Petrol fiyatları 2010'da ne olacak?

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda HÜZÜN_LÜ tarafından 7 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Petrol fiyatları 2010'da ne olacak? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC), küresel ekonomideki toparlanmanın petrole olan talebi artırmasıyla, fiyatların dengeli bir seyir izleyeceğini belirtti.

  OPEC Başkanı Germanico Pinto, bu yıl petrolün varil fiyatının 70 ile 80 dolar arasında değişeceğini ve küresel petrol tüketiminin artacağını söyledi.

  Bloomberg’in haberine göre, aynı zamanda Ekvador’un Yenilenemeyen Doğal Kaynaklar Bakanı da olan Pinto, OPEC’in gelecek ay üretim kotalarını değiştirmeyeceğini açıkladı.

  OPEC’in en küçük üye ülkesinin enerji bakanlığında görevli olan Pinto, “Petrolde genel eğilim makul fiyat istikrarına doğru gidiyor. Bu yıl herhangi bir kriz senaryosu beklemiyoruz” dedi.

  Petrol fiyatları geçtiğimiz yıl ekonomik krizin ardından dünya ekonomisinin iyileşme emareleri göstermesiyle birlikte yükseldi.

  ABD ekonomisindeki iyileşme ve Çin’deki istikrarlı büyümenin küresel petrol talebine yansıdığını düşünen OPEC, önümüzdeki haftalarda üretim hedeflerini belirlemek için bir araya gelecek. 17 Mart’ta Viyana’da yapılacak toplantıda, OPEC herhangi bir kota değişikliğine gitmeyecek.

  40 DOLAR SEVİYESİNE GERİLEMEYECEK
  Diğer yandan 2008 yılında Angola’da bir araya gelen grup, finansal krizin etkisinin petrol talebinde tarihi bir düşüş yaratmasıyla, bugüne kadarki en büyük tedarik kesintisine gitmişti.

  Pinto dünya genelinde hükümetlerin ekonomiyi canlandırmak için harcama yapmaya devam etmesinin petrolün varil fiyatının 40 dolar seviyelerine gerilemesini engelleyeceğini belirtti.

  Başkanlığı 1 Ocak’ta devralan Pinto, OPEC’in dünya petrol üretimindeki payının bu yıl sabit kalacağını, grubun 2010’da küresel ham petrol arzının yüzde 40’ından sorumlu olacağını dile getirdi.

  (Bloomberg)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Petrol fiyatları 2010'da Forum Tarih
Petrol fiyatları düşüşe geçti Ekonomi Ve Borsa 7 Mayıs 2010
Petrol fiyatları 80 dolar seviyesinde! Ekonomi Ve Borsa 29 Mart 2010
Petrol fiyatları yine hareketlendi Ekonomi Ve Borsa 1 Ocak 2010
'Petrol fiyatlarındaki artış geçici' Ekonomi Ve Borsa 24 Mart 2009
Petrol fiyatları 37 dolar seviyesinde Ekonomi Ve Borsa 16 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş