Petrol felaketi NASA'yı da zora soktu

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Petrol felaketi NASA'yı da zora soktu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ABD'nin Meksika Körfezi kıyılarındaki petrol sızıntısı felaketi, Amerikan havacılık ve uzay kuruluşu NASA'nın da işlerini zora soktu.

  [​IMG]

  NASA'nın mekik programı sorumlusu John Shannon, yoğun petrol örtüsünün eylülde fırlatılacak Discovery uzay mekiği için kullanılacak dev yakıt tankının Louisiana'dan Florida'ya getirilmesi planlarında değişiklik yapılmasına yol açtığını belirtti.


  NASA yetkilisi, mekiği uzaya taşıyacak 15 katlı yakıt tankını New Orleans'taki üretim tesisinden Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'ne getirecek geminin petrol tabakasının etrafındaki sığ sulardan geçemeyeceğini, bu nedenle değişik bir rota izlemek zorunda olduğunu kaydetti.

  -YASA TASARISI-
  Bu arada, Amerikalı senatörler ekonomik kayba yol açan petrol şirketlerinin zararı tazminat etmelerini öngören bir yasa tasarısı sundular.
  Yasa tasarısına göre, turizm, balıkçılık, doğal kaynaklar ve yerel vergilerde gelir kaybına yol açan petrol şirketleri 10 milyar dolara kadar tazminat ödemek zorunda kalacak.

  -BP'YE BASKIYA DEVAM-
  Öte yandan, Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, Barack Obama yönetiminin, çevre felaketinde gerekeni yapması için İngiliz BP şirketi üzerindeki baskılarının süreceğini sert bir dille açıklayarak, "Bu olayla başa çıkabilmek için biz mümkün olan insani herşeyi yaparken BP'nin de gerekli olanı yerine getirmesi için boğazına postalı basmaya devam edeceğiz" dedi.
  Sözcü, denize akan petrol kesilmeden Başkan Obama'nın rahat etmeyeceğini söyledi.
  (aa)
   

Bu Sayfayı Paylaş