Petrol Ofisi'ne 1 yıl ihaleden men kararı

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 21 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Petrol Ofisi'ne 1 yıl ihaleden men kararı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  PO'ya kamu ihaleleri yasağı 17 kişiye suç duyurusu geldi

  Doğan Grubu'na Maliye'nin vergi cezasının ardından ikinci kötü haber enerjiden geldi. Enerji Bakanlığı, Doğan'a bağlı Petrol Ofisi (POAŞ) hakkında, Elektrik Üretim AŞ'nin (EÜAŞ) Ambarlı Santrali'nde kullanılmak üzere yapılan fuel-oil alım ihalesinde belirlenen 'usulsüzlük' nedeniyle 1 yıl kamu ihalelerinden yasaklama kararı verdi.

  HAVAYI KİRLETİYOR

  "EÜAŞ, İstanbul'daki Ambarlı santralinde kullanılan 6 no'lu fueloil içindeki 'kükürt' emisyonunun, çevre ve insan sağlığını etkilediği şeklindeki haberler ve İstanbul Valiliği'nin uyarısı üzerine, fuel-oil 6 ile maliyeti aynı ancak kükürt oranı daha düşük fuel-oil 5'in kullanılmasına karar verdi.

  Bu karar kapsamında ilki Mart 2008'de 500 bin ton, ikincisi Aralık 2008'de 350 bin ton olmak üzere iki ayrı '5 no'lu fuel-oil' alım ihalesi yapıldı. İhalelere, sadece POAŞ girdi ve kazandı. Enerji Bakanlığı'na, 'şartnameye aykırı akaryakıt alındığı ve ürünlerin hava kirliliğine neden olduğu' yönünde ihbar mektupları geldi. Bakanlık, EÜAŞ'de soruşturma başlattı. Müfettişler, Aralık 2008'de sözleşmesi yapılan ve halen teslimatı süren 350 bin ton 5 no'lu fuel-oil alımıyla ilgili çarpıcı sonuçlara ulaştı.
  [​IMG]

  SORUŞTURMA AÇILDI

  Edinilen bilgiye göre müfettişler, şartnamede açıkça 'fuel-oil 5' alımı yapılacağının belirtildiğini, buna karşın POAŞ'ın, 'dilediğinde 5, dilediğinde 6 numaralı fuel-oil teslimatı' yapmak üzere teklif verdiğini belirledi. İhale Komisyonu'nun, bu teklifi reddetmek yerine değerlendirmeye aldığı saptandı. Bakanlık, soruşturmadaki tespitler çerçevesinde POAŞ hakkında 1 yıl kamu ihalelerine girme yasağı getirdi. Bakanlık, usulsüzlük nedeniyle POAŞ hakkında savcılığıa suç duyurusunda bulunmak için gereken işlemleri de başlattı.

  'POAŞ ile EÜAŞ yetkilileri birlikte hareket etti'

  Raporda, ihaleye katılmak isteyen firmalara yönelik engellemelerle ilgili olarak şu ifadeler dikkat çekti: "...Söz konusu akaryakıt alımının bir çok noktasında yapılan usule aykırı işlemlerin işin gereği açısından değil adı geçen firmanın ihaleyi kazanması ve dilediği gibi teslimat yapabilmesi için yapılan bilinçli eylemler olduğu, ihalenin başlangıcından edimin ifasına kadar geçen süreçte POAŞ yetkilileri ile bir takım EÜAŞ yetkililerinin belli bir kurgu içinde hareket ettikleri, nitekim benzer nitelikteki olaylar karşısında ihaleye katılmak isteyen- iş alan yüklenicilere aynı müsamahanın gösterilmediği, yapılan yanlışlıkların masumane olduğunu söyleme imkanı bulunmadığı görülmüştür."

  Sabah
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Petrol Ofisi'ne yıl Forum Tarih
Bakü-Ceyhan ham petrol boru hattına niçin ''Guru Hattı'' denilmiş olabilir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Petrol Nerede Çıkarılır Nerede İşlenir ve Hangi Alanlarda Kullanılır Konu Dışı Başlıklar 31 Ocak 2014
Gelecek Yüzyılda Suyun Petrolden Çok Önem Kazanacak Olmasının Sebepleri Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 2 Ocak 2014
Suyun Petrole Oranla Daha Önemli Olmasının Sebebi Nedir Konu Dışı Başlıklar 23 Aralık 2013
Ülkemizde kaç petrol rafinerisi vardır? isimlerini yazınız. Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Şubat 2013

Bu Sayfayı Paylaş