis religiosa Afrika’nın kuzeyinden Avrupa’nın içlerine kadar yayılmıştır. Yenidünya’daki peygamber develerinden Litaneutriaminor Kanada’da yaşayan tek peygamber devesi türüdür.
   

 2. Dine

  Dine Özel Üye

  Peygamber Devesi


  [​IMG]
  Sıcak ve ılıman ülkelerde yaşayan, genellikle yeşil renkte ve ortalama 5 cm boyunda, düz kanatlı, çok obur böcek türü.

  Eski biyoloji kitaplarında Peygamber devesi, bitki ve küçük böcekler ile beslenen böcek türü olduğu yazılıyor. Radyasyonun mücizevi etkisi sayesinde Peygamber devesi çok iri ve tehlikeli canavara dönüştü. Onların büyüklüğü ve fiziki kabiliyetleri tüm canlılara meydan okuyacak derecede gelişmiş. Normalde cızlarla beslenir, insanlara pek saldırmaz, ama göç mevsimlerinde çok saldırgan oluyorlar. Peygamber devesi yakın mesafede çok tehlikelidir, jilet gibi keskin pençeleri ile bir kaç saniyede herkesi param parça ediyorlar. Böyle bir saldırıya uğrayan Peygamber devesinin kurbanı bazen felç oluyor, bazen ise hiç bir şey göremez, yani kör oluyor.


  Peygamber devesi çevredeki zaralı böceklerin denetim altında tutulması için oldukça yararlıdır.Özellikle bahçelerini böcek ilaçlarının zararlı etkisinden,uzak tutmak isteyenler,bahçelerindeki böcek miktarlarını dengelemek için doğal yollara yönelirler.En etkili çözüm yollarından biri de,zararlı böcekleri yiyerek beslenen peygamber devesini daha yakınan tanımaktır.Böcek ilaçları yalnızca tehlikeli olmakla kalmayıp,genellikle yararlı böcekleri de öldürüp,köklerini geride bırakabilirler.
  Türkiye de zararlı böceklerin denetimi için,kimyasalların yaygın olarak kullanılmasına karşın,zararlı olmayan yöntemler üzerinde de çalışmalar yapılmaktadır,Örneğin,Antalya da Narenciye ve Seracılık Enstitüsü,turunçgiller için iki tür yararlı böcek satmaktadır.Dünya nın hemen her yerinde zararlı böcekleri yiyerek beslenen ve böylece doğaya çok yararlı bir hizmette bulunan, hem de ücretsiz olarak, peygamber develerine rastlanmaktadır.
  Peygamber devesi yaşamının büyük bölümünü kıpırdamadan başının altında büktüğü iki ön ayağı ile dua eder ya da meditasyon yapar gibi geçirdiğinden,pek çok insan doğaüstü bir canlı olduğunu düşünmektedir,
  Yaklaşık 1800 farklı türü bulunan peygamber devesinin boyu 1 santimetreden 25 santimetreye dek değişim göstermektedir.Kutuplar dışında,dünyanın hemen her bölgesinde yaşayan peygamber devesinin yaygın olarak görüldüğü yerler tropikal ve güneşli iklimin yaşandığı bölgelerdir,Türlerine göre açık kahverengidenn,parlak yeşile dek değişim gösteren renkleri genellikle çevrelerinde bulunan otların,yaprakların,çiçeklerin ve dalların rengiyle uyum içindedir.Egzotik lavanta ve pembe orkideye benzer renklerde olan en güzel türleri Güney Asya da yaşar.Bunlundukları ortama uygun renklerde olmaları, hem düşmanlarından gizlenmelerine,hem de avlarını kolaylıkla yakalamalarına yardımcı olur.
  İyi bir danak zevkine sahip olan peygamber devesi,başarılı bir avcıdır da.Av stratejisi,kusursuz görüş açısına,sessizliğine,sabrına ve şaşırtıcı hızına bağlıdır.Kanatları olmasına karşın,zamanının büyük bölümünü kıpırdamaksızın geçirir ve onu çevresinden ayırt etmek oldukça zordur.Bire yaprağı ya da çiçek tomurcuğunu andıran hayvan avının üzerine atlamak için en uygun zamanı sabırla bekler.Saldırdığında,bir hayvanın sahip olabileceği en hızlı kas hareketlerinden biriyle hareket eder.O denli hızlıdır ki bir insan onu göremez bile.Beslendiği böceklerin çoğu,insanlar tarafından zararlı olarak nitelendirilen böceklerdir.
  Yaşam aralığı,bir yılın ilkbahar aylarından,sonbahar aylarına dektir.Yavrular,ilkbaharda havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte yumurtadan çıkmaya başlarlar.Yumurtadan çıktığında,tıpkı kanatsız erişkinlere benzeyen yavrular sonraki birkaç ay boyunca,dış kabuklarını 5,10 kez değiştirirler.ve her seferinde biraz daha büyürler,Yaz sonlarında ise artık erişkindirler.Çiftleşmeleri de oldukça ilgi çekici bir konu olmuştur.Çünkü bazen dişi peygamber devesi,çiftleşme sonunda erkeğinin başını yer.Daha sonra da dişi,içinde 30 dan 300 e dek değişen sayıda yumurta bulunan yumurta keselerinin üzerini kaplayan koruyucu tabaka sayesinde kış boyunca korunur.Yeni yavruların yaşam ilkbaharla birlikte başlar.
  Sık sık çekirgeyle karıştırılır ama benzersiz üçgen başı onun en belirgin ayırt edici özelliğidir.Altı bacağı vardır,ama öndeki iki bacağı sürekli başının hemen altında kıvrılmış olarak durur.Başını bir yandan diğer yanına döndürebilen tek böcektir.Bu hareketi,avını araştırması sırasında iri gözlerini odaklarmasına yardımcı olur.
  Yukarıda okuduğumuz bu yazıdan da anlaşılacağı gibi,aslında böceklerin ne kadar yaralı olduğunu anlamışızdır,ama ne yazık ki pek çok insan hala, En iyi böcek ölü olandır,bu zihniyet halen değişmedi,.Her böcek zararlı değilidr,Bu yazımda Peygamber Devesi nın doğa nın dengesini koruma da ne kadar çok değerli olduğunu anlatmaya çalıştım,umarım az da olsa bilgilenmişizdir.
  Ezerek öldürmeden lütfen bir kez daha düşünelim,böceklerin aslında doğal dengenin önemli yapıtaşlarından bir olduğunu unutmayalım............................
  En Kanlı Birleşme: Peygamber develeri en kanlı cinsel birleşme örneğini sergiliyorlar. Dişi peygamber devesi çiftleşme anında kendisini yiyecek olarak sunan erkeğin kafasını kopararak yemeye başlıyor. Ancak peygamber develerinde sinir sisteminin merkezi kafada değil de vucutta olduğu için çiftleşme devam ediyor.
   

 3. Dine

  Dine Özel Üye

  Peygamber Devesi Resimleri

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Peygamber Devesi Böceği Forum Tarih
Peygamber Efendimizin Devesi Hakkında Bilgi Peygamber Efendimiz (S.A.V) 11 Ağustos 2012
Peygamber Efendimizin Devesinin Adı Peygamber Efendimiz (S.A.V) 20 Kasım 2011
Peygamber Devesi Kuşu Böyle Yedi Diğer Hayvanlar 29 Mayıs 2009
Peygamberimizin kaç çocuğu vardır kısaca Peygamber Efendimiz (S.A.V) 18 Şubat 2017
İbrahim peygamber nerede ateşe atılmıştır kısaca Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 12 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş