Petrokimya tesisilerinde neler üretilir? nerelerde kurulmuştur ?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 25 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Petrokimya tesisilerinde neler üretilir? nerelerde kurulmuştur ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  petrokimya tesisilerinde neler üretilir? nerlerde kurulmuştur ?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Petrokimya Tesisi nedir?

  Petrokimya ürünlerinin petrol veya doğal gaz gibi stoklar yem denir gibi hidrokarbon temelli hammaddelerden üretilir. petrokimya içinde ticaret, uluslararası ve büyük paralar gerektirir. Bir petrokimya bitkisel ürünler bu sektörde arz yapılmış bir tesistir.

  Orada petrokimya ve petrokimya son ürün sayısız türleri vardır. Bazı başlıca endüstriyel kullanım için tüketici kullanır ve diğerleri var. Birincil petrokimya endüstrisi metanol, etilen, toluen gibi maddeler üretir ve propilen doğrudan besleme stoklarından. Orta ve türev petrokimya genelde birincil petrokimya daha karmaşık bir form dönüştürülür üretilmektedir. Bu ürünleri PVC vinil klorür, plastik ve kauçuk için stiren boya için vinil asetat içerir.

  yem stokları ve yana çıkan petrokimya ürünleri değişebilir, orada üretim yöntemleri vardır. Bir etilen üreten petrokimya tesisi bir yöntem katalitik olan yüksek basınç ve yüksek sıcaklıklarda tekrar sıkıştırma ve damıtma tarafından doğal gaz çatlamak kullanır çatlama olarak bilinen kullanması olasıdır. bir metanol petro kimya tesisi, bir reform süreci yapımında kullanılan olma olasılığı yüksektir. Bu yöntem, bir katalizör ürün üretmek için yüksek sıcaklıkta buhar, orta basınç kullanır.

  , Yem stokları, son ürün, üretim yöntemi gibi faktörler, farklı olarak ve konumunu Birçok çeşit ve petrokimya tesislerinin yapılandırmaları sonuçlanabilir. Ancak, standart olma eğilimi petrokimya tesisleri özellikleri vardır. Örneğin, hemen hemen tüm petrokimya tesisleri geniş boru hattı ağları gerekir. En çok kullandığınız fırınları ve döner ekipmanları. boyutları değişmekle birlikte, her petrokimya tesisi üzerinde işlem kara bir genişlik ihtiyacı var.

  Petrokimya sanayi teknoloji yoğun olma eğilimindedir. En petrokimya tesisleri, bu nedenle, yüksek vasıflı personel sofistike mühendislik donanımları uzman gerektirecektir. Bu, ne olursa olsun yem stoğu veya çıkan ürünler, bir petrokimya tesisi normalde çok pahalı ve sermayenin önemli miktarda gerektirir anlamına gelir.

  Petrokimya tesisleri, dünyanın çeşitli ülkelerinde yer almaktadır. genellikle daha az pahalı başka hammaddeler çünkü Gaz ve petrol en sık yem stokları, yaygın olarak kullanılabilir ve daha verimli işlenebilir. Bu nedenle, petrokimya şirketleri genellikle bitkilerin yakın petrol ve gaz rafinerileri inşa. Bunu yapmak, önemli ölçüde ulaşım gibi operasyonel maliyetler, yem stokları alma ile ilgili keser.

  yakın gerekli hammadde kaynağına her zaman büyük çıkış çevirmek yok olmak. kapasiteleri değişen petrokimya tesislerinde çok farklılıklar sonucu. Bile çok petrokimya tesisleri aynı şirket tarafından aittir, genellikle her çıkış bir fark vardır.
   

 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  ALİAĞA RAFİNERİSİ VE PETROKİMYA KOMPLEKSİ


  İzmir’in Aliağa ilçesinde kurulmuş olan Türkiye’nin en büyük ham petrol arıtma tesislerinden biri ve Türkiye’nin ikinci petrokimya tesisi.

  Rafinerinin kurulmasına 1965 senesinde karar verildi. 1969 senesinde SSCB’nin teknik ve mali işbirliğiyle yapımına başlandı. Bu işbirliği anlaşması çerçevesinde SSCB tesisin finansmanı için gerekli 24,5 milyon dolar krediden başka makina yağı tesisleri dışındaki bütün tesisler için gerekli mühendislik hizmetlerini ve makina donanımını sağladı.

  Rafinerinin yakıt bölümü 1972 senesinde, makina yağı bölümü ise 1974 senesinde işletmeye açıldı. İlk açıldığında ham petrol işleme kapasitesi 3,5 milyon ton olan Aliağa Rafinerisinin kapasitesi 1981’de 4,5 milyon tona, 1983’te 6 milyon tona çıkarıldı.

  Aliağa Petrokimya Kompleksinin hammaddesi olan naftayı sağlamak gayesiyle 1987’de işletmeye açılan yılda 5 milyon ton kapasiteli yeni ham petrol ünitesinden sonra rafinerinin kapasitesi yılda 10 milyon tona ulaştı. Ayrıca rafinerinin bünyesinde yılda 275 ton baz makina yağı üreten Türkiye’nin tek makina yağı kompleksi ile 2400 m3/gün F.F.C. (dönüşüm), 2400 m3/gün kapasiteli reformer (oktan yükseltici) 4350 m3/gün kapasiteli kükürt giderme üniteleri bulunmaktadır. Türkiye’de talep fazlası olan ve düşük fiyatla ihraç edilmek zorunda kalınan fueloili değerli beyaz ürünlere çevirecek olan Hidrokraking ve tamamlayıcı üniteleri projesinin 1993’te tamamlanması planlanmıştır.

  İzmit Yarımca’da bulunan petrokimya tesislerinin talebi karşılayamaz hale gelmesi üzerine Aliağa Rafinerisinin yanında Türkiye’nin ikinci petrokimya kompleksinin yapımına 1974 senesinde başlandı. Kompleksin enerji tesisleri 1983-1984’te tamamlandı. 1985 senesinde başlayarak fabrikaların birer birer devreye girmesiyle üretime başladı. Gerçek kapasitesi 1.825.000 ton olan kompleks, 1987’de 701.828 ton, 1988’de 810.341 ton, 1989’da 840.326 ton petrol türevi üretti. ALPET Aliağa Petrokimya Sanayii ve Ticaret A.Ş. adıyla Petkim Holdinge bağlı bir ortaklık durumuna getirilen komplekste 5000 kişinin üzerinde, mühendis, memur ve işçi çalışmaktadır.

  Aliağa Rafinerisinde, ulusal şebekeden bağımsız olarak elektrik üreten şebekeler de vardır. Rafineriye bağlı olan Aliağa Termik Santrali motorinle çalışmaktadır ve kurulu gücü 130 MW, yıllık üretimi ise 360 GW/saattir. Aliağa’da termik santraldan başka 60 MW kurulu gücü 180 MW/saat üretim kapasitesi olan bir çevrim santrali ile 140 MW kurulu gücü, 840 GW/saat üretim kapasitesi olan bir otoprodüktor santralı da yapılmaktadır.
  Tüpraş
  TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş.

  Körfez Petrokimya & Rafineri Müdürlüğü

  Yarımca tesisleri Petkim Petrokimya Holding A.Ş.'nin yatırım yaptığı ilk kompleks olarak;


  [​IMG]
  Etilen
  [​IMG]

  Klor Alkali
  [​IMG]

  Vinil Klorür Monomer
  [​IMG]

  Polivinil Klorür
  [​IMG]

  Alçak Yoğunluk Polietilen

  Fabrikaları ile 1970 yılında Petrokimya alanında üretime başlamıştır.

  1972-1976 yılları arasında Karbon Siyahı, Stiren, Polistiren, DDB, BDX, SBR, CBR ve Kaprolaktam Fabrikaları da devreye alınarak Yarımca Kompleksi kuruluşunu tamamlamıştır.

  1987-1990 yılları arasında dünya Petrokimya Sanayii'nde gelişmelere paralel olarak en verimli dönemini yaşamış ve 1991 yılından itibaren dünya Petrokimya Sanayi ile birlikte krize girmiştir. Klor Alkali, Etilen, Stiren, LAB (DDB) ve Kaprolaktam Fabrikalarının üretimine 1990-1995 yılları arasında son verilmiştir. Söz konusu fabrikalar sökülerek fabrika alanları yatırıma elverişli boş alanlar haline getirilmiştir. PE, PVC ve VCM fabrikalarının üretimine 2001 yılı içerisinde son verilmiştir.

  Yarımca Kompleksi Tesisleri, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 05/10/2001 tarih ve 2001/54 sayıl kararı ile Tüpraş Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.'ye devredilmiş olup, Körfez Petrokimya ve Rafineri Müdürlüğü ünvanı altında üretime devam etmektedir.
  TÜPRAŞ
  41790 Körfez - Kocaeli / TURKİYE
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Petrokimya tesisilerinde neler Forum Tarih
Rafineri ve Petrokimya Teknikeri Eğitimi Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Rafineri ve Petrokimya Teknikerlerinin Çalışma Ortamları Ve İş Bulma İmkanları Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Rafineri ve Petrokimya Teknikeri Ne Demektir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Rafineri ve Petrokimya Meslekler Rehberi 2 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş